Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği Güçlü ve koruyucu cinstir. Bir tehdit algıladığında korkusuz, kendine güvenen ve oldukça serttir. Doğru eğitimle sadık bir aile köpeği olabilecek özelliklere sahiptir.

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10–12 yıl
Boy: Dişi: 67 – 70 cm
Ağırlık: Erkek: 50–100 kg
Renk: Siyah, Beyaz, Fawn, Krem Rengi, Gri, Rust

Derin, koyu gözleri vardır. Kulaklar, yalıtım için yoğun bir şekilde tüyle kaplıdır. Kalçalar sırt çizgisinden hafifçe

Kafkas Çoban Köpeği
Kafkas Çoban Köpeği

yukarıdadır. Kuyruk, uzun tüylü kalın tüylerle kaplıdır. Ön ayaklar uzun, düz ve kalın kemiklidir. Pençeler büyük ve ağırdır, ayak parmakları arasında tüyler vardır, mükemmel yalıtım ve koruma sağlar. Burun siyah ve belirgindir,geniş burun delikleri vardır. Kalın, yoğun, hava koşullarına dayanıklı kaplama bol tüylere sahiptir ve özellikle soğuğu dışarıda tutmada etkilidir. Yavru kürkü yetişkin kürkünden daha incedir. Renkler gri, açık kahverengi, ten rengi, alaca, benekli ve beyazdan farklıdır.

Karakter

Kafkas Çobanının asıl amacı çiftlik hayvanlarını korumaktır.İradeli ve cesurdur. Düzgün bir şekilde sosyalleşip eğitilmedikçe, Kafkas Çobanı vahşi ve yönetilemez eğilimler sergileyebilir. Çok cesur, uyanık, güçlü ve dayanıklı bir ırktır. Tanımadığı insanları kabul etmez ve onlara karşı güçlü bir savunma dürtüsü vardır. Çocuklar, kediler, diğer köpekler’de içinde olmak üzere aileye ait olan her şey ve herkes, bu köpek tarafından “kendi” ailesinin bir parçası olarak kabul edilecek ve saygı gösterilecek ve korunacaktır.

Bu köpek çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır, çünkü oyun çok sertleşirse özellikle küçük çocuklara istemeden’de olsa zarar verebilir. Tanımadığı diğer köpeklere karşı daha baskınlık kurmak ister. Herkese uygun bir köpek değildir daha önceden köpek sahibi olmuş baskın kişilikteki sahipler için doğru köpektir. Bu köpeği eğitmenin amacı sürü lideri statüsüne ulaşmaktır. Apartman hayatı için tavsiye edilmez. Alana ihtiyaçları vardır ve en azından büyük bir bahçesi olan bir ev olmalıdır. Kalın kürkü onu çok iyi koruduğu için, uygun bir barınağı olması koşuluyla dışarıda yaşamasında bir sorun yoktur.

Bir köpeğin zihninde lider olduğu ve liderin insan olması gerektiği için, liderliği elinde tutan kişinin önünde yürümesine asla izin verilmemelidir.

Tarihi

Kafkas çobanı, adını yaşayan en eski Molosser köpek ırklarından birine ev sahipliği yapan Kafkas dağlarından alır. Bu isim bu soylu köpekler için en yaygın isim olsa da, alternatifler Ovcharka, Kavkaski Owtscharka ve Kaukasische Schaferhund olarak’ta anılır.

Kafkas Çoban Köpeği, sürüleri, sürüleri ve köyleri yırtıcılardan ve izinsiz girenlerden korumak ve korumak için kullanıldığı Doğu Avrupa’nın Kavkaz veya Kafkasya dağlarında bulunan eski bir cinstir.Balkanlar’daki çoban köpeklerinin ve Asya’nın mastifflerinin yakın bir akrabası olduğunu öne süren çalışmalarla, bu cins bölgenin benzer ırklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. 1920’lerden başlayarak güç, güven, cesaret, dayanıklılık ve keskin işitme ve görme özellikleriyle seçici olarak yetiştirilmiştir. Cins, 1995’ten beri United Kennel Club tarafından Guardian Dog Group’un bir üyesi olarak ve 1996’dan beri Foundation Stock Service’in bir parçası olarak American Kennel Club tarafından tanınmaya başlamıştır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında