İtalyan Tazısı Piccolo levriero italiano Minimum egzersiz gerektiren nazik bir ev köpeği olan İtalyan tazısı şefkat ister.

İtalyan Tazısı Piccolo levriero italiano Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Piccolo Levriero Italiano veya diğer adıyla İtalyan Tazısı, zarif ve zarif bir köpek ırkıdır. İşte Piccolo Levriero Italiano’nun genel fiziksel özellikleri:

İtalyan Tazısı

Boyut: Piccolo Levriero Italiano, küçük bir ırktır. Yetişkinlerin omuz yüksekliği genellikle 32 ila 38 cm (12.5 ila 15 inç) arasında değişir.

Vücut Yapısı: Bu köpekler, uzun bacaklara ve ince bir vücuda sahiptir. Göğüs derin ve geniştir, sırt düz ve kaslıdır.

Kafa: Kafa uzun ve incedir. Burun genellikle siyahtır. Gözler büyük ve badem şeklindedir, genellikle kahverengi renkte olurlar.

Kulaklar: Kulaklar küçük, üçgen şekilli ve düşer.

Tüy Doku ve Renk: Piccolo Levriero Italiano’nun tüyleri kısa ve sık olup, ciltlerine sıkıca yapışırlar. Renk seçenekleri arasında beyaz, krema, kahverengi, siyah, siyah ve ten rengi kombinasyonları bulunabilir.

Bacaklar: Bacaklar uzun, ince ve kaslıdır. Bu köpekler hızlı koşuculardır ve avcı köpek olarak kullanılmışlardır.

Kuyruk: Kuyruk ince ve sivri bir şekle sahiptir ve aşağı doğru sarkar.

Karakter

İtalyan tazıları şefkate muhtaç tatlı,nazik köpeklerdir.Kötü davranılır yada sevgi gösterilmezse ya içine kapanır yada hiper aktif olabilir.Ailede tek kişiye bağlanırlar ve yabancılara karşı mesafeli bir tavır sergilerler.Genelde çocuklarla uyumlu olsalar da çocuklarla pek oynamaz istemezler.Genellikle kedilerle ve benzer büyüklükteki diğer köpeklerle iyi geçinirler.Küçük olsalar da, İtalyan tazıları havlarlar ve bunu sahiplerini yabancılar konusunda uyarmak için kolayca yapacaklardır.

İtalyan Tazısı

İtalyan tazı şüphesiz bir ev köpeğidir. Sıcaklığı çok severler ve bazen soğuk veya yağışlı havalarda dışarı çıkmak istemezler. Sert havalarda, bakıcılar İtalyan tazılarında köpekler için üretilen kazak veya ceket kullanmalıdır. Çok az egzersiz gerektirmelerine rağmen İtalyan tazıları günde birkaç kez tasmalı gezdirilmelidir. Bazıları bu konuda inatçı olduğu için İtalyan tazılarına eğitim vermek zor olabilir.

Tarihi

Sighthound ırklarının en küçüğü olan İtalyan tazısı 2000 yıl önce Yunanistan ve Türkiye olarak bilinen Akdeniz havzası ülkelerinde ortaya çıktığına inanılıyor. Kökeninin kanıtı o dönemin süsleme sanatlarındaki minyatür tazı tasvirinde ve küçük tazı iskeletlerinin arkeolojik kazılarda bulunması sayılabilir.
Orta Çağ’a gelindiğinde, cins güney Avrupa’ya yayılmıştı. Güzelliği küçük boyutu ve tatlı yapısıyla 16. yüzyılda en italyanların en sevdiği ırklardan biri olmuştur. İngiltere James I, Danimarka Anne ve Rusya’nın Büyük Catherine dahil olmak üzere Avrupalı ​​kraliyet ailesi tarafından sevilen İtalyan tazısı Giotto,Carpaccio ve Memling gibi sanatçıların Rönesans resimlerinde sık sık edilmiştir.

1886’da, ilk İtalyan tazı, American Kennel Club’a tescil edildi. Bununla birlikte cins, ABD’de yaklaşık 20 yıl öncesine kadar nadirdi. Günümüzde birçok aile şefkatli eğilimleri çoğu yaşam koşullarına uyum sağlama ve basit bakımları nedeniyle İtalyan tazılarını tercih ediyorlar.Bu köpek güvenli bir çitle çevrili alanda uzanıp koşmayı sever.

Yazar Hakkında