kedilerde safra kanseri

Kedilerde Safra Kanalı Kanseri Belirtileri ve Tedavi  sürecini anlatmaya çalışacağız. İyi okumalar.
Kedilerde safra kanalı kanseri, karaciğerin safra kanallarının astarında ve karaciğerin safra kanallarının kendisinde gelişebilen malign bir kanser türüdür. Vücuttaki diğer organlara hızla yayılabilir ve genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilmesi zordur.

Bu hastalık belirli bir cins kedileri diğerlerinden daha fazla hedef alıyor. Hastalık istatistiksel olarak dişi kedileri ve yaşlı kedileri genç kedilerden daha fazla etkilediği bilinmektedir.

Kedinizin kansere yakalanmış olabileceğine dair işaretler görürseniz, doğru teşhis ve tedavi süreci için veterinerinize danışmalısınız.

İşte kedilerde safra kanalı kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kedilerde Safra Kanalı Kanseri Belirtileri

Kedilerde safra kanalı kanseri, genellikle şişmiş bir karının birincil semptomunun belirtisidir.

Diğer belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Normalden daha az aktif olmak
  • Normalden daha az iştah
  • Çok su içmek ve idrara çıkmak
  • Kusma
  • Cildin sararması ( sarılık )

Bir kedinin safra kanalında gelişebilen iki tip tümör vardır. Daha yaygın ve daha az tehlikeli tümörler biliyer adenomlardır. Bir kedinin diğer organlarına baskı uygulayacak kadar büyümedikçe hiçbir zaman belirgin semptomlara neden olmazlar.

Biliyer karsinom tümörleri, malign oldukları ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılabileceği için daha tehlikeli tiptir.

Kedilerde Safra Kanalı Kanserinin Nedenleri

Veterinerler, kedilerde safra kanalı kanserini sıklıkla bilinmeyen faktörlere bağlar.

Yaygın şüpheli nedenlerden bazıları parazit istilası, belirli kimyasallara veya zehirlere maruz kalma ve çevredeki kanserojenlere maruz kalmadır.

Veteriner Tedavileri

Kedinizin safra kanalı kanseri olabileceğinden korkuyorsanız, veterinerinize tam bir fizik muayene yaptırmanız gereklidir.

Veterineriniz ayrıca kedinizin tıbbi geçmişi hakkında sorular soracak ve yakın zamanda herhangi bir çevresel kanserojene maruz kalma durumlarının olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

Veterinerler normalde bir tanı oluştururken kan, idrar ve elektrolit testleri isterler. Ek olarak, herhangi bir kan pıhtılaşma sorunu olup olmadığını kontrol etmekle birlikte karaciğerdeki enzim seviyelerini analiz edeceklerdir.

Veterinerler, bir kedinin karaciğeri ve karnının durumunu kontrol etmek için röntgen ve ultrason kullanabilir. Ayrıca muhtemelen karaciğer biyopsisi isteyecektir.

Tedavi, karaciğerin parçalarının çıkarılmasına dayanır. Ve bu cerrahi bir işleme dayalı bir operasyon olduğunu unutmamanız gereklidir.

Ne yazık ki, birçok kedi iyileşmez. Tedavi gören kedi yavruları için karaciğerdeki enzim seviyelerini izlemek için düzenli olarak veterinere götürmeniz önemlidir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında