Kedinizi Kışa Hazırlamak. Kediler ilkbahar ve sonbaharda daha fazla tüy dökme eğilimindedir. İlkbaharda kışlık kürklerinden kurtulurlar. ve sonbaharda havalar soğumaya başlayınca yeni bir kışlık kürke yer açmak için tüy dökerler.

Bu, kış aylarında kedinizin kürkünün soğuktan korunmak için daha kalın olacağı anlamına gelir. Bazı kediler için bu, kendilerini temizleme işini o kadar iyi yapamayacakları anlamına gelir. Çünkü kedinizin daha yapılacak çok şeyi vardır.

Kedinizi tüy dökerken ve daha kalın bir kışlık palto giyerken daha sık fırçalamanız gerekir. Bu, kürklerinin birbirine dolanmasını ve paspaslara dönüşmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir evcil hayvan fırçası veya geniş dişli tarakla yavaşça taramaya başlayın. Vücudunun küçük bölgelerini teker teker tarayın. Bu duyguya alışmalarına yardımcı olun.

Çok geçse ve kedinizin kürkü keçeleşmişse, onu kırpmanız gerekecek, ancak dikkatli olun. Kediniz hassastır, bu nedenle kürkü çekildiğinde ani hareketler yapabilir.

Paspaslar da gerçekten acı verici olabilir. Yalnızca hassas alanlar için tasarlanmış evcil hayvan kesme makinelerini kullandığınızdan emin olun ve asla makas kullanmayın.

Bir kedinin derisi gerçekten incedir ve yeni tüy çıkmaya çalışırken derisini kesme riskini almak istemezsiniz.

Dengeli Besleme

Dengeli ve sağlıklı beslendiğinden emin olun.  Kedinizin daha kalın ve sağlıklı bir kışlık tüyü yetiştirmesine beslenmesi ile yardımcı olabilirsiniz.

Daha sağlıklı tüyler için özel olarak formüle edilmiş kedi maması ile besleyin. Kedi formüllü Omega 3 takviyesi gibi esansiyel yağ asitleri, tüylerin daha parlak ve kalın olmasına yardımcı olur.

Tabii ki, kedinizin diyetine herhangi bir şey eklemeden veya değiştirmeden önce veterinerinizle konuşun.

Kışın, kediniz statik elektrikten etkilenmeye daha yatkın olur. İç mekan ısıtması, havadaki nemi gidererek, daha statik, daha soğuk ve daha kuru bir iklim bırakabilir. Bazen, sadece kedinizi sevmek küçük bir şoka neden olmak için yeterli olur!

Kedinizi Kışa Hazırlamak

Odaya bir nemlendirici ekleyerek havadaki statiği azaltabilirsiniz. Tımarlamadan önce, kedinizi evcil hayvan banyo mendili ile silin. Onları yıkarken, nemlendirici bir şampuan kullanmayı ihmal etmeyin.

Uzmanlara göre kedinizde asla yumuşatıcı bir bez kullanmamalısınız. Bezler kediler için zehirli kimyasallar içerir!

 Eklem Ağrılarına Dikkat Edin

Havaların daha soğuk olduğu kış aylarında, yaşlı veya artritli bir kedinin eklemleri alevlenir. Bu, bazen acı çekecekleri ve dokunmaya karşı çok daha hassas olacakları anlamına gelir. Aynı zamanda, kendilerini tımar etmeye istekli ve yetenekli olamayacakları anlamına da gelir. kedinizi bu şekilde fırçalamanız veya tımarlamanız gerekiyorsa, onlara karşı ekstra nazik olun. Keçe tüylerini kesmek veya tırnaklarını kesmek için onları bir havluya “rulo gibi sarmanız” gerekiyorsa, önce havluyu biraz ısıtmak iyi gelir.

Unutmayın kediniz özellikle kış aylarında daha hassas hissediyorlarsa veya özellikle sert tüyleri varsa, kediniz tımarlanmak istemez. Kediniz kürkünü ihmal ediyor gibi görünüyorsa, bir veteriner tarafından kontrol edilmesini sağlayın. Bazı veterinerler sorunlu bölgeleri tıraş edecek veya kötü paspasları kendileri kesecektir.

Kedinizi profesyonel bir kuaföre götürmeniz gerekiyorsa bu ekstra maliyeti kendinize sorun etmeyin. Bu sadece kedinizin sağlığına dikkat ettiğiniz ve mümkün olduğunca rahat olmalarına yardımcı olduğunuz anlamına gelmektedir. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında