Kedilerde İdrar Yapmama Şunu söyleyerek başlayayım…

Acilen uygun veteriner hekim tıbbi müdahale etmedikçe, işeyemeyen bir kedi ölecek bir kedidir.

Üretral obstrüksiyon (idrar yapmaması) ciddi, akut ve kritik bir tıbbi acil durumdur.

Kedilerde üretral obstrüksiyon hakkındaki makaleyi dikkatlice okumanızda fayda var. Umarım en azından bu yaygın evcil hayvan acil durumunu hemen fark edebilmenin önemini anlamanıza yardımcı olur. Kedilerde İdrar Yapmama

Bu gönderiye, favori arama motorunuzun arama alanına “kedim işemiyor yardım edin” (veya bu satırlara benzer bir şey) yazdıktan sonra geldiyseniz… okumayı bırakın, bilgisayardan uzaklaşın ve kedinizi alın hemen veterinere götürün. Çünkü bu gerçekten acilen veterinere gitmenizi gerektiren bir durumdur.

Bu durumdan şikayetçi bir kedi için evde uygulayabileceğiniz veya gerçekleştirmeniz gereken güvenli ve etkili ilk yardım adımları yoktur. Hayatta kalma umutları varsa, derhal uygun tıbbi tedavi almaları gerekir. Ardından, yalnızca kediniz veterinere güvenli bir şekilde geldiğinde ve tedavi başlatıldığında, ne bekleyebileceğinizi ve gelecekte başka bir durum olmasını önlemek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için araştırma yapa bilirsiniz.

Umarım, kediniz engellenmeden önce bu gönderiye geldiniz. Eğer öyleyse, üretral tıkanıklığı olan bir kediye sahip olmanın maliyetleri, hayal kırıklıkları ve potansiyel kalp kırıklığı ile uğraşmak zorunda kalmamak için okumaya devam etmenizi tavsiye

Kedimde üretral obstrüksiyon olabileceğine dair işaretler nelerdir?

Kedinizin üretral obstrüksiyonu olduğunda sergilemesi muhtemel belirtiler, kısmen tıkandıkları süreye bağlı olacaktır. Birçok koşulda olduğu gibi, onu ne kadar erken tanır ve uygun şekilde davranırsanız, evcil hayvanınızın hayatta kalma şansı o kadar iyi olur (ve genellikle finansal maliyetleriniz o kadar düşük olur).

Aşağıda, engelli bir kedinin sergileyebileceği işaretler bulunmaktadır. Bunlar (kabaca) önceki işaretlerden sonraki işaretlere göre sıralanmıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta takip etmekten geçer.  Kedinizin enerji düzeyine, iştahına, eliminasyonlarına ve davranışlarına günlük olarak dikkat etmeniz gerektiğidir. Eğer yaparsanız, bir sorunu daha erken yakalama olasılığınız artar. Bu özellikle üretral obstrüksiyon vakalarında önemlidir, çünkü bir kedi 24 saat gibi kısa bir süre ve potansiyel olarak daha kısa bir süre boyunca tıkanırsa ölebilir. Unutmayın… İşemeyen bir kedi, uygun veteriner tıbbi bakımı hemen sağlanmadığı takdirde ölecek olan bir kedidir.

Kedilerde üretral tıkanıklığı gösterebilecek belirtiler şunlardır:

  • Kum kabına sık sık sık gitmesi
  • Kum kabında acı içinde miyavlama veya zorlama (birçok sahip bunu kabızlık belirtisi olarak görür)
  • penisini aşırı yalamak
  • İştah kaybı
  • Ani başlangıçlı aşırı içme
  • Kusma
  • Karın ağrısı (genellikle onları almaya çalıştığınızda sizi ısırmaya veya çizmeye çalışmalarıyla ifade edilir)
  • Saklanmak
  • Çöküş
  • Ölüm

Konuyu fazla uzatmamak gereklidir. Kedinizde bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz.  Özellikle erkekse veya diğer predispozan faktörlerden herhangi birine sahipseniz. Onları derhal veteriner tıbbi değerlendirmesi ve tedavisi için götürün. Üretral bir tıkanıklık olmasa bile, dikkatli olmak için hata yapmak her zaman daha iyidir. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında