Kısa Kuyruklu Sığır Köpeği Cinsi

Kısa Kuyruklu Sığır Köpeği,adını kısa veya hiç olmayan kuyruğundan almaktadır.Bu ırk 19. yy başlarında sığır gütmek için özel olarak yetiştirilmiştir.Avustralya ekonomisini canlandırmanın hayvan ticareti yapmak olduğunu düşünen Avustralyalılar,İngiliz Çoban Köpeği ithal edip sürülerin korunması için kullanmaya başladılar.Bu köpekler harika koruma köpekleri olmalarına rağmen havanın biraz soğuması ile hemen ölmeye başladılar.Daha dayanıklı bir ırk elde etmek isteyen Avustralyalılar,bu ırkı Dingo ile çiftleştirip daha dayanıklı bir köpek elde ettiler.

Kısa Kuyruklu Sığır Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kürkü iki katmandan oluşur.Dışarıda kalan kürkün tüyleri kısa ,düz ve serttir.Altta kalan kürkün tüyleri ise kısa, yoğun ve yumuşaktır.Diğer bölgelerine göre boynundaki tüyler daha uzundur fakat kafa ve bacaklarındaki tüyler vücudundaki en kısa tüylerdir.Kulakları oldukça küçüktür,yukarıda durur ve kulak derisi oldukça kalındır.Aynı zamanda kulakları çok keskin ve iyi duyar.Boynu orta uzunlukta,kaslı,güçlü ve hafif eğimlidir.Burnu siyahtır.Ağzı kısa ve güçlüdür. Öndeki dişleri ,güçlü ve aşırı keskin, arkadaki dişleri büyük ve ezicidir.Gözleri koyu kahverengi,oval şeklinde ve orta büyüklüktedir.

Kısa Kuyruklu Sığır Köpeği

Boyu:Erkek:46-51 cm,Dişi:43-48 cm

Kilo:Erkek:16-23 kg,Dişi:16-23 kg

Yaşam süresi:11-15 yıl

Karakteri

Sahibine karşı aşırı sadık ve itaatkardır.İçgüdüsel olarak sürüsüne sahip çıkar bu nedenden dolayı harika bir koruma köpeğidir.Çok özverili ve cesurdur, hiçbir şeyden korkmaz.Çok dikkatlidir,etrafında tuhaf veya şüpheli bir şey görürse hemen tetiğe geçer eğer şüphesinden emin olursa harekete geçmekten çekinmez.Çok oyuncu bir köpektir,enerjiktir hareket etmeyi,koşmayı çok sever.Bu nedenden dolayı apartman dairesinde beslemeye uygun değildir.

Bakımı

Soğuk havalarda bırakılmaması gereken bir köpektir.Hafif soğuk havalara dayanabilmesine rağmen değişen hava koşullarına karşı çok dayanıklı bir ırk değildir.Çok fazla bakım istemez ancak haftada iki kez taranması ve ölü tüylerinin alınması gerekir.Su kullanmadan düzenli olarak kulakları da temizlenmelidir.Tırnak bakımı düzenli bir şekilde yapılmalı,yılda 2 seferden fazla yıkanmamalıdır.

Yazar Hakkında