“Kediler yumurta yiyebilir mi?” Kedinizle kahvaltınızın bir kısmını paylaşmak, kedinize özel bir ödül vermek gibidir. Ya da kedinizin beslenme şeklini değiştirmek istiyorsanız bu soruyu sorabilirsiniz. İnsanlar her öğünde yumurta yer, peki kedilerin yumurta yemesi güvenli midir?

Bu sorunun cevabı evet. Kediler ölçülü olarak yumurta yiyebilir. Ancak kedinize yumurta vermeden önce veterinerinize sormalısınız. Yumurtaların kediler için zararlı olabileceği birçok durum vardır ve yumurtalar gerçekten sadece ara sıra bir tedavi olarak verilmelidir.

İşte kedilere yumurta besleme hakkında bilmeniz gerekenler.

Yumurtanın Kediler İçin Faydaları

Yumurtalar, kediler için faydalı olan protein ve amino asitlerle doludur. Yumurtadaki protein sindirim sistemi üzerinde kolaydır. Amino asitler kedilerin yağsız kasları korumasına yardımcı olur. Yumurta ayrıca kedilerin sağlığına fayda sağlayan vitaminler, mineraller ve birçok besinler içerir.

Yetersiz beslenen veya düşük kilolu kedilerin biraz fazla kilo almasına yardımcı olmak için özellikle yumurta çok faydalıdır.

Ancak, kedinizi her öğünde yumurta ile beslemeye başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler.
Yumurtaların yalnızca ölçülü olarak verilmelidir. Kediler için iyi olduğunu ama çok fazla yumurtanın kedinizi çok hasta edebileceğini bilmelisiniz.

Ayrıca yumurtaların kedilerin yemesi için gerçekten zararlı olabileceği birkaç durum vardır.

Yumurtalar Kediler İçin Ne Zaman Zararlıdır?

Yumurta, kedilere ihtiyaç duydukları besinleri bol miktarda sağlarken. Çok fazla yumurta ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ek olarak, bazı kediler asla yumurta yememelidir. Bu nedenle, kedinize yumurta vermeden önce mutlaka uzman birisinden görüş alın.

İşte yumurtaların kediler için kötü olabileceği birkaç durum :

  • Aşırı servis. Yumurtalar yağ, kolesterol ve kalori bakımından yüksektir besindir. Bu maddeler için kedinizin tüm beslenme gereksinimlerini karşılamak için büyük bir porsiyon gerekmez. Ayrıca, çok fazla protein kedilerde böbrek sorunlarına yol açabilir. Yumurtalar kediler için beslenme açısından dengeli değildir. ve yalnızca sağlıklı bir diyetin parçası olan bir takviye veya tedavi niteliğindedir. Çok fazla yumurta obezite ve diğer sağlık sorunlarına yol açar.
  • Yumurta, kediler arasında oldukça yaygın bir alerjidir. kedinizin yumurtaya alerjisi olup olmadığını, biraz yiyene kadar bilemezsiniz. Veterineriniz size izin verirse, kedinizi önce sadece yumurta tadında beslemeyi deneyin. Kaşıntı, şişme, öksürük veya sindirim sorunları belirtilerine dikkat edin. Kediniz alerjik reaksiyon belirtileri gösteriyorsa, tekrar yumurta vermeyin.
  • Tıbbi durumlar. Kediler yumurta yediğinde.  obezite, böbrek hastalığı ve diğer sağlık sorunları gibi bazı tıbbi durumlar daha da kötüleşebilir. Kedinizi beslemeye çalışmadan önce, kedinizin yumurta yiyebilecek kadar sağlıklı olup olmadığını veterinerinize sorun.

Kedime Nasıl Yumurta Vermeliyim?

Kedinize yumurta vermeden önce veterinerinize mutlaka danışın. Kediniz için sağlıklı bir yumurta porsiyonunun ne kadar olacağını ancak veteriner belirler. Uygun porsiyon boyutu, kedinizin kilosuna, yaşına, diyetine ve genel sağlığına bağlı olacaktır.

Kediler Yumurta Yiyebilir mi?

Bunları aklınızda tutun. Kedilere yumurta vermek için birkaç basit kural.kedi yumurta

  • Tam bir yumurta çok fazla. Bir kedi için bir yumurta, bir insan için yaklaşık sekiz yumurtaya eşdeğerdir. Kedinize tam bir yumurta veriyorsanız bu onları hasta edebilir.
  • Günlük bir öğün değil. Beslenme açısından dengeli olmadıkları için kedilere her gün yumurta verilmemelidir. Haftada en fazla bir kez tedavi olarak verilmelidirler.
  • Çiğ yumurtalar tehlikeli olabilir. Birçok evcil hayvan ebeveyni, çiğ diyetlerin faydalarını görür. Ancak çiğ yumurtalar sağlıklı kediler için sorun olmazsa da, bağışıklık sistemi zayıf olan kediler daha fazla risk altındadır. Bu bakteriler insanları da enfekte edebilir. Çiğ yumurtalar ayrıca kedinizin cilt ve tüy sağlığı için gerekli bir vitamin olan biotini emmesini zorlaştıracak bir protein içerir. Kedinizin etkilenmesi için hiçbir zaman çiğ yumurta yememesi gerekir.
  • Tuz, sos, baharat ve katkı maddelerinden kaçının. Yumurtaların sade olmaları kediniz için en iyisidir. Yumurtalara eklenen peynir, sarımsak, tuz, soğan, soslar veya diğer malzemeler kediniz için toksik olur. Bu toksik midesini bozar.

Tamamen pişmiş yumurtaları kedinize dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Çırpılmış, haşlanmış, kızartılmış. Hepsi kediniz için iyi seçimlerdir.

Yumurta beyazlarının yağ oranı daha düşüktür ve muhtemelen kediniz için daha besleyicidir. Ancak yumurta sarısını da ölçülü olarak yiyebilirler.

Kedinizin kalorilerini de izleyin. Yumurtalar muhtemelen kedinizin günlük kalori seviyesinin yüzde onundan fazlasını oluşturmamalıdır. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında