Kedilerde Sarılık: Nedenleri Tedavileri. Tıbbi adıyla icterus olarak da bilinen kedilerde sarılık, bir kedinin vücudunda bilirubin adı verilen çok fazla sarı pigment oluşması durumudur.

Bu bilirubin olduğunda, etkilenen kedinin dokusu, derisi ve diş etlerinin bir kısmı sararmaya başlar.

Kedinizin bu durumdan muzdarip olabileceğine dair işaretler görürseniz

kedilerde sarılık

doğru teşhis ve tedavi süreci için veterinerinize danışmalısınız. İşte kedilerde sarılığın belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler. Lütfen dikkatli okuyun ve veterinerinize danışmadan kendiniz müdahale etmeyiniz.

Kedilerde Sarılık Belirtileri

Kedilerde sarılık, esas olarak cildin ve diş etlerinin sararması olarak kendini gösterir. Bununla birlikte, kürkün varlığı ilk başta tespit edilmesini zorlaştırır. Dolayısıyla çoğu zaman sarılık olan kedi erken teşhis edilemez. Diğer belirtilerden bazıları şunları içerebilir:

 • Ateş

  kedi ve sarılık
  kedilerde sarılık
 • Uyuşuk davranmak
 • İştah azalması
 • Kusma
 • Turuncu renkli idrar veya dışkı
 • Daha fazla idrar yapmak
 • Daha fazla su içmek
 • İshal

Kedilerde Sarılık Nedenleri

Kedilerde sarılık, birkaç sorundan kaynaklanan bir durumdur. Bazı durumlarda, tıbbi olarak hemoliz olarak bilinen bir süreç olan karaciğer ve dalaktaki kırmızı kan hücresi tahribatından kaynaklanır.

Diğer nedenler arasında karaciğer hastalıkları ve safra kanalında bulunan safra taşı gibi tıkanıklıklar yer alır.

Kedilerde Sarılık: Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde Sarılık Tedavileri

Kedinizde sarılık olabileceğini düşünüyorsanız, veterineriniz tam bir fizik muayene yaparak durumu teşhis etmeye çalışır. Ek olarak, bir tanıyı doğrulamada yararlı olan kan ve idrar testlerini de bulunur.

Altta yatan belirli nedeni belirlemek bazen zor olur. Ve veterineriniz şüpheli nedene bağlı olarak ek testler ve gerekli bir takım prosedürler önerir.

Tedavi de aynı şekilde, büyük ölçüde durumun altında yatan nedenin ele alınmasına bağlıdır. Kedilerin ciddi vakalarda hastaneye yatırılması gereklidir.

Genel olarak, veterinerler genellikle diyet değişiklikleri önerir ve vitamin takviyeleri sorunu hafifletmeye yardımcı olur. Aneminin ortaya çıktığı durumlarda, kediler genellikle kan nakli gerekir.

Kedilerde Sarılık: Nedenleri Tedavileri

Bir kedi tıbbi tedavi gördükten sonra evde iyileşirken, veterinerinizin yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç uygulaması hakkında kesin tavsiyelerine uymanız önemlidir. Ek olarak, düzenli kontroller, kedinizin tıbbi durumunu izlemeye yardımcı olur. Unutmayın kedinizi en iyi siz tanırsınız. Çoğu zaman erken teşhis birçok hastalıktan daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kedinizde sarılık ya da benzer bir rahatsızlık gözlemliyorsanız bir an önce veterinerinize götürün.

Kediniz hiç sarılık geliştirdi mi? Nedeni neydi? Aşağıdaki yorumlarda bize yazarak görüş ve önerilerinizi paylaşa bilirsiniz. Hayvan sever dostlarımız sizin görüş ve önerilerinizden faydalanmak isteyeceklerdir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında