Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi?
 

Sıcak bir yaz gününde sulu bir dilim karpuzdan daha ferahlatıcı bir şey yoktur. Peki Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi? Ancak evcil hayvan sahipleri en sevdikleri yaz meyvesini yerken, köpek arkadaşlarına bir şeyler vermenin güvenli olup olmadığını merak edebilirler.

Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi?

Genel olarak cevap evettir. Tatlı meyve sadece köpekleriniz için güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda karpuzun

Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi?
Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi?

yüzde 92’lik su içeriği, hem sizin hem de köpeğinizin bu yaz susuz kalmamasına yardımcı olmanın harika bir yolu olduğu anlamına gelir.

 Daha da iyisi, karpuz, hem sizin ve köpeğiniz için, hem de herkesin sağlığı için faydalı olabilecek tonlarca vitamin ve besinle doludur.

Karpuzun Sağlık için Faydaları

 

Karpuzun bilimsel adı Citrullus Lanatus sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda A, B6, C vitaminleri ve potasyum içeren bir besin kaynağıdır.

 Aynı zamanda yağ veya kolesterol içermeyen düşük kalorili bir meyvedir. Karpuzun yüksek su içeriği, onu sıcak yaz günlerinde köpeğinizin susuz kalmamasına yardımcı olmak için ideal bir ikramdır.
Köpeğim Karpuz Yiyebilir mi?

Karpuzun yüksek A Vitamini içeriği, köpeğinizin görüşünü iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olabilir ve ayrıca iltihabı azaltabilen ve köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar açısından zengindir, bu da diyabet ve hatta kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 Meyve ayrıca kan basıncını düzenlemek, kas sağlığını iyileştirmek ve kalp hastalığını önlemek dahil olmak üzere sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Karpuz Kabuğuna Dikkat!

 

Köpeğinizin karpuz kabuğunu çiğnemesine izin vermeniz önerilmez. Kabuğunun köpeğinizin çiğnemesi ve sindirmesi zordur ve büyük parçalar halinde yutulduğunda ishalden ciddi bağırsak tıkanmalarına kadar değişen mide sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, özellikle daha küçük bir köpeğiniz varsa, boğulma tehlikesi oluşturabilir.

 Köpeğiniz yanlışlıkla karpuz kabuğu tüketmişse kusma, kabızlık veya uyuşukluk gibi belirtiler gösteriyorsa, derhal veteriner hekime danışmalıdır. Tüm “insan” yiyeceklerinde olduğu gibi, evcil hayvanınıza karpuz vermeden önce veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir ve

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında