kedilerde enfeksiyon

Kedilerde göz enfeksiyonları. Kedilerin göz sorunları ve rahatsızlık geliştirmesine neden olan viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Kedilerde oldukça yaygındır ve genellikle çok bulaşıcıdır.

Kedinizin gözleri ile ilgili herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya başka sağlık sorunları görürseniz, doğru teşhis ve tedavi için mutlaka bir veterinere gitmelisiniz.

İşte kedilerde göz enfeksiyonlarının belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kedilerde Göz Enfeksiyonlarının Belirtileri

 

Kedilerde göz enfeksiyonlarının belirtileri. Genellikle rahatsızlıktan kaynaklanan herhangi bi

kedilerde
kedilerde göz hastalıkları
belirtileri

r tahriş belirtisi için gözlerin incelenmesiyle fark edilebilir.

Yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Gözlerin beyazlarının kızarması
 • Gözlerin aşırı ovuşturulması veya göz kırpılması
 • Göz akıntısı
 • Hapşırma
 • Fark edilir derecede iltihaplı üçüncü göz kapağı

Kedilerde Göz Enfeksiyonlarının Nedenleri

 

Kedilerde göz enfeksiyonlarının nedenleri genellikle bakteriyel veya viraldir. Bu enfeksiyonların bulaşıcı doğası nedeniyle, özellikle birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda çok dikkatli olunmalıdır. Kediler bu enfeksiyonu hızla birbirlerine bulaştırırlar.

En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kedi herpes virüsü (viral)
 • kedilerde enfeksiyon
  kedilerde göz hastalıkları ve nedenleri

  Mikoplazma (bakteriyel)

 • Klamidya (bakteriyel)

Kedilerde Göz Enfeksiyonları Tedavisi

 

Veterineriniz, kedinizin göz enfeksiyonu geçirdiğinden şüphelenirse. Kedinizin gözlerini kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde muayene edecektir. Ayrıca kedinizin tıbbi geçmişini mutlaka değerlendirmeli. Laboratuvar analizi için herhangi bir enfekte bölgeden kan testleri veya hücre sürüntüleri yapması gereklidir.

Veteriner göz enfeksiyonunun nedeninin bakteriyel mi yoksa viral mi olduğunu belirledikten sonra uygun ilaçları reçete eder. Veteriner bir antibiyotik kürü reçete ederse, dozaj talimatlarını kesin bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Veterineriniz ilaçlı göz damlası önerirse, ilacı kedinize evde nasıl uygulayacağınızı size göstereceklerdir. Daima veterinerinizin talimatlarına uyun ve size durmanızı söyleyene kadar ilaç vermeye devam edin. İlaçları zamanında ve yeteri kadar vermeniz çok önemlidir.

Kedinizin iyileştiğinden ve sağlıklı olduğundan emin olmak için önerilen aralıklarla kontrol için veterinerinizi ziyarete devam edin.

Göz enfeksiyonları kediler arasında kolayca yayılabileceğinden, enfekte kedileri evdeki diğer kedilerden uzak tutmak en iyisidir. Enfeksiyon temizlenene kadar onları izole ve mümkün olduğunca rahat tutmaya çalışın.

Kediniz hiç göz enfeksiyonu geçirdi mi? Veterineriniz nasıl tedavi etti? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin! [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında