tasma

Kediler Tasma Takmalı mı? Kedi sahiplerinin kedilerine tasma takma konusunda son zamanlarda karasız olduğunu gözlemledik. Kedi arkadaşınıza iyi bakmak istediğinizi biliyoruz, ancak kedinize tasma takmak onu korumanın en iyi yolu değildir!tasma

Kedinizin güvende olduğundan ve kaybolursa size dönüş yolunu bulabileceğinden emin olmak istemeniz doğaldır.  Ancak kedinize tasma takmanızı önermiyoruz. Köpeklerin aksine, kedilerin ‘dolaşma hakkı’ denen bir özelliği vardır. Bu, dışarıda bir kediniz varsa, istedikleri yere gidebilirler demektir. Yasal olarak tasma takmaları gerekmez ve yanlış tür tasmalar onlar için sorun yaratır.

Kedinize tasma takmak zararsız gibi görünse de, bilmediğiniz birkaç sorun ve tehlike vardır:

  • Sıkışabilirler. Kediler doğal olarak meraklıdır ve keşfetmeyi severler. Genellikle çitlere, çalılıklara, ağaçlara tırmanırken görürsünüz. Bu da onların boynunda bir tasma varken dalda kolayca yakalayabilecekleri ve tuzağa düşebilecekleri anlamına gelir. Kurtulmayı başarsalar bile, paniklediklerinde ya da kurtulma mücadelesi verdiklerinde kendilerine zarar vermeleri çok kolaydır.
  • Boğazını zedeler. Her zaman tasma takmak, özellikle doğru şekilde takılmadıysa, kedinizin cildine sürtünebilir. Bu, ciltlerini ağrıtabilir ve boyunlarının etrafındaki kürkleri kaybetmelerine neden olur.Kediler Tasma Takmalı mı?

Tabiki bütün tasmalar tehlikeli değildir. Hatta bazı tasmaların hayat kurtaran özelliği vardır. Bunların başında mikroçip özellikli tasmalar gelmektedir. Bu tür tasmalar kedinizin sizden uzaklaştığı zaman ya da kaybolduklarında onları bulmanıza yardımcı olur.
Bir diğer faydalı tasma pire tasmasıdır. Kedinizi hem haşerelere hem de pirelerden korumanıza yardımcı olur. Ancak her pire tasması güvenli ve etkili değildir. Bunun için veterinerinizden öneri alabilirsiniz. Unutmayın kedinizi pirelerden korumak için en güvenli yöntem onların temizliğine ve diğer hayvanlarla temasına dikkat etmenizdir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında