İskoç Köpek Cinsleri oldukça popüler ırklar dan oluşmaktadır ve zaten siz bu ırkları mutlaka duymuşsunuzdur. Yazımıda size bu köpek cinslerini tanıtmaya çalışacağız.

İskoç Köpek Cinsleri Nelerdir

1-Rough Collie

Ülkemizde’de herkesin bildiği Lassie filmlerine konu olan köpek ırkıdır. Kraliçe Victoria’nın bu ırka önem vermesiyle oldukça popüler bir konuma gelmiştir.İlk örnekleri siyahtır şimdiki rengine daha sonra kavuşmuştur.

Fiziksel Özelikleri

Karakteri:İnsanlara karşı aşırı sevgi duyan dost canlısı tam bir aile köpeğidir.Yüksek egzersiz ihtiyacı olduğu için geniş alanlarda yada bu ihtiyacı karşılayacak sahipler ile çok daha mutlu olur.Çok zeki olduklarından eğitilmesi oldukça kolaydır.Her gün 40-45 dk arasında yürüyüş yaptırılmalıdır.

2-Scottish Terrier

Highland bölgesinde çok eskiden beri var olan kısa bacakları ile bilinen bir ırktır.1859 yılından itibaren bu cins tanınmaya başladı.Eski tarihlerde özellikle fareleri ahırlardan yakalanmasında kullanılmışlardır.

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Erkek: 8,5–10 kg, Dişi: 8–9,9 kg

Boy: Erkek: 25–29 cm, Dişi: 25–29 cm

Renkler:Siyah, brindle, gri, mavi-gri, kum rengi

Karakter:Boyundan beklenmeyen bir cesarete sahiptir ve yabancılara karşı kesinlikle hoşgörülü değildir.Ailesi ile bağları oldukça güçlüdür.Kendi başına buyruk olduğu için eğitiminde sabır ve süreklilik gerekir.Egzersiz ihtiyacı ise çok fazla yoktur fakat uzun yürüyüşlere’de hayır demez.

3-Golden Retriever

Dünyadaki en popüler köpek ırklarından biridir.Eski tarihte iskoç dağlarında av köpeği olarak kullanılmıştır.Günümüzde is aile,arama kurtarma köpeği olarak kullanılmaktadır.

Renkler: Koyu Sarı, Açık Dore, Krem Rengi, Altın Sarısı
Boy: Dişi: 50–57 cm, Erkek: 55–62 cm
Kilo: Dişi: 24–33 kg, Erkek: 31–36 kg

Karakteri:Yalnız olmayı sevmezler,her zaman ailenin yanında olmak isterler.Oldukça sevecen,sabırlı,çocuklarla çok iyi anlaşan bir aile köpeğidir;yalnız fazla heyecanlıdır.Bekçi köpeği özelliği hiç yoktur;bu nedenle ailenizde sevecen bir dost olmasını istiyorsanız tercih etmelisiniz.

4-Border Collie

Fiziksel Özellikleri:Göz rengi genellikle kahverengi veya mavidir.Bazıları dik kulaklı bazıları ise düşük kulaklı olabilir.Sağlıklı erkekler genellikle 17 ila 20 kg arasında ve yaklaşık 48-56 cm boyundadır. Dişiler genellikle 12-19 kg arasında ve 46-53 cm boyundadır.Çok atletik olduklarından köpekli sporlarda çok fazla yer alırlar.

Karakteri:Oldukça zeki,çok fazla egzersize ihtiyacı olduğundan kısıtlı alanlarda çok mutsuz olur.Bir sürü köpeği olduğu için ailesini canı pahasına korur,çocuklarla arası çok iyidir.Yabancılara karşı ise şüpeci yaklaşmaktadır.

5-Cairn Terrier

Vucutlarına oranla büyük bir başı vardır,bacakları kısadır;yumuşak suya dayanıklı çift katmanlı tüyleri vardır.Kullaklar ise diktir.

Kilo: Erkek: 5–9 kg, Dişi: 5–8 kg
Boy: Erkek: 24–34 cm, Dişi: 22–31 cm
Renkler: Siyah, Kaplan Desenli, Krem Rengi, Gri,Kırmızı

Karakteri:Oldukça cana yakın,sevimli,oyun oynamayı çok seven bir köpektir.Çok fazla egzersize ihtiyacı olduğu için mutlaka kendisi ile bir aktivite yapılmalıdır.Zeki olduğu için çok kolay eğitilebilir.Çok cesur bir köpek olduğu için diğer evcil hayvanlara saldırabilir;toprak kazma konusunda’da uzmandır.İnatçı olduğu için eğitim konusunda baskın ve tecrübeli bir sahibe ihtiyaç duyar.

6-Skye Terrier

Fiziksel Özellikleri

Kısa ve güçlü bacakları çevik bedeniyle su samuru ve porsuk avlarında eskiden çok kullanılmıştır.Kahverengi gözleri,yukarı aşağı sallanan tüylü kullakları vardır,Kafasından alnına düşen kakülleri ile muhteşem bir görüntüye sahiptir.

Kilo: Erkek: 15–18 kg, Dişi: 11–14 kg
Boy: Erkek: 24–25 cm, Dişi: 20–24 cm
Renkler: Siyah, Fawn,Mavi,Koyu Gri,Açık Gri

Karakteri:Ailesini çok seven fakat kendi kararlarını vermeyi tercih eden bu nedenle kendisine rehberlik edecek bir sahibe ihtiyaç duyan bir ırktır.Avcı ve cesur yapısı olduğundan diğer evcil hayvanları kovar,diğer köpeklerle anlaşamaz.İnatçı olduğundan eğitilmesi oldukça zordur.Mutlaka enerjisini alacak kadar egzersize ihtiyacı vardır.

6-West Highland White Terrier(Batı Highland Beyaz Teriyeri)

Fiziksel Özellikleri

Oldukça kompak;kısa bacaklı,kulaklar ve kuyruk dik,yumuşak tüylüdür ve tüyleri sürekli bakım gerektirir.Yaklaşık 20-25 cm boyunda olabilirler.Çift katmanlı tüy yapılarına sahiptir ve beyaz renktedir.Sıcak ve ılıman iklimler için uygundur soğuğa dayanıklığı azdır.

Karakteri

Oldukça hareketlidir;av köpeği olduğu için her hareket eden neslenin peşinden koşmak isteyecektir bu nedenle tasmasız dolaştırmamak gereklidir.Hem dış mekan hemde iç mekan köpeği olarak uygundur.Aile ve çocuklarla arası oldukça iyidir.Oldukça akıllı oldukları için eğitime son derece yatkındırlar.Çok fazla kendi cinsleriyle kavga etmeyi sevmez,bahçede beslenecek ise mutlaka iyi biçimde çitle çevrilmiş alanda bakılmalıdır aksi halde iyi bir kazıcı olduğundan kaçma ihtimali yüksektir.

 

Yazar Hakkında