Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier,adını da aldığı Parson John Russel tarafından İngiltere’nin güneyinde yetiştirilmeye başlanmıştır.Yıllar boyu tazılarla avlanıp tilkileri kovalamıştır.Bu ırk özellikle at sırtında yapılan spor dallarında oldukça tercih edilen bir ırktır.American Kennel Club tarafından 2000 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.

Jack Russell Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Tüy rengi genel olarak kahverengi ve beyazdır.Gövdesi kısa ve küçüktür.Kuyruğu az tüylü ve orta uzunluktadır. İnce ve kısa bir kürk yapısı vardır.Burnu siyah,gözleri kahverengidir.Kulakları düşüktür.Atletik ve kaslı bir yapısı vardır.

Kilo : Dişi: 4-8 kg,Erkek: 6–9 kg

Boy : Dişi: 24-30 cm, Erkek: 26-32 cm

Yaşam süresi: 13–15 yıl

Karakteri

Çok enerjik ve atletik bir köpektir.Ailesine karşı sadık,sevgili dolu ve eğlencelidir. Özellikle hayvanları kovalamaktan

Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier

çok hoşlanır.Bu nedenden dolayı tasmasız dolaştırılması tavsiye edilmez.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.

Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak çok heyecanlı bir köpek olduğu için dikkati çabuk dağılır.Hayvanları kovalama eğilimi olduğu için başka hayvanlara karşı kimi zaman agresif tavırlar sergileyebilir.Bu nedenden dolayı evde başka bir hayvanla beslenmesi tavsiye edilmez.Düzenli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartmanda ve bahçede rahatlıkla yaşayabilir.Ancak havlama eğilimleri vardır bu nedenden dolayı eğitim verilmesi gerekebilir.Çocuklarla oldukça iyi anlaşır ancak hareketli yapısı yüzünden küçük çocuklarla beraberken gözetim altında tutulmalıdır.

Bakımı

Diğer ırklara kıyasla genetik hastalıkların daha çok görüldüğü bir ırktır. Katarkt,glokom gibi göz hastalıkları görülür.Aynı zamanda sağırlık da bu ırk için yaygındır.Bu nedenden dolayı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi gerekir.Kısa tüyleri sayesinde çok fazla bakım isteyen bir köpek değildir.

Haftada iki defa taranması yeterlidir.Çok hareketli olduğu için düzenli olarak egzersiz yapması gerekmektedir.Tırnakları çok çabuk uzadığı için düzenli olarak kesilmelidir.Yılda iki defa yıkanması gerekir ancak tüylerindeki kir ve toz nemli bir bez yardımı ile temizlenebilir. Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında