ispanyol tazısı

İspanyol Tazısı,kökeni tam olarak bilinmeyen bir ırktır fakat İskoç Geyik Tazısı ve Grey Hound’un çiftleşmesi sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.

Eski zamanlarda bu köpeğe sadece İspanyol soyluları sahip olabiliyordu,fakat sonraki yıllarda alt sınıftaki insanlar bu köpeği yasadışı bir şekilde üretmeye başladı ve yavaş yavaş bu ırkın soyluların arasında popülerliği yok oldu.Sonrasında farklı köpeklerle çiftleşerek günümüzde eski halinden daha farklı bir ırk meydana geldi.

İspanyol Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Genel görünüş olarak çok zayıf ve güçsüz gözükür fakat oldukça dayanıklı ve hızlı koşabilen bir köpektir.Bacakları

ispanyol tazısı
ispanyol tazısı

 ince ve uzundur. Burun yapısı oldukça uzundur ve bu,onun karakteristik özelliklerinden biridir. Gözleri kahverengi veya siyah olabilir,oldukça iyi görürür. Bu sayede avlarını ayırt etmede son derece başarılıdır.Uzun bir kuyruğa sahiptir.Tüy rengi beyaz,açık kahverengi,gri ve siyah olabilir.

Boy:Dişi: 55-60 cm,Erkek: 55-60cm

Kilo:Dişi: 22-25 kg,Erkek: 25-29 kg

Yaşam Süresi:12-15 yıl

Karakteri

İspanyol Tazısı oldukça utangaç ve çekingen bir köpektir.Özellikle yabancılara karşı zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilir.Kendi ailesine karşı çok sevecendir ve çocuklarla çok iyi anlaşır.Diğer köpekler ve kedilere karşı genel olarak sakindir fakat,tavşan gibi küçük hayvanları kovalama huyu vardır.

Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Çok hareketli bir köpek değildir fakat düzenli egzersize ihtiyaç duyar.Bu egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da rahat yaşayabilir.Havlama eğilimi yoktur.

Bakımı

 

Genel olarak sağlıklı bir ırktır.Haftada en az iki kez dişlerinin fırçalanması gerekir.Tırnak bakımı da bu köpek için oldukça önemlidir ve düzenli olarak kesilmelidir.Günlük egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır. Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Yılda iki defa yıkanmalı ve haftada bir defa taranmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında