Kedi Alerjisi Öldürür mü? İnsan nüfusunun yüzde onunda evcil hayvan alerjisi vardır ve kedi alerjileri köpek alerjilerinden iki kat daha yaygındır. Bu alerjik bireylerden biriyseniz, bir kedi alerjisinin sizi gerçekten öldürüp öldüremeyeceğini merak edersiniz.

Diğer alerjiler gibi kedi alerjileri de uzmanlara göre hafif, orta veya şiddetli görülmektedir. Etkilenen insanların yaşayabileceği bir dizi semptom vardır. Bazıları kovanlar halinde patlar, bazıları burunları tıkar ve hapşırır ve bazıları nefes almakta bile zorlanır. Ancak  kedi alerjisi öldürücü sayılacak kadar şiddetli olur mu?

İşte kedi alerjileri ve sizi gerçekten öldürüp öldüremeyecekleri hakkında bilmeniz gereken her şey. Bu yazı dizimizde. İyi okumaklar
Kedi Alerjisi Öldürür mü?

Kedi Alerjileri Anafilaktik Şoka Neden Olabilir mi?

Alerjiler genel olarak anafilaktik şoka neden olurlarsa ölümcül olduğu gözlemlenmiştir. Anafilaksi, aniden ortaya çıkabilen, hızla tırmanabilen ve hatta potansiyel olarak ölümcül olabilen nadir fakat şiddetli bir alerjik reaksiyondur.

Durum hızla ortaya çıkar ve birey acil tedavi almazsa ölüme yol açar. Kaşıntılı döküntü, boğaz veya dilde şişme, nefes darlığı, kusma, baş dönmesi ve düşük tansiyon gibi semptomlarla başlar ve ilerler. Dakikalar veya saatler içinde semptomlar yükselir ve ölümcül hale gelir.

Anafilaktik reaksiyonlar için en yaygın tetikleyici yiyecek (örneğin, yer fıstığı ve kabuklu deniz ürünleri). Lateks, ilaç ve böcek sokmaları bulunmaktadır. Kediler, anafilaktik şok için yaygın bir tetikleyici olarak listelenmemiş olsa da. Bu, kedi tüyünün anafilaktik şoka neden olduğu fikrinin tamamen gerçek dışı olduğu anlamına gelmez.

Bir kediye karşı anafilaktik reaksiyona girecek olan herkes, büyük olasılıkla, halihazırda kedilere karşı ciddi bir alerjisi olan ve durumlarının farkında olan biridir. Sizi biraz hapşırtan bir kedi alerjisi. neredeyse hiçbir zaman aniden, anafilaktik şoka neden olabilecek kadar şiddetli bir alerjiye dönüşmez.

Kedi Alerjileri Ne Zaman Ölümcül Olur.

Herhangi birinin tam anafilaktik şoka girme olasılığı yüksek olmasa da, uygun şekilde tedavi edilmezse şiddetli alerji semptomları ölüme yol açar.

Bir kişide gözlerin sulanmasına ve kaşınmaya neden olan aynı alerjenler, diğerlerinde astım krizine neden olur . Alerjik astımdan muzdarip bir kişi, bir kediyle ne kadar çok etkileşime girerse, o kadar şiddetli semptomlara sahip olur.

tedavi edilmez ve kedi ortamından uzaklaştırılmazsa. şiddetli alerjik astım atakları solunum yollarını ölümcül bir şekilde kısıtlar.

Şiddetli Alerjim Varsa Bir Kediyle Yaşayabilir miyim?

Alerji uzmanları ve sağlık profesyonellerinin çoğu, potansiyel bir alerjik astım krizine neden olacak kadar şiddetli kedi alerjiniz varsa. veya geçmişte herhangi bir alerjenin neden olduğu anafilaktik şok yaşadıysanız, bir kediyle YAŞAMAMANIZI şiddetle tavsiye eder.

Şiddetli Alerjim Varsa Kediyle Yaşayabilir miyim? sorusuna Kesinlikle Hayır! Diyoruz.

Biz burada sayfa olarak kedileri severken. Halihazırda bir kediniz yoksa, ciddi kedi alerjiniz varsa bir tane almanızı önermeyiz. En azından kedisi olan bir evde biraz zaman geçirmeli ve buna tahammül edip edemeyeceğinizi görmelisiniz.

Bununla birlikte, en kötü alerjilerle bile kediyle yaşamanın yollarını bulan insanlar var. Bazı insanlar, yeterince maruz kaldıktan sonra bir tolerans oluşturduklarını iddia ederler. Yani alerjik reaksiyonlardan sonraki sürecin ilk temastaki etki kadar etkili olmadıklarını savunurlar.

Zaten bir kediyle yaşıyorsanız ve herhangi bir miktarda alerjik semptom yaşıyorsanız. Kullanabileceğiniz birçok alerji yönetimi stratejisi vardır. Ve aslında bilim adamlarına göre, yumurta ürünleri kullanarak kedi alerjenlerini azaltmanın yollarını bulmuşturlar. Bununla birlikte, alerji hastalarına umut verebilmesine rağmen, buna. “tedavi” diyebilmemiz için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Sizin veya tanıdığınız birinin kedilere karşı ölümcül alerjisi var mı? Sağlıklı ve güvende kaldığınızdan emin olmak için ne yaparsınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında