Genel, Kedi Sağlığı

Kediler Ton Balığı Yiyebilir mi?

Kediler Ton Balığı Yiyebilir mi? Muhtemelen bu soruyu kedinizin maması tükendiğinde ve bir konserve ton balığının güvenli bir alternatif olup olmadığını merak ediyorsanız soruyorsunuzdur. İnsanlar konserve ton balığı, pişmiş ton balığı ve hatta bazen çiğ ton balığı yer. Bu yüzden kedilerin yemesi güvenli midir?

Bu sorunun cevabı evet.  En az insanlar kadar kedilerde güvenle yiyebilir. Ama kedinize ton balığı verdiğinizde fazla aşırıya kaçmamak gerekir. Bazı durumlarda ton balığı kediler için çok zararlı olduğu gözlemlenmiştir. Ton balığı da dahil olmak üzere herhangi bir insan gıdasını kedilerinizle paylaşmadan önce daima veterinerinize sormalısınız.

 Ne Zaman Güvenlidir?

Ton balığı, ölçülü olarak yenirse kediler için genellikle güvenlidir. Kedinizin normal, dengeli yemeğinin yerini almamalıdır.

Ton balığı, kedinize iyi porsiyonlarda protein ve omega 3 sağlarken, ihtiyaç duyduğu diğer gerekli vitaminleri ve besinleri sağlamayacaktır. Ton balığını çok sık yemek, kedilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Bazı ton balığı türleri, kediler için sağlıklı olmayan ve hipertiroidizm ile bağlantılı olabilecek yapay balık aroma içerir. kedinize vermek için en güvenli seçenek yüzde 100 gerçek ton balığıdır. Etiketi kontrol edin ve hiçbir katkı maddesi veya kimyasal olmadığından emin olun.

Kedinizi bir teneke kutudan beslemeyi planlıyorsanız, ton balığının yağda değil suda olduğundan emin olun. Kediniz seçici bir yiyiciyse iştahını açmak için normal mamasında ton balığı suyunu kullanabilirsiniz. Ancak yavaş yavaş kedinizi bundan vazgeçirmelisiniz. Bunu denemek istiyorsanız veterinerinizle konuşun.

Taze ve tezgahınızdan hazırlanan ton balığı için kemiksiz ve baharatsız olmasına dikkat edin.

Ayrıca, pişmiş kemiklerin  parçalanabileceğini ve kedinizin mide-bağırsak sistemine zarar verebileceğini veya boğulmasına neden olabileceğini unutmayın. Servis yapmadan önce ton balığını iyice pişirin.

Kedinizin çiğ beslenmesini istiyorsanız, bunu veterinerinizle görüşmeli ve siz ve kediniz için bakteri veya parazit riskini azaltan çiğ mama hazırlamanın doğru yollarını öğrenmelisiniz.

Ne Zaman Zararlıdır?

Kedinize düzenli olarak ton balığı beslememeniz için birçok neden vardır.

Ton balığı, bir kedinin düzenli diyetinin bir parçası olmayan derin su balığıdır. Günlük beslenme ihtiyaçlarının tamamını karşılayamaz. Bu nedenle, ara sıra bir tedavi olarak veya ara sıra düzenli bir yemekle karıştırarak kullanmak en iyisi.

Ton balığının kediler için zararlı olabileceği birkaç durum:

  • Bağımlılık. Ton balığının kokusu ve tadı bazı kedilere o kadar çekici gelebilir ki, bağımlı hale gelirler ve diğer yiyecekleri yemeyi reddederler.
  •  Aşırı besleme. Ton balığı, kedilere hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri ve besinleri sağlayamaz. Örneğin, cilt altında iltihaplanma ve doku hasarına neden olur. Bu sarı yağ hastalığına neden olabilen E vitamini eksikliğine neden olur.
  • Cıva zehirlenmesi. Ton balığı az miktarda cıva içerir. Büyük dozlarda veya uzun süre küçük dozlarda verildiğinde kedileri zehirler.
  • Aslında bazı kedilerin ton balığına alerjisi vardır. Veterineriniz ton balığı vermenizin sizin için uygun olduğunu söylüyorsa, çok küçük bir miktarla başlayın. şişme, öksürme, hapşırma, kaşıntı ve diğer alerjik reaksiyon belirtilerini kontrol edin. Kedinizin ton balığına alerjisi varsa bir daha vermeyin.
    Kediler Ton Balığı Yiyebilir mi?

Kedime Nasıl Vermeliyim?

Önce veteriner hekimin tavsiyesi gereklidir.  Size uygun porsiyon boyutları, ton balığını hazırlamanız için tavsiyeler verir. Kedinize ne sıklıkla ton balığı verebileceğiniz konusunda size daha detaylı bilgi verecektir.

Veterineriniz kedinize ton balığı vermeyi deneyebileceğinizi söylüyorsa, önce çok az miktarda verin ve nasıl tepki verdiklerini görün. Alerjik reaksiyon belirtileri varsa veya hastalanırsa, kedinize ton balığı vermeyi bırakın.

Ton balığı, kediniz için yalnızca ara sıra bir öğün olmalıdır. Ve onu kedinizin normal mamasına karıştırmak en iyisidir. Dolu bir ton balığı konservesi, tek bir porsiyon için çok fazla. Haftada birkaç kez bir çay kaşığı ton balığı yeterli olacaktır. Diyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmamalıdır.

Kedinizin ton balığını konserve veya taze ton balığından servis edebilirsiniz. Teneke konserve kutudan verecekseniz şayet daha önce de belirtildiği gibi. Su içinde hiçbir katkı maddesi veya kimyasal madde içermeyen gerçek ton balığı olduğundan emin olun. Kedinizin normal mamasındaki suyu, onu yemeye teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Ancak bu uzun süre yapılmamalıdır. Ton balığı vermeye devam ederseniz sonunda kedinizi mamadan ayırmanız gerekecektir.

Kedinize taze ton balığı servis etmek istiyorsanız, kemiksiz olduğundan ve kedinize zararlı olabilecek herhangi bir baharat veya bileşen içermediğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.