Japanese Spitzi

Japon Spitzi zeki ve oyuncu bir köpektir. Bu mutlu köpek genellikle çocuklarla iyi geçinir, diğer köpekler ve ev hayvanları ile pek bir sorun yaşamaz.

Japanese Spitzi

Japon Spitzi Özellikleri

Japon Spitzi zeki ve oyuncu bir köpektir. Bu mutlu köpek genellikle çocuklarla iyi geçinir ve diğer köpekler ve ev hayvanları ile pek bir sorun yaşamaz.

Japon Spitzi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

“Japon Spitzi” terimi muhtemelen “Japanese Spitz” cinsini ifade ediyor. Japanese Spitz, kökeni Japonya’ya dayanan küçük bir ırktır. Bu ırk genellikle beyaz renkte, kalın çift katlı bir kürke sahiptir. İşte genel fiziksel özellikleri:

Boyut: Japon Spitzi, küçükten orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle dişilere kıyasla biraz daha büyük olabilir.

Ağırlık: Yetişkin bir Japon Spitz’in ağırlığı genellikle 5 ila 10 kilogram arasındadır.

Kürk: Bu ırkın kürkü, çift katlıdır. Dış kısım uzun ve kalın tüylerden oluşur, iç kısım ise daha yumuşak ve yoğun bir tüy tabakasına sahiptir. Genellikle beyaz renklidir, ancak bazı bireylerde kremsi tonlarda renklenmeler de görülebilir.

Yüz Yapısı: Japon Spitzi’nin yüzü genellikle üçgen şekilli ve siyah renkte küçük bir burunu vardır. Gözleri genellikle koyu renklidir ve dik kulakları vardır.

Kuyruk: Kuyruğu yüksek taşınır ve genellikle sırtına doğru kıvrılır.

Yapı ve Duruş: Japon Spitzi, orantılı bir vücut yapısına sahip olup genellikle dik bir duruş sergiler.

Kişilik: Bu köpek ırkı genellikle cana yakın, zeki ve enerjik bir kişiliğe sahiptir. Aile üyelerine bağlıdır ve genellikle çocuklarla iyi geçinir.

Her birey biraz farklı olabilir, ancak bu genel özellikler, Japon Spitzi ırkının tipik fiziksel özelliklerini tanımlar. Unutmayın ki bireysel köpekler arasında varyasyon olabilir, bu nedenle belirli bir bireyin özelliklerini değerlendirmek önemlidir.

Karakter

Japon Spitzi

Japon Spitzi tetikte bir köpektir. Tehlike hissederlerse büyük bir cesaretle tehlikenin üzerine giderler ve yabancılara karşı agresif olabilirler ancak güvendikleri insanların yanında hızla sakinleşirler. Bu aktif köpek ilgiyi çok sever,çok sadık ve sevecen olma eğilimindedir. Onlarca yıldır Alman Spitz köpeklerini dünyanın dört bir yanındaki diğer beyaz Spitz ırklarıyla birlikte yetiştirmek,Japonya’daki bu arzu edilen özellikleri olan köpeği ortaya çıkarmıştır.

Japon Spitzi, ilk kez sahipler için harika bir köpektir. Günde bir yürüyüş ve biraz oyun süresi onları mutlu edebileceği için nispeten az bakım gerektirirler. Bu kabarık cins aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşam sürerler. Bu aile köpeğinin olumlu bir mizacı var, inanılmaz derecede akıllı ve olumlu pekiştirme eğitimine çok iyi yanıt verir. Cinsin yüksek zekası nedeniyle, aileyi potansiyel kötü durumlardan korumak için elinden geleni yapacaktır.

Tarihi

Japon Spitzi ırkı 1921’de Japonya’nın Tokyo kentinde bir köpek gösterisinde ilk kez sahneye çıktı. Cinsin ilk örnekleri Çin’den Japonya’ya getirilen birkaç beyaz Alman Spitz köpeğinden geldi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, dünyanın her yerinden diğer birçok beyaz Spitz ırkı ithal edildi ve ortaya çıkan Japon Spitz ırkında daha arzu edilen özellikler üretmek için melezleştirildi.

II.Dünya Savaşı sonrasına kadar cinsin standartlarının kesinleşmesi ve Japon Köpek Kulübü Japon Spitzi’i tanımaya başladı. 1950’lerde Japon Spitzi köpekleri İsveç’e, ardından İngiltere’ye ve daha sonra tüm dünyaya ihraç edildi. Sonunda, tüm dünyadaki ulusal köpek kulübesi kulüpleri kendi cinsi olarak kabul etti, ancak bu köpek kulüplerinin çoğu, özellikle bu köpeklerin ne büyüklükte olması gerektiğine gelince, cins standartlarında hala farklılık gösteriyor. Amerikan Kulübü, Japon Spitzi’i ayrı bir cins olarak tanımadığı için bir istisnadır, çünkü çoğunlukla Amerikan Eskimo Köpeğine güçlü benzerlik gösterir. Cins, dünya çapında popülaritesini hala artırmaya devam ediyor.

Yazar Hakkında