Japanese Terrier

Japanese Terrier Nippon Terrier ve Nihon Teria olarak da adlandırılan küçük bir safkan ırktır. Fox Terriers ve Rat Terriers’a benzer ancak daha küçüktür.

Japanese Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Japon Teriyeri veya Japon Teriyer, küçük bir ırktır ve genellikle “Nihon Teria” veya “Nihon Terrier” olarak da adlandırılır. Ancak, bilmeniz önemli olan birkaç temel fiziksel özellik şunlardır:

Japanese terrier

Boyutlar: Japon Teriyeri, küçük bir ırktır. Genellikle ortalama olarak 30-33 cm yüksekliğindedirler.

Ağırlık: Yetişkin bir Japon Teriyeri’nin ağırlığı genellikle 5 ila 7 kilogram arasında değişir.

Yapı: Vücutları orta büyüklükte ve kaslıdır. Kafaları genellikle küçük ve üçgen formundadır.

Gözler: Japon Teriyerleri genellikle büyük ve koyu renkli gözlere sahiptir.

Kulaklar: Kulakları küçük ve üçgen şeklinde olup dik bir duruşa sahiptir.

Kuyruk: Kuyrukları genellikle yüksek bir taşıma ile kısa ve dik olarak kesilmiştir.

Tüy: Kürkleri kısa, düz ve sık tüylüdür. Renkleri beyaz ile kırmızı, siyah veya bronz olabilir.

Yüz ifadesi: Yüz ifadeleri genellikle canlı, uyanık ve dikkatli bir görünüme sahiptir.

Bu fiziksel özellikler, genel olarak Japon Teriyeri’nin tipik bir temsilcisini tanımlar. Ancak, bireysel köpekler arasında belirli varyasyonlar olabilir. Eğer bir Japon Teriyeri edinmeyi düşünüyorsanız, ırkın genel özelliklerini anlamak ve bireysel köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bakım sağlamak önemlidir.

Karakter

Eski tarihlerde bir haşarat avcısı olarak kullanılmıştır, aynı zamanda insanlara arkadaşlık eden bir ev köpeğidir. Genellikle küçük boyutu ve insanlara sevgisi nedeniyle bir kucak köpeği olarak anılır. Neşeli ve ruhlu bir kişiliğe sahip sevimli bir köpektir ancak kendi memleketinde bile ender görülen bir türdür.

Japanese terrier

aktif, canlı ,zeki, neşeli, çok sevecen,sevgi dolu ve canlı bir cinstir.Sarılma ve ilgi için mutlu bir şekilde kucağınıza atlayacak ve aslında sizden çok fazla ilgi ve şefkat isteyecek bir köpek için hazırlıklıolmalısınız. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz, çok sadık ve sahiplerine ve ailesine bağlıdır. Ailede bir kişiye daha fazla bağlanması muhtemeldir ve o kişiyi sahiplenir.Sahibi başka bir evcil hayvana veya hatta bir kişiye ilgi gösteriyorsa ona kızgınlığını havlama ile gösterir.

Genel olarak bu köpek naziktir ve temkinli ve hassas olabilir, bu nedenle çok fazla stres ve tartışmanın olduğu evlerde bu durumu yok eder. Yabancılara karşı dikkatli olmalı ama agresif olmamalıdır. Dikkatlidir ve birisinin gelip girmediğini veya içeri girmeye çalıştığını size bildirmek için havlayacaktır. Bir tanışma ile onları kabul edecek ve tanıdığında arkadaşça davranacaktır.Oynamayı,sever ve genellikle oyuncaklarını bir araya toplar ve onların ortasında yatar.

Japon Teriyerini eğitmek, onu pozitif, nazik ama yine de sağlam eğitim yöntemleri kullandığınız sürece oldukça kolaydır. Sakin ve sabırlı olun ve sert olmaktan kaçının. Numaralar öğrenmeyi ve bunları yapmayı sever, böylece isterseniz sadece temel itaat eğitimini ileri düzeye taşıyabilirsiniz. Erken sosyalleşme de önemlidir, farklı yerlere, insanlara, hayvanlara, durumlara ve sesleri tanımasına izin verin, böylece neyin kabul edilebilir ve normal olduğunu ve neyin olmadığını öğrensin. İyi sosyalleşmiş köpekler çok daha mutlu, daha özgüvenli ve güvenilirdir.

Küçük olabilir ama canlı ve aktiftir, sadece küçük olması, çok aktif olamayan insanlar için bile bu ihtiyaçların karşılanmasının kolaylaştırır. Birkaç kısa yürüyüşe çıkabilir, bahçede oynayabilir ve haftada birkaç kez ona tasmasız çalışma süresi verirseniz, ona ihtiyaç duyduğu fiziksel egzersizi verebilirsiniz. İç mekanlarda da oynama eğilimindedir ve iyi bir apartman köpeği olabilir, ancak küçük bir avlu, mümkünse oynamak ve keşfetmek için bonus bir yerdir. Havaya dikkat edin, çok sıcak veya çok soğuk olduğunda sorun yaşayabilir bu nedenle güvenli bir şekilde ne zaman dışarı çıkaracağınıza karar vermek için günün saatini ve sıcaklığı düşünün. Yeterince zihinsel uyarım aldığından da emin olun.

Tarihi

Japon Teriyerinin başlangıcının 1600’lerde Hollandalı veya İngiliz denizcilerin Japonya’ya Batı ticaretine açık olan Nagasaki limanına gelmesiyle başladığına inanılıyor. Smooth Fox Terrier ve Alman Pinscher gibi köpekleri beraberlerinde getirdiler. Bunlar yerel Japon köpek ırkları ve küçük av köpekleri ile çifleştirildiler. Bazıları onun bir evcil köpek olarak geliştirildiğini söylerken, bazıları bunun önce bir haşarat avcısı olarak kullanıldığını ve daha sonra evcil köpeğe geçtiğini söylüyor. Bir kucak köpeği olarak popülaritesi Nagasaki’den diğer bölgelere yayıldı.

1920’lerde planlanan üreme programında, Kobe Terrier kullanarak cinsi rafine etmeye başladı. Çalışmaları sayesinde daha istikrarlı bir kan hattı başarıyla sağlandı.1930’da bir cins standardı yazıldı ve Japon Köpeki Kulübü tarafından tanındı. Bununla birlikte, II.Dünya Savaşı ve dünya çapında köpek yetiştiriciliği üzerindeki yıkıcı etkisiyle, sayılar düştü ve neredeyse yok oldu.Neyse ki birkaçı hayatta kaldı ve üreme devam etti. Bununla birlikte, Japonya’daki sayılar eskisine göre daha iyi olsa da hala nadir görülen bir tür ve dünyanın geri kalanında daha da bilinmeyen bir tür. İngiltere ve Avrupa’da küçük bir varlığı var ve 2006 yılında United Kennel Club tarafından da tanındı.

Yazar Hakkında