kedi kaka

 Kedilerde ishal. Kedinizin sağlığı hakkında kakalarından çok şey öğrenebilirsiniz. İster ilk yavru kedinizi yeni sahiplenmiş olun, ister yıllardır evinizi kedilerle paylaşmış olun. Kedinizin kakasını çöp kutusuna atarken birkaç önemli işarete dikkat edin.

Kedi Kakası: Normal Nedir?

Çoğu kedi günde en az bir kez kedilerde ishalkaka yapar. Sağlıklı kedilerin kakası aşağıdaki gibidir. (Ancak bazı durumlarda farklılık gösterir.)

  • Koyu kahverengi genelde normal kedi kakasıdır.
  • Çok sert, ya da çok yumuşak olması
  • Çok kötü kokması sizi endişelendirmesin. biraz koku normal sayılır

İshal

Kediler için ishal nadir değildir ve kedinizin ishal olmasının birçok nedeni vardır. Bazen ishal çabuk gelir ve gider. Bazı zamanlarda günler, haftalar veya aylar sürer. Bazı kedilerde düzenli olarak ayda birkaç defa ishal olurlar.

24 ila 48 saat süren ishal genelde normal sayılır. Tabi bu kedinizin genel durumuna bağlı olarak değerlendirilmesi gereklidir. Kediniz çok büyük bir kedi ise bu sorun olur. Yavru kedilerde de aynı derecede endişe uyandırır. Normal genç kedilerde 24 ila 48 saat süren ishal sizi tedirgin etmesin. Ancak daha uzun sürerse, kediniz susuz kalır ve bu tehlikeli olur.

Kedi ishalinin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 

  • Diyetlerinde veya gıda alerjilerinde veya intoleranslarında değişiklikler
  • Enflamatuar barsak hastalığı
  • Kolit
  • Solucanlar (bağırsak parazitleri)
  • pankreas hastalığı
  • hipertiroidizm

Kedinizde bir veya iki günden fazla süren ishal varsa, nedenini bulmak için veterinerinize başvurun. İshal siyah ve kanlıysa hemen veterinere götürün. Ateş, kusma, uyuşukluk veya iştahsızlık ile birlikte olursa hemen veterinerinizi arayın durumu hakkında bilgi verin.

Kedinizin ihtiyaç duyacağı tedavi, ishale neden olan şeye bağlıdır. Bazıları iltihabı kontrol etmek için metronidazol veya prednizolon gibi reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Veterineriniz sorunun gıda alerjisi veya intoleransı, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) veya kolit olduğunu düşünüyorsa özel bir diyet önerir. Bazı kediler için, bir solucan ilacı veya probiyotiklere de ihtiyaç duyarlar.

İshali önlemek için kedinize süt veya yoğurt gibi süt ürünleri vermeyin – birçok kedi bunları gerektiği gibi sindiremez. Ayrıca, onlara verdiğiniz yiyeceğin markasını veya türünü değiştirirseniz, yalnızca yenilerini yemeye başlayana kadar birkaç gün içinde daha az ve daha az miktarda eski yiyecekle karıştırarak veriniz. Kedilerde yiyecek türünü ve markasını bir anda değiştirmeniz ishale neden olur. Bu nedenle değişiklikten önce veterinerinizle konuşup görüş almayı ihmal etmeyin. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında