Komondor

Komondor Köpek Irkı Macaristan’da hayvanları korumak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde ise bir refakatçi köpek haline gelmiştir. Ailesini ve sahiplerini çok seven köpeklerdir.

Komondor Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10–12 yıl
Ağırlık: Erkek:50–60 kg, Dişi:40–50 kg
Boy: Dişi:64–69 cm, Erkek:71–76 cm
Renk: Beyaz

Komondor, güçlü kemikli ve kaslı bir köpektir. Yürürken uzun adımlar ile hafif ve yavaştır. Kürkü yoğun yünlü bir

Komondor
Komondor

astar ve dalgalı veya kıvırcık olan dış tüylerden oluşan çift katlı yapıda’dır. Dış tüyler saçak saçak toplanarak yere kadar uzanır. Bu ceket,köpeği zorlu düşmanların dişlerinden ve dış etkenlerden korumaya yardımcı olur.

Ayrıca Komondor’un köpeğin koruduğu sürü ile benzerlik sağlayarak arada kamufle olmasına yardım eder. Komondor, uzun yürüyüşler şeklinde günlük egzersize ihtiyaç duyar. Tüylerinin çokluğundan ve yapısından dolayı kuruması için geçen süre çok uzun olacağından yüzmek onun için yanlış seçimdir.Bu cins sıcak havayı sevmez.

 

Karakter

Geçmişten beri çiftlik hayvanlarını koruyan karakterine yerleşen bu özellikleri hala taşımaktadır. Bu köpek bağımsızlığına düşkün ve inatçı veya otoriter yapıdadır. nedenle güçlü karaktere sahip tecrübeli bir sahip gerekir. Sosyalleşme esastır. Cins yabancılarla karşı şüpecidir ve diğer köpeklere karşı saldırgandır.Tanıdık evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanları için sorun yaratmayacaktır. Aslında, bu köpek en çok gözetecek bir şey veya biri olduğunda mutludur. Genellikle sakin ve sessiz olmasına rağmen, ihtiyaç ortaya çıktığında cins tamamen korkusuzdur. Doğal bir koruyucu olarak köpek, kendi ailesindeki çocukları korur.

Tarihi

Hunlar Macaristan’a geldiklerinde, yanlarında Komondor’un atası olan büyük, uzun bacaklı Rus Owtcharka’yı getirdiler. Bu köpekler, kıvırcık yün yapısına sahip Racka olarak bilinen Magyar koyunlarına yakın bir benzerlik taşıyordu. Böylelikle köpekler koyunlara kolayca karışıp sürünün içindeki bir koyun gibi görünüyordu. Magyar çobanları tarafından büyük değer verilen tür diğer ırklarla melezlenmesine izin verilmedi. Cine ait en eski dokümantasyonu 1555 yılına kadar uzanıyor. Komondor, ününü sürüleri yağmacı hayvanlara karşı koruyarak elde etti.

 

Cins kadar etkiliydi ki, bazıları Macaristan’daki kurt popülasyonunu yok etmekten sorumlu olduğunu iddia etmektedir. Yirminci yüzyıla kadar hala bir sürüler için muhafız olarak kullanıldı. İlk ırk örnekleri 1933’te Amerika’ya geldi ve AKC, cinsi 1937’de tanıdı. II. Dünya Savaşı cinsi Avrupa’da neredeyse yok etti, ancak cins meraklılarının birlikte çalışmaları sayesinde, cins kurtarıldı.

Hala memleketi Macaristan hariç her yerde nadir görülen bir tür olmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki sürülerin koruyucusu olarak cinsi kullanmaya yönelik son girişimler, yeni nesil çobanların dikkatini çeken umut verici sonuçlar vermiştir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında