Kedi Sağlığı

Kedi Obezitesi ve Nedenleri

Kedi Obezitesi ve Nedenleri
Obezite, son zamanlarda kedilerimiz için giderek daha yaygın bir sorun haline geldi.
Şu anda, Dünya genelinde veterinerler, görülen kedi hastalarının yaklaşık yüzde 60’ının aşırı kilolu veya obez olduğunu belirtiyor. Daha da endişe verici olan, birçok kedi ebeveyninin kedilerinin aşırı kilolu olduğunu fark edememesidir.

9 Ekim Ulusal Evcil Hayvan Obezite Farkındalık Günü. Ancak obezite tüm yıl boyunca evcil hayvanlarımız için bir sorun. Kedilerimizi sağlıklı tutmak için nedenleri, sorunu tespit etmenin yollarını ve obezite ile nasıl savaşılacağını öğrenmek önemlidir.

İşte kedi obezitesi hakkında bilmeniz gerekenler ve kediniz fazla kiloluysa ne yapmanız gerektiği hakkında bilgiler.

Kedinizin Fazla Kilolu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Fazla kilolu olmayan kediler ideal bir vücut kondisyonuna sahiptir. Bu kedilerin kaburgaları, deri ile göğüs kafesi arasında bir yağ yastığı olmadan hissedilebilir. Ve yukarıdan bakıldığında bir bel bölgesinin girintileri görülür.

Kedinizin kaburgalarını hissedemiyorsanız veya kedinizin belini göremiyorsanız, kediniz muhtemelen aşırı kilolu veya obezdir.

Şüpheniz varsa, veterineriniz kedinizin uygun kiloda olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kedi Obezitesinin Nedenleri ve Sağlık Riskleri

Çok fazla kalori ve yetersiz egzersiz, kediniz için obezitenin en yaygın nedenleridir. Bununla birlikte, genetik gibi diğer faktörler de rol oynar.

Bazen kedilerin obeziteye katkıda bulunan hormon koşulları vardır. Veterineriniz bu koşulları test edebilir ve sağlığı ve uygun kiloyu korumak için diyet değişiklikleri konusunda size tavsiyelerde bulunur.

Bununla birlikte, çoğu zaman kedi obezitesi aşırı beslenmeye ve egzersiz eksikliğine iner.

Aşırı kilolu veya obez olmak, kedinizi diyabet, artrit, karaciğer hastalığı, cilt hastalığı, alt idrar yolu hastalığı ve daha fazlası gibi ciddi hastalıklar için risk altına sokar. Aşırı kilolu kedilerin ayrıca cerrahi veya anestezik komplikasyonlar ve ısıya maruz kalma olasılığı daha yüksektir.

Kedinizin Kilo Vermesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce, veterinerinizin kediniz için fizik muayene yapmasını sağlayın. Veterineriniz, kedinizin kilo verme programına başlamak için yeterince uygun olduğuna karar verir. Sizin de yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Zamanla kedinizin kalori alımını yavaşça azaltın. Hızlı kilo kaybı sizin için olduğu kadar kediniz için de sağlıksızdır. Kedinizin kalori alımını bir seferde yüzde ondan fazla kesinlikle azaltmayın.

Kedi Obezitesi ve Nedenleri

Yağ oranı daha düşük tutun. Lif oranı daha yüksek ve nem içeriği daha yüksek olan mamaları seçerek kedinizi daha az enerji yoğun bir diyete geçirmeyi hedefleyin. Kedinizi kontrollü, ölçülü öğünlerle beslemeniz önemlidir. Kedinizin istediği kadar yemesine izin vermeyin.

Yiyeceklerine ulaşması için mücadele ortamı oluşturun.

  • Kedinizin aktivitesini ve zihinsel uyarımını artırmak için yiyecek bulmacalarını kullanın. (yiyecekleri saklamak)
  • Mamasını tek bir yerde beslemek yerine evinizin farklı yerlerine dağıtın.
  • kedinizin yüksek bir yere ya da ulaşması zor yerlere yerleştirmek. Mamasına ulaşmak için aşması gereken engeller sağlayın.

Daha fazla egzersiz yapmaya teşvik etmek için oyuncaklar ve tırmalama direkleri ve tünekler gibi diğer çevresel zenginleştirme biçimlerini ekleyin.

Kedinizle, kovalayabilecekleri veya takip edebilecekleri oyuncakları kullanarak etkileşimli bir oyun oynamak için gün boyunca zaman ayırın. Kedinizin ne tür oyuncakları tercih ettiğini keşfedin ve bundan yararlanın. Bazı kediler tüylü oyuncakları tercih eder. Diğerleri fare benzeri oyuncakları tercih eder. Bazı kediler de lazer işaretçileri gibi ışıklardan hoşlanır.

Azaltılmış kalori ve artan egzersiz kombinasyonu, kedinizin kilo vermesine ve mükemmel vücut kondisyonunu yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.