Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier mükemmel bir iş köpeğidir. Küçük av hayvanları ve kuşları avlamak, kemirgenleri yakalamak,koyun ve sığır gütmek için yetiştirildikleri İrlanda’nın Kerry ilçesinde ortaya çıkmıştır.

Kerry Blue Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam Süresi: 13–15 yıl
Boy: Dişi: 44–48 cm, Erkek: 46–51 cm
Kilo: Dişi: 15–18 kg, Erkek: 15–18 kg
Renk: Siyah, Gri, Mavi, Gümüş Rengi, Mavi-Siyah, Slate Blue

Uzun bir kafa,düz kafatası, derin göğüs ve mavi rengin çeşitli tonlarında gelen yumuşak dalgalı-kıvırcık tüyler

Kerry Blue Terrier
Kerry Blue Terrier

bulunur; bu cinsin dışındaki renk gridir. Yavrular siyah doğar; mavi renk genellikle 2 yaşına kadar yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Kürk en önemli özelliğidir. Yumuşak ve dalgalıdır, astarsızdır. Doku, ince insan saçı ve yünün bir kombinasyonu gibidir. Tüy dökmez ama yıl boyunca büyümeye devam eder. Haftada bir kere taranması 3 ayda birde traş edilmesi gerekir.

 

Karakter

Kerry Blue Terrier akıllıdır, ancakiş köpeği karakterine sahip olduğu için bağımsız düşünce yapısı vardır. Günlük eğitim egzersizlerinden çeviklik, itaat, ralli veya takip gibi bir köpek sporuna katılmaya kadar ona bir uğraş sağlarsanız çok mutlu olur. Aktif ve atletiktir uzun yürüyüşler, koşu ve tasmalı yürüyüşleri çok severler. Her gün en az üç kez 20 dakikalık yürüyüşe çıkmayı unutmayın. Aşırı derecede şüpheci olmasını veya yeni veya farklı herhangi bir şeyden korkmasını önlemek için erken sosyalleşme gereklidir

Çocuklarla arası genellikle iyidir; ancak mizaç köpekler arasında farklılık gösterebilir. Bazıları evdeki çocuklara karşı şefkatli ve hatta koruyucu olabilirken, diğerleri ihtiyatlı veya ilgisiz olabilir. Haksız muamele gördüklerini hissederlerse karşılık verebilirler. Küçük çocuklar için uygun bir ırk değildir. Genellikle evdeki tek köpek olmayı tercih eder. Bölgesel veya diğer köpeklere karşı agresif olabilirler. Kedileri, tavşanları ve diğer küçük hayvanları kovalaması ve yaralaması veya öldürmesi muhtemeldir.

 

Tarihi

Kerry Blue Terrier, 1700’lerde İrlanda’daki aynı isimli İlçesinden doğmuştur. Burası “Kerry” isminin türetildiği ve “Mavi” nin ceketlerinin renginden geldiği yerdir. İrlanda’nın ulusal teriyeri’dir, aynı zamanda İrlanda Mavi Teriyeri olarak da bilinir. Yıllar boyunca küçük bir avcı, avcı ve hayvan çobanı olarak kullanılmıştır.

Hatta bir dönem polis köpeği olarak ta görev yapmıştır. İrlanda’nın bir sembolü haline gelmiştir.Bu cinsi geliştirmek için hangi ırkların çaprazlandığı bilinmemektedir, ancak birçoğu Portekiz Su Köpeği, eski siyah teriyer Wheaten Terrier ve Irish Terriers ırklarından geldiği tahmin edilmektedir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında