Köpek Havlama

Komşunuzun Köpeğinin Havlamasını Nasıl Durdurursunuz sorusu pek çok kişinin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Komşunuzun köpeği sürekli havlayıp sizi rahatsız ediyorsa bu durum uykunuzun kaçmasına, baş ağrısına, huzurunuzun bozulmasına yada komşunuzun köpeğinin sürekli havlaması sizin kendi köpeklerinizin yanlış davranmasına dahi sebep olabilir. Köpeklerinizin bu durum karşısında komşunuzun köpeğinin havlamasına karşılık geri havlamasına sebep olabilir.


Komşunuzun köpeğinin sürekli havlamasına karşı ne gibi önlemler alınmalı?

İşte size yapmanız gereken birkaç önemli adım;
Her şeyden önemlisi köpeğe kızmamanız gereklidir. Bunun yerine ilk önce komşunuzla konuşun. Komşunuz

Köpek Havlama
Köpek Havlama

dışarıdayken veya işte olduğu zamanlar köpeğinin gürültü yaptığından haberi olmaya bilir yada köpeğinin sürekli havladığını biliyor ve bununla ilgili çalışıyor ’da olabilir.

Suçlamalarda bulunmayın, komşunuzla tanışın. Not bırakmak çoğu zaman göz ardı edilebilir. Bu sebeple ilk başta komşunuzla konuşmanız çok önemlidir. Yeni köpek sahiplenmişler ise ve köpek yetiştirmekte zorluk yaşıyorsalar onlara yardımcı eğitim rehberlerine yönlendirebilir veya yerel bir eğitmen önerebilirsiniz.

 


Köpeğin Görüşünü Engelle


Köpekler kendi bölgelerindelerse ve kendi bölgelerine birinin girdiğini hissederlerse havlaya bilirler. Komşunuzun köpeğinin bahçenize her girdiğinizde veya komşunuzun mülküne her yaklaştığınızda köpeği size havlıyorsa bunun için en iyi çözüm köpeğin görüş alanını çit, perde, yada ağaçlarla kapatmaktır. Köpek sizi göremediği zaman bir tehdit olarak algılama olasılığı daha düşüktür. Fakat köpek sizi göremediği zamanda koklayarak veya duyarak varlığınızı hissedebilir.

Bu nedenle köpek yine havlamaya devam ederse köpeğe kendinizi tanıtmayı deneyin. Böylece sizin bir tehdit olmadığını anlasınlar.Komşunuza tanışmak istediğinizi söyleyin. Komşunuz yanınızdayken köpek havlama ihtiyacı duymayabilir. Komşunuzun bahçesine girdiğiniz zaman köpek sizden korkuyorsa biraz daha fazla zaman geçirin. Bu şekilde köpek sizin bir tehdit olmadığınızın farkına varır.


Düdük Veya Gürültü Yayıcı Kullanın


Olumlu yaklaşmak bir köpeği en iyi yetiştirmektir. Ancak komşunuz eğitimini ciddiye almıyorsa havlayan köpeğin davranışını düzeltmek size düşebilir.Köpek savar insanların duyamadığı ve insanları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış yüksek frekanslı gürültü yayan bir köpek düdüğüdür. Köpeğin her havlamasında bu düdüğü çalmanız ilk başlarda köpeğin daha çok havlamasına neden olabilir. Ancak zamanla köpek bu sesi kendi havlamasıyla ilişkilendirdiğinde havlamayı bırakacaktır.


Ayrıca dışarıya yerleştireceğiniz yüksek frekanslı gürültü yayıcılardan yararlanabilirsiniz. Yüksek frekanslı bu gürültü yayıcılar köpek her havladığında devreye girerek köpeğin havlamasını durdurabilir.
Bu çözümler bazı durumlarda işe yarayabilir. Ancak her zaman etkili değildir. Çünkü çevrenizde havlamayan köpekleri’ de olumsuz yönde etkileyebilir.


Gürültü Şikayeti Başvurusu Yapın


Bütün bu çözümler işe yaramadıysa başka komşularınızla da konuşup rahatsızlığınızı anlatın. Onlarında rahatsız olup olmadıklarını öğrenin. Onları şikayet etmeleri için ikna edebilirsiniz. Birden fazla şikayet daha çok etkili olur.
Muhtemelen hayvan yetkilileri komşunuza uyarıda bulunacaktır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında