İspanyol Puanteri, İspanya kökenli bir av köpeği ırkıdır ve “Podeco” olarak da bilinir. Bu köpekler, avcılık için yetiştirilen, orta büyüklükte ve atletik bir görünüme sahip olan köpeklerdir. İspanyol Puanteri Perdiguero de Burgos tarihte geyik avlamak için kullanılmıştır.Bugün esas olarak tavşan,bıldırcın ve keklik gibi küçük,hızlı av hayvanlarının avcısı olarak kullanılmaktadır

İspanyol Puanteri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Erkek köpekler omuzlarında 62 cm ile 67 cm arasında dişiler 58 cm ile 63,5 cm arasındadır.Çoğu köpek 25 kg ile 30 kg arasındadır.

İspanyol Puanteri

Kaslı omuzları ve derin ve geniş bir göğsü vardır.Büyük, kare şeklinde bir kafaya sahiptir.Ağız uzun,çok geniş ve kare şeklindedir.Uzun,geniş,yüksek yapılı,yumuşak ve sarkık kulakları vardır.Tüyler kısa ve yoğundur ve renkler her zaman karaciğer rengi ve beyazdır.Çoğu Perdigueros de Burgos, neredeyse kırçıllı bir görünüme sahiptir.

İspanyol Puanteri Gözleri koyu ela renginde ve badem şeklinde olmalıdır.Karakteristik kulakları uzun ve sarkıktır,yüzlerinin yanında “tirbuşon” gibi asılıdır.Vücutları kare şeklindedir ve geniş bir göğüs, yuvarlak kaburgalar,düz sırt ve eğimli sağrıdan oluşur. Hafif bir karın kıvrımları vardır.

Karakteri

Mükemmel burnu onu avının izini bulmasını sağlar ve bir koku yakaladığında ondan vazgeçmez.Göründüğünden çok daha hızlı ve atletik bir köpektir ve engebeli ve engebeli arazilerde kolayca yol alabilir.Dik yokuşlarda tam bir ustadır.Aynı zamanda sağlam,sakin,kendine güvenen ve tutarlı bir sürü lideri varsa, uygun miktarda zihinsel ve fiziksel egzersiz sağlayan ve evin kurallarını öğrenen itaatkar bir hayvandır.Eğitilmesi kolay.İyi yüzer ve suda avlanmada iyidir.Çocukları ve diğer köpekleri olan aileler için uygundur.

Tarihi

İspanyol Puanteri Perdiguero de Burgos olarak da adlandırılan büyük ve sağlam bir İspanyol köpeğidir.Bu köpek İspanya’nın merkezinden geliyor ve tarihi 16. yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor.Kayıtlar eksik olsa da, Pachón Navarro ve Sabueso Español’un ataları olduğu kabul edilmektedir.Ayrıca ırkın yıllar boyunca bir çok avrupa menşeyli pointer ırklarının genetiğine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

İspanyol Puanteri

Bir av köpeği olan cins özgürce dolaşabileceği kırsal bir yaşam tarzına uygundur. Tarihsel olarak, Burgos eskiden daha hantal ve daha büyüktü ancak yıllar içinde ayakları üzerinde daha hızlı olan ve daha küçük avları izlemede daha usta daha ince bir köpeğe dönüştü. Bu cins geleneksel olarak geyik avlamak için kullanılmıştır,ancak günümüzde kuşlar, tavşanlar ve tilkiler gibi çeşitli hayvanlarda kullanılmaktadır. Bu cins,ayaklarını ıslanmasına aldırış etmez ve ister karada ister suda,nereye giderse gitsin heyecanla avının peşine düşer.İşaret etmenin yanı sıra, avlanma ve geri getirme konusunda fazlasıyla yeteneklidirler,bu da onları aranan ve çok yönlü bir av köpeği yapar.Perdiguero de Burgos, 1 Ocak 1996’da United Kennel Club tarafından tanındı

Yazar Hakkında