Kaliforniya Kedisi  tarihi, Los Angeles’ta yaşayan bir senarist ve fizikçi olan Paul Casey ve antropolog Dr. Louis Leakey’in vahşi bir leoparı andıran bir kedi yetiştirmek için birlikte çalışmaya başlarlar.

Buradaki fikir, insanlar vahşi bir kediye benzeyen bir kediyle yaşarlarsa. Kaçak avcılık ticareti konusundaki farkındalıklarını artıracak ve onları kürk manto satın almaktan vazgeçirecekti. İlk başta piyasaya çıktıklarında, Kaliforniya kedisi oldukça pahalı bir cinsti.

Fakat zaman geçtikçe bu ırkta çoğaldı. Şimdi birçok yerde uygun fiyata bulunuyor.Kaliforniya kedisi

Boyut

Kaliforniya kedisi orta ila büyük boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişebilir.

Çoğu Kaliforniya kedisi, 4 ila 7 kilo ağırlığındadır. Bununla birlikte, birçoğu ortalamadan daha küçük veya daha büyük olur.

Kişilik

Bu kediyi almaya karar verirseniz. Her şeyden önce şuna emin olun. karışık cins vahşi bir kedi gibi görünmek için geliştirilmiş olsa da, bu kedide yırtıcı veya vahşi hiçbir şey yoktur.

Aslında, çevredeki en sevecen kedilerden biridir. O kadar ki, bir Kaliforniya kedisi çok uzun süre yalnız bırakırsanız, strese girdiklerinde harekete geçebilirler veya yalnız hissetmeye başladıklarında geri çekilirler.

Doğal olarak, bu aynı zamanda özellikle sıçrayan ve zıplayan özellikleriyle tanınan oldukça atletik bir melez ırktır. Bu nedenle, kedinin evi keşfetmesi ve canlarının istediği kadar tırmanması için birçok fırsat olduğundan emin olun. Bu karma cins için bir kedi kulesinin gerekli olduğunu söylemeye gerek yok bile.

Kaliforniya kedisinin oyuncu bir kalbi de vardı. Bu nedenle küçük çocuklarınız varsa, kedinin çocuklarınız için çabucak yeni bir en iyi oyun arkadaşı gibi olduğunu göreceksiniz.

Sağlık

Kaliforniya kedisi genellikle sağlıklı kedi olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri yapmak önemlidir.

Kaliforniya kedisine özgü herhangi sağlık sorunu yoktur. ancak kedinizin sıkıntı veya acı içinde olabileceğine dair işaretlere her zaman dikkat edin.

Bakım

Kaliforniya kedisi her zaman bir oyun seansına başlamak için hazırdır.  Çevrelerinin en yüksek kısımlarını keşfetmek için  isteklidir. Bu nedenle, sorumlu bir koruyucu olarak, öncelikle evlerinin, karma türün egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince geniş ve iyi donanımlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir kedi ağacı bir zorunluluktur. Ya da odanız varsa, kedinin tırmanabileceği ve atlayabileceği kedi dostu raflarda olur.

Yıllık sağlık veteriner ziyaretlerini planlamanın yanı sıra. Kaliforniya kedisinin tırnaklarını düzenli olarak kontrol ettirmesi ve kesmesi gerekecektir. Kedi sahiplenme konusunda yeniyseniz, veterineriniz size bunu gerçekleştirmenin en güvenli yolunu gösterecektir. 

Tırnak bakımının ötesinde, kulaklarını birkaç haftada bir kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından inceleyin.

Ayrıca, kedinize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimine başlama konusunda veterinerinizle konuşmanız da tavsiye etmekte fayda var.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Kaliforniya kedisi, genellikle altın, kahverengi, beyaz, siyah ve maviyi içeren bir dizi renkte olur. Ayrıca kendilerine özgü leopar tarzı noktalara da sahipler.

Bakım söz konusu olduğunda, Kaliforniya kedisi oldukça az bakım gerektiren bir kedidir. Kısa, benekli tüyleri haftada bir kez fırçalanır. Bunu yapmak, yalnızca herhangi bir paspas oluşma olasılığını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda tüylerini temiz ve sağlıklı durumda tutar. Düzenli fırçalama, kedi için bir sorun olan tüy yumağı olasılığını da azaltır.

İklim söz konusu olduğunda, genellikle çoğu iklimde mutlu bir şekilde yaşayabilen bir kedi olarak görülmüştür. Sıcaklık arttığında her zaman yeterli gölge ve temiz su sağlandığından emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Kaliforniya kedisi, çocuklarınız varsa mükemmel bir seçimdir. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru bir şekilde belirlendiğinden emin olun. Çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, Kaliforniya kedisi diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşamakta iyidir. Bununla birlikte, yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri de denetlemek gereklidir. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında