Genel

Kedilerin Aynadaki Yansımaya Tepkisi

Kedilerin Aynadaki Yansımaya Tepkisi Kedileri seven herkes muhtemelen “ aynadaki kedi ” olgusuna tanık olmuştur.

Bir kedi aynada kendini ilk kez gördüğünde, genellikle kesinlikle çılgına döner! Kendilerini gerçekten şişirecekler, parmak uçlarında yürüyecekler ve belki de kendi yansımalarına saldırmaya çalışacaklar.

Tabii ki, bazı kedigiller aynaları daha az önemseyemezdi. Tüylü arkadaşınız o kedilerden biriyse, evinizin etrafına istediğiniz yere ayna yerleştirmekten çekinmeyin.

Ama neden çoğu kedi kendi yansımalarını gördüklerinde bu kadar farklı davranıyor? İşte onların garip tepkileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kediler Yansımalarına Tepki Veren Tek Hayvanlar Değil

Kedilerin yansımalarına en şiddetli tepki verdiğini sık sık duyuyoruz gibi görünse de, diğer hayvanlar da bunu yapıyor.

Köpekler, kuşlar ve hatta kertenkeleler gibi sürüngenler kendi yansımalarını yakaladıklarında ya yansımalarıyla oynamaya çalışarak ya da onlara saldırarak vahşi hayvanlar gibi tepki verebilirler.

Kediler, görünüşe göre, kendilerini görmeye karşı en tutarlı şiddetli tepkilere sahipler.

Kediler Kendilerini Tanımıyorlar

İşte cevap – kediler aynaya baktıklarında kendilerini tanımıyorlar.

Yansımalarını gördüklerinde başka bir kedi gördüklerini sanıyorlar. Kediler bölgesel olma eğiliminde olduklarından kendilerini şişirerek ve bölgelerini yeni davetsiz misafirden korumaya çalışarak tepki verirler.

Öyleyse neden kediler başka kedilere bu kadar tepki göstermezler. Konu aynadaki yansıma olduğunda neden aşırı tepki verir?

Konu diğer hayvanları tanımlamaya geldiğinde, kediler öncelikle vizyonlarına güvenmezler. Diğer kedileri tanımlamak için daha çok koku alma duyularına güvenirler. Bu nedenle veterinerden eve bir kedi getirdiğinizde evinizdeki diğer kediler ilk başta onları tanımayabilir.

Bu konsept ayna yansımaları ile benzer şekilde çalışır. Bir kedi, sonunda saldırdıkları yansımanın bir kokusu olmadığını anlayacak ve bu nedenle, bir tehdit oluşturmadığı için yansımayı görmezden gelebileceklerini anlayacaklardır.

Kişisel Farkındalık: Ayna Testi

Pek çok psikolog ve uzman, bir hayvanın insanlar kadar kendinin farkında olup olmadığını belirlemenin bir yolu olarak “ayna testi” kullanır. Bu, esas olarak, bir hayvanın aynadaki yansımasını kendilerine ait olarak tanıyıp tanımadığını test etmeyi içerir.

Kedilerin Aynadaki Yansımaya Tepkisi

Filler, yunuslar,  ve Avrupa saksağanları yansıma testini geçmiştir. Domuzlar bu testi  geçmedi, ancak yansımalarını arkalarına yerleştirilen yiyecekleri bulmak için kullanabilirler.

Ayna testinin bazı kusurları olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kediler ve diğer hayvanlar, tanımlama için görmenin yanı sıra farklı duyuları da kullanırlar. Dolayısıyla ayna testi, doğru test türü olmayabilir.

İnsanlar bile 18 aylık olana kadar ayna testini geçemezler. Ve aynaların etrafında yetişmeyen bazı kültürlerde, bir çocuk aynadaki yansımasını hiç tanımayabilir.

Büyük Kediler Aynı Şeyi Yapar!

Aynada yansımalarını gördüklerinde çıldırtan tek kedi türü evcil kediler değildir. Büyük, vahşi kediler de aynı şeyi yapar!

Sebep, daha küçük evcil kuzenleri için olanla tamamen aynı: bir an için kişisel alanlarında bir rakip olduğunu düşünmeleridir.

Bir kedinin aynadaki yansıması hakkında çılgınca davrandığını gördüğünüzde endişelenmeyin. Bir süre yansımalarına saldırmaya çalışabilirler, ancak çok geçmeden yansımanın bir tehdit olmadığını anlayacak ve sakinleşeceklerdir.

Telefonunuz o an elinizin altındaysa. Kedinizin mutlaka “ayna dövüşünü” kaydetmek istersiniz. Çünkü çoğu zaman çok komik kareler yakalandığı gözlemlenmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.