Karst

Karst Çoban Köpeği Kökeni Slovenya’ya dayanan bu ırk,üst düzey koruma köpeği olarak tanınmaktadır.Geçmişi 1600’lü yıllara kadar dayanır. İlk başlarda Yugoslav cinsi olarak kabul edilen bu ırk,bölgede çıkan savaşlar sonucu nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.Yıllar boyu popülaritesini koruyan bu ırk,günümüzde çok nadir bulunur ve Slovenya’nın doğal hazinesi olarak kabul edilir.

Karst Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklükte bir ırktır.Kaslı ve güçlüdür.Sarkık kulaklara ve kuyruğu vardır.Uzun,çift katlı ve düz

Karst
Karst

tüy yapısına sahiptir.Soğuğa oldukça dayanıklıdır.Genellikle gri,kahverengi ve beyaz üçlüsünden oluşan bir tüy rengi vardır ve göbek kısmı genellikle beyazdır. Yüzünde koyu renkler maske görünümü verir.

Kilo : Dişi :24-33 kg,Erkek: 30-40 kg

Boy : Dişi : 53-60 cm,Erkek: 56-64 cm

Yaşam süresi:10-13 yıl

Karakteri

Çok sevecen bir köpektir.Çocuklarla ve aile ile vakit geçirmeyi çok sever.Koruma içgüdüsü çok fazla olduğu için ilk başlarda yabancılardan tedirgin olabilir.Tehlike hissetmediği takdirde çok fazla havlamaz.Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşan bir ırk olmasından dolayı,evinde birden fazla hayvan beslemek isteyenler için oldukça uygundur.Egzersiz ihtiyacı orta düzey olmasına rağmen oyun oynamayı çok sever ve oyuna her zaman enerjisi vardır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ancak sabırlı ve istikrarlı bir eğitimle sonuç almak daha kolay olacaktır.Soğuğa karşı dayanklı bir ırktır ve çok sıcak iklimlerde beslenmeye uygun değildir.Bahçe ortamında ve kendine ait bir alanda beslenmesi önerilir.Uzun tüylerine rağmen mevsim geçişleri dışında fazla tüy dökmez.

Bakımı

Uzun tüylerine rağmen taranma ihtiyacı çok fazla değildir.Haftada bir veya iki defa taranması yeterli olacaktır.Kilo alma eğilimleri çok yoktur ancak her ırkta olduğu gibi beslenmeye dikkat edilmeli,kuru mama ve veterinerin önerdiği gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.Yetişkin bir köpek bile olsa tek öğün yerine tek öğünde verilen mama miktarını iki öğüne paylaştırmak mide dönmesi gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.Bahçe ortamında beslendiği takdirde tırnak kesimine ihtiyacı yoktur.Yılda iki defa yıkanması yeterlidir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında