Kishu

Kishu Kyushu Köpek Irkı Japonya’ya özgüdür ve bir zamanlar yaban domuzu gibi büyük hayvanları avlamak için kullanılan eski bir köpek ırkıdır. Günümüzde bazıları hala av köpeği olarak kullanılmaktadır.

Kishu Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Erkek: 14–27 kg, Dişi: 14–27 kg
Boy: Erkek: 49–55 cm, Dişi: 43–49 cm
Renk: Beyaz,Kaplan Desenli,Susam,Kırmızı

Orta büyüklükte bir köpektir. Standart yalnızca tek renkli köpeklere izin verir. Kabul edilen gösteri renkleri beyaz,

Kishu
Kishu

susam, kırmızı ve siyah tabandır. Beyaz, cinste en yaygın renktir. Burun rengi siyahtır, ancak beyaz katlarda ten rengi burunlara izin verilir. Isırık ya makas ya da düz bir ısırıktır. Kuyruk sırt üstüne doğru kıvrılır. Kürk kısa, düz ve kalındır ve bir astarı vardır. Yanaklarda ve kuyrukta saçaklar vardır. Kulaklar öne doğru eğimlidir ve orta büyüklüktedir.

Karakter

Kishu inatçı bir avcıdır.Tutarlı bir eğitimle birlikte nazik ama sağlam bir yetiştiriciye ihtiyaç duyar. İl defa köpek sahibi olacaklar için uygun değildir. Bu eski Japon cinsi hem aileler hemde yalnız yaşayan kişiler için oldukça uygundur. Yapı olarak evdeki bir kişiye bağlanma eğilimindedirler. İnsanlarını korumakta hızlıdırlar. Sizi potansiyel tehlikelere karşı uyaracak sakin bir arkadaş arıyorsanız, o zaman bu sizin için uygun bir cins olabilir.


Kishus’un orta enerji seviyeleri vardır. Köpeğinizin, birkaç iyi, aktif oyun seansı ve kısa yürüyüşlerle birlikte günde en az aktivite yapması gerekir. Konu çocuklar olduğunda harika ve sakin bir arkadaştır. Bu ırk kediler ve diğer küçük memeliler, ile birlikte yaşadıklarında sorun yaşar. Avlanma içgüdülerinin devreye girmesi muhtemeldir. Bu nedenle evdeki tek evcil hayvan bu olmalıdır.


Akıllı tür, çeviklik eğitimi ve numara eğitimi dahil her tür eğitimde başarılıdır. Olumlu pekiştirme yöntemi ile eğitilmelidirler. Sadık bir cins olduğu için eve yeni biri gelirse ona karşı tetikte ve koruyucu olabilirler. Çok temiz bir köpek olduğu için bakım oldukça düşüktür. Haftada bir kez iyi bir diş fırçalama yapmalıdır. Alerjisi olanlar için iyi bir seçim değildir.

Tarihi

Tarihçiler ırkın en az 3.000 yıllık olduğunu düşünmektedir. Cins ilk ortaya çıktığı yer eski adlarıyla Kyushu’da,Mie ve Wakayama bölgeleridir. Bazı efsanelere göre bir japon yaralı bir kurda yardım ettikten sonra kendisine iyliği karşılığında hediye edilen kurtların soyundan geliyor. İnsanlar, yaban domuzu ve hatta ayı gibi büyük hayvanları avlamak için bu köpekleri kullanmıştır. Köpekler, avlarını canlı olarak yakalamak ve insanlarının yakalanması için sabit bir yerde tutmak için eğitilmiştir. Japonya’daki bazı avcılar hala bu köpekleri avlanmak için kullanmaktadır.

Bu sadık, zeki köpekler, insanlarının yanına yapışmış olsalar da,meraklıları 1934’e kadar onları ulusal bir hazine olarak düşünmüştür.Cins, çoğunlukla Japonya’da bulunur, ancak orada da nadir görülürler. Hem Japonya hem de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakıf yetiştiricileri sayılarını artırmak için uğraşmışlardır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında