Kangal Çoban Köpeği

Kangal çoban köpeği ülkemizde en çok tanınan ve adı çoban köpekleri ile özleştirilmiş bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Adında anlaşılacağı gibi çıkış noktası Sivas ilinin kangal ilçesidir ayrıca Yozgat, Kayseri, Çorum, Tokat, Erzurum ve Erzincan ilerinde çok uzun yıllardan beri safkan ırkları bulunmaktadır.1600 yılların başından itibaren bu ırk ülkemizde bilinmektedir.

Kangal Çoban Köpeği Fiziksel Özellikleri

Irk:Molosoid Irklar

Boy:Dişi: 70–75 cm, Erkek: 75–80 cm Özel bakımla bazı erkeklerin 100 cm üzeri olduğu görülmüştür.

Kilo:Dişi: 40–52 kg, Erkek: 45–65kg

Görünüş

Tüy Yapısı:Ne uzun ne kısadır orta uzunluktadır ve oldukça yoğundur.Tüy renkleri boz,gri,açık dore,sarıya yakın kahverengidir.

Kafa Yapısı:Genişliği uzunluğunun yaklaşık %55 kadardır ve kulaklardan burun bölümüne doğru daralma

göstermektedir.Çenesi halk arasında tabiri ile küt’tür.Göz çukurları yuvarlak ve sürmelidir.Göz renkleri kahverengi ve tonlarında’dır.Önden bakıldığında arkaya doğru düz bir yapıda girmektedir.Dudaklarından üs dudak her zaman alt dudağı kaptır,dişler ise makas şeklinde kapanmaktadır.

Kulak Yapısı:Yukarıdan aşağıya üçgen olarak inmekte ve uç kısımları ovaldir,sınıf olarak orta büyüklükle kulak olarak nitelendirilebilir.

Gövde:Göğüs kafesi önden bakıldığında oldukça geniş arkaya doğru incelen bir vucut yapısına sahiptir.Yapısal olarak kaslı bir gövdesi vardır,arka bacaklar v şeklindedir ve ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür.Ayaklar iri ve bombeli bir yapıya sahiptir.

Kuyruk Yapısı:Herhangi bir uyarı olmadığında aşağıya doğru düz iner ve ucu kıvrıktır.Uyarıldığında ise vucut üstüne çıkar ve aynı kıvrıklık oluşur.

Karakter Yapısı

Kangal köpekleri sürü ve bekçi köpeği olduğundan çevresinde olan her şeyi takip eden izleme köpekleridir.Genellikle tanıdıkları ve çevresine karşı oldukça sakindirler fakat yabancı insan ve canlılara karşı korumakla yükümlü oldukları bölgede çok fazla agresif davranış gösterebilirler.Tabi her köpekte olduğu gibi yavruluktan itibaren sosyal olarak iyi davranılmayan bireyler büyüdüklerinde çok agresif olmaktadırlar.Çok fazla duygusal olduklarından kötü muamele yapıldığında alınganlık göstermektedirler.Sahiplerini taparcasına severler.

Üreme

İdeal Üreme yaşı dişilerde 18 ay ve üzeri erkeklerde ise 13 ay ve üzeridir.Kızgınlı yani çiftleşme dürtüleri çok önce başlamasına rağmen (dişilerde 10-13 aylık) gelişimini tamamlamamış dişi köpek doğum yaptığında hem yavrularda ölüm oranı artar hemde yeterli vucut gelişimini sağlayamaz.

Dişilerin kızgınlı süresi 12-22 gün arasında değişir bu dönem içinde sadece amaç üremek olduğu için itaat etmez ve görevlerini yerine getirmez bu nedenle bu zaman zarfında sürüde kullanılıyorsa görev verilmemelidir.Kangal köpekleri mecbur kalmadıkça akraba ilişkileri olan diğer köpeklerle çiftleşmezler.Çifleşecek dişi ve erkek belli süre bereber dolaşarak birbirlerine alışırla ve sonra 20 dk sürecek çiftleşme gerçekleştirirler.

Kangallarda gebelik süresi yaklaşık 9 haftadır ve bu süre sonunda dışarıdan müdahale gerekmeden kendileri doğum yaparlar ortalama yavru sayısı 7-8 arasındadır ve yarım saat arayla dünyaya gelirler.

Ülkemizde tigem işletmeleri safkan kangal köpekleri üreterek ırkın korunmasına katkıda bulunmaktadır.

Eğitim

Kangal köpekleri özgürlüklerine düşkün olduklarından genellikle görevlerini yaparken kendi kararlarını kendileri alırlar,Küçük yaşlardan başlanırsa temel itaat eğitimleri verilebilir fakat ileri itaat eğitimi alamazlar ve buna zorlanmaları yanlıştır.Sürü ve alan koruma görevlerini zaten içgüdüsel olarak en iyi şekilde yapmaktadırlar.

Knagal Çoban köpeği

Tarihçe

Kangal çoban köpeklerinin orta asya’da yaşayan Türk boylarının anadolu’ya gelmeleri ile birlikte yanlarında sürüleri ile birlikte yerleştikleri düşünülmektedir.17. yüzyıl itibari ile sarayın dikkatini çekmiş ve osmanlı saraylarında üretime başlanmıştır koruma ve savaş köpeği olarak uzun yıllar kullanılmıştır.14.02.2002 tarihinde Türk Patent Kurumu tarafından tescillenmiştir.

Türkiye’den dünyanın bir çok yerine sürü koruma köpeği olarak getirilen kangal çoban köpekleri ile ilgili bir çok klub Amerika ve Avrupada bulunmaktadır.Öncelikle Sivas bölgesinde halk arasında üretilen köpekler sivas kaymakamlığına bağlı çiftliklerde üretimine başlanmış daha sonra tigem basta olmak üzere diğer devlet cifliklerinde’de üretilerek ırk standart’dı sağlanmıştır.Kangal ırkıyla meleznen diğer çoban köpeklerinden farklı tip ve vucut ölçülerinde yeni köpekler üretilmiştir.

Kangal Çoban Köpekleri hakkında yanlış bilinen bir konuya değinmeden geçemeyeceğim.Bir çok kişi kangal köpeklerinin 6 tırnaklı olduğunu ve 5 tırnağın kusur olduğunu düşünür;aslında bu tamamen bir yanlıştır ve genetik bir kusurdur.Doğru olan bu tırnağın olmamasıdır.Genellikle aynı soydan gelen köpeklerin çiftleşmesinden doğan yavrular ve onların yavruları bu özelliği taşır.

Diğer bir konu ise kangal sürü koruma köpeğidir,sürüyü vahşi hayvanlara ve yabancılara karşı koruma görevini üstlenir;sürü gütme köpekleri farklı ırklardır ve daha küçük boyutta olurlar.

Yazar Hakkında