kedi ve

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız ve Ne Yapmalısınız?.

Kediniz acı çekiyorsa, ne yapacağınızı bilmiyorsanız bazı işaretleri gözden kaçırmış olabilirsiniz.

Kediler tipik olarak diğer hayvanlar kadar açık bir şekilde acı çektiklerini göstermezler. Hasta hissettiklerinde genellikle ulumazlar. Hatta ciddi şekilde hastalanana kadar acılarını saklamaya çalışırlar.

Vahşi doğadaki kedileri düşünürseniz bu mantıklı gelir. Potansiyel yırtıcılara kendilerini savunmasız hissettiklerinin reklamını yapmak istemezler. Ancak, tüylü aile üyelerimiz için, onlara yardım edebilmemiz için ne zaman acı çektiklerini bilmemiz gerekir.

Kedinizin acı çektiğini ve onu veterinere götürme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?. İşte kedinizin incindiğini anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç işaret.

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Farklı yerlere İşeme

Kediniz kum eğitimi almışsa ve aniden çöp kutusunun dışına çıkmaya başlarsa. Bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabilir.

Hemen çöp kutusunun dışına çıkan bir kedi. Teşhis edilmemiş bir kalça displazisi vakası gibi tıbbi bir duruma sahip olabilir. Daha yaygın olarak, İYE’li kediler sıklıkla çöp kutusunun dışına çıkar. Hatta insanlarının en sevdiği mobilya veya kıyafetlerin üzerine bile idrar yaparlar.

Bunu, çöp kutusunu acıyla ilişkilendirdikleri için yapıyorlar. Ve bir şeylerin yanlış olduğu gerçeğine dikkatinizi çekmeye çalışıyorlar.

Eğer böyle bir idrar yolu enfeksiyonu durumundan şüpheleniyorsanız, hemen veterinere götürün. Erkek kedilerde İYE yani idrar yolu enfeksiyonu ölümcül olur.

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Aşırı Yalama veya Bakım

Yaralı veya artritik uzuvlu bir kedi.

Yaralı kısmı aşırı derecede yalamaya ve tımar etmeye başlayabilir. Alerjiler ve cilt koşulları da kedilerin aşırı bakım yapmasına neden olur.

Kedinizin bacak gibi vücudunun bir kısmına çok fazla dikkat ettiğini fark ederseniz. Bu o bölgede ağrı veya tahriş hissettiğini gösterir.

Buna ek olarak topallıyorlarsa, muhtemelen onları bir veterinere götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

İştahsızlık

Hasta kediler, yiyecek ve ikramlara olan ilgilerini kaybedebilir. Kediniz yemek yemeyi bıraktıysa veya mamasını zorlukla alıyorsa, bir şeyler ciddi şekilde yanlış olabilir.

kediler

Dehidrasyon ciddi bir endişe kaynağı olabilir. Kediniz içmeye olan ilgisini kaybettiyse durum daha da kötü olur.

Kediniz yeterince su içmiyorsa ama hala yemek yiyorsa.  Diyetlerine biraz sıvı almak için onu ıslak mamayla besleyin. Sonra onları veterinere götür.

Azalan iştah veya susuzluk büyük bir soruna işaret eder. Yine de, kuralın her zaman istisnaları olduğunu unutmayın. Hasta kediler suya olan ilgisini kaybedebilse de, diyabet gelişen kediler aşırı su içmeye başlayacaklardır.

İştahta veya susuzlukta değişiklik fark ederseniz, kedinizi veterinere götürün çünkü buna neden olabilecek çok fazla altta yatan durum vardır. Veterineriniz uygun bir teşhis koyacak ve tedaviyi reçete edecektir.

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız ve Ne Yapmalısınız?

Aktivite Azalması

Acı çeken bir kedi ağlamayabilir, ancak sosyal ve eğlenceli olmaktan geri çekilmeye başlayacaktır.

Sadece uyumaktan daha fazlası için köşelerde saklanabilirler. Bilgisayarınızda oturmak için masaların üzerinde zıplamayı veya en sevdikleri kedi ağacına tırmanmayı bırakabilirler.

Ve belirtilerden biri aşırı tımarlanma olsa da, acı çeken bir kedi çok acıyorsa tımarlamayı tamamen bırakabilir.

Kediniz daha uyuşuk görünüyorsa, egzersiz yapmaktan kaçınıyorsa veya hareketsizlik nedeniyle kilo alıyorsa, veterineri görme zamanı gelmiş demektir.

Gözlerine Bak

Gözler, kedinizin sağlığına açılan bir penceredir. Gerçek için.

Genişlemiş gözler  ağrıyı gösterir. Daha küçük gözler, gözün kendisinde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Kediniz gözlerini kısıyorsa, bu, gözünün yaralandığı, gözünde birikintiler olduğu veya bir göz enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir. Kediniz de acı çekiyorsa, gözlerini aşırı derecede patileyebilirler.kedi ve

Kedinizin gözlerinde olağandışı bir şey fark ederseniz veterinere gidin.

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Garip davranış

Garip davranış. Bu biraz “hepsini yakala” kategorisidir, ancak kedinizin davranışındaki garip değişikliklere dikkat edin .

Bu, kedinizin daha önce her zaman sakin olan bir kediden aniden benimsediği veya aşırı agresif ısırma davranışı olan farklı bir miyav türü şeklini alır. Kediniz ağrı, astım veya alerjiye işaret edebilecek şekilde daha sert veya daha hızlı nefes almaya başlar.

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Aşırı mırıltı bile, özellikle normalde çok sık mırıldanmıyorsa, kedinizin kendilerini rahatlatmaya çalıştığının bir işaretidir.

Kediniz olağandışı davranıyorsa tetikte olun. Kedinizi en iyi siz tanırsınız, bu nedenle davranışla  rının tam olarak doğru olup olmadığını yalnızca siz anlayabilirsiniz. Bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız, kontrol için veterinere götürün. Üzülmektense tedbirli olmak iyidir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında