Karelya Ayı Köpeği

Karelya Ayı Köpeği ingilizce adıyla Karelian Bear Dog günümüzde evcil hayvan olarak da bakılmalarına rağmen öncelikle av köpekleri olarak kullanılmaktadır.İsimlerini ayıları avlamaktaki ustalıklarından almaktadır.

Karelya Ayı Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:11–13 yıl
Kilo: Erkek:20–23 kg,Dişi: 20–23 kg
Boy: Erkek: 54–60 cm,Dişi:49–55 cm
Renk: Siyah,Siyah-Beyaz

Karelya Ayı Köpeği adından yola çıkılarak ayılara benzediği düşünülse’de görünüş olarak hiç bir benzerlikleri

Karelya
Karelya

yoktur.Tilki benzeri kulakları ve kıvrılmış kuyruğu olan orta boy siyah Beyaz spitz tipi köpeklerdir.Akıllı ifadeleri ve hoş özellikleri vardır, bu da sizi bu köpeklerin ayı gibi büyük avlar için uygun olmadığını düşündürebilir ama doğru bir tespit olmaz.

Tipik pelüş, kalın kürkünün yanı sıra, sırtlarına uzanan belirgin kıvrımlı kuyruklarına sahiptir. Spitz tipi bir köpek için alışılmadık şekilde, çift tüyleri siyah ve beyazdır. En belirgin renk beyaz değil siyah olmalı ve kuyrukları beyaz uç rengiyle bitmelidir. Siyah kürkleri üzerinde kahverengimsi bir renk tonu kabul edilebilir.

Vücut tipleri, çalışma yeteneklerinin bir yansımasıdır;kaslı ve atletiktir. Orta büyüklüktedirler. Nispeten küçük gözlerin oturduğu geniş bir kafaya oturan üçgen, dik kulaklara sahiptirler. Göğüsleri geniş ve bacakları güçlüdür.

Karakter

İnsanlarını gerçekten seven iyi huylu köpeklerdir. Son derece sadıktır ve sahiplerine kendilerini adamıştırlar bu nedenle yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir köpeğe gereken zamanı ayıramayan insanlar için uygun bir köpek değildir. İnsanlarından çok uzun süre ayrı kalırlarsa ayrılık kaygısından dolayı ruhsal sorun yaşayabilirler. Diğer köpekler ile ciddi sorunlar yaşayacakları için kesinlikle eve ikinci bir köpek almamalısınız Bununla birlikte, çocukları severler ve genellikle insanlara karşı saldırgan değildirler.

Ciddi av köpekleri olarak geçmişleri nedeniyle, kırsal alanlarda ve büyük bahçeli evlerde yaşamaktan mutlu olurlar. Apartman dairesine uygun değillerdir. Avlanma içgüdülerinden dolayı genç yaştan itibaren evdeki diğer hayvanlarla sosyalleştirmek doğru olacaktır.

Tarihi

Neolitik çağlara kadar bile! Çeşitli yazılı ve resimli kayıtlara göre, Karelya Ayı Köpeklerine çok benzeyen köpekler, şu anda kuzeydoğu Avrupa’da olan yerde binlerce yıldır var olmuştur.

Karelya Ayı Köpeği, Karjalankarhukoira olarak da anılır ve kesin tarihsel kayıtlar eksik olsa da, binlerce yıl önce ortaya çıktığına inanılır. Kuzey Avrupa’nın ‘Karelia’ olarak bilinen (daha önce Finlandiya’nın sahip olduğu, ancak şimdi Rusya sınırları içindeki alan) bölgede bulunan cesur avlanma yetenekleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan Spitz tipi bir köpektir. Avlanırken, avcıyı güçlü bir şekilde havlayarak ve hayvanı sabit bir yerde tutarak çiftler halinde çalışan köpeklerdir.

Uzun yıllar Viking halkıyla birlikte oldukları düşünülürsede, sadece geyik ve ayı gibi büyük hayvanları avlamak için kullanılsalar’da hem hayvan gütme köpeği hem de kızak hem de bekçi köpeği olarak ta faydalanılmışlar dır. 1920’lerde, Rusya ile Finlandiya arasında yeni ve resmi bir sınırın oluşturulmasıyla iki farklı köpek ırkının oluşmasına yol açtı; Karelya Ayı Köpeği ve o zamana kadar birbirinden ayırt edilemeyen Batı Sibirya Laika Köpeği olarak sınıflandırıldı.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında