Genel, Kedi Sağlığı

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi

Anemisi

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde demir eksikliği anemisi. Kedinin vücudunda yeterli kırmızı kan hücresi üretmeye yetecek kadar demir olmadığında ortaya çıkar. dolayısıyla bu durumlarda, kırmızı kan hücreleri normalden daha küçüktür ve vücutta yeterli miktarda oksijen taşıyamaz.

Bu durum genellikle yavru kedileri etkileyebilir ve sıklıkla  kan kaybından kaynaklanır.

Kedinizin anemi hastası olabileceğine dair işaretler. Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi görürseniz, doğru teşhis ve tedavi süreci için veterinerinize danışmalısınız . İşte kedilerde demir eksikliği anemisinin belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri

Kedilerde demir eksikliği anemisi çok çeşitli semptomlara neden olur. En yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

  • İştah kaybetmek ve anoreksi geliştirmek
  • Uyuşuk davranmak ve zayıf görünmek
  • Çok karanlık ve katranlı kaka
  • Depresyonda gibi görünme
  • Normalden daha hızlı nefes alma

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

kedilerde demir eksikliği anemisinin ana nedeni bir tür kan kaybıdır. Gastrointestinal sistem, bu duruma neden olan yaygın bir kan kaybı kaynağıdır.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

Kedilerde demir ve anemi

  • Keneler, kancalı kurtlar ve pireler dahil parazitler
  • İdrar yolundaki enfeksiyonlar
  • Lenfoma

Ek olarak, beş ila on hafta arasındaki. tüm yavru kedilerin yarısında bir tür demir eksikliği anemisi geliştireceği tahmin edilmektedir. Yavru kedi katı yiyecekler yemeye başladığında durum genellikle kendini tersine çevirir.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavileri

Kedinizin demir eksikliği anemisinden muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, veterineriniz tam bir fizik muayene yapmak isteyecek. Kemik iliği muayenesi ile birlikte kan ve idrar testleri isteyeceklerdir. Ayrıca vücuttaki demir miktarını da test edecekler.

Bazı durumlarda, veterinerler kancalı kurtlar gibi parazitlerin açıklayıcı belirtilerini aramak için dışkı örnekleri alır. çünkü Kedilerde demir eksikliği çok önemli hastalıkları beraberinde getirir.

Veterineriniz teşhisini doğrularsa, tedavi süreci, soruna neden olan altta yatan durumla ilgili olacaktır. Bir veterinerin intravenöz yöntemlerle uygulayabileceği, kedinin vücudundaki demir seviyelerini artırmak için. Önlemlerle birlikte kan nakli önerecektir.

Kediniz evde iyileşirken, kedinizin demir seviyelerini doğru bir şekilde izleyebilmeleri için veterinerlerini düzenli olarak ziyaret etmeniz bu nedenle çok önemlidir. Veteriner ayrıca, durumun tekrarlamasının üstesinden gelmek için düzenli kan testleri önerecektir.

Unutmayın en önemlisi kedinizi en iyi siz tanırsınız. ve kedinizin iyi olması sizin de iyi olacağınız anlamına gelmektedir. Kedinizle ilgili görüşlerinizi ve sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.