Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?
 

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?Muhtemelen bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Peki Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?
Köpek idrarı yatağınızı mahvedebilir.
Ayrıca, idrar kokusu bir kez ortaya çıktığında, köpeğiniz o bölgeye tekrar işemek isteyecektir. Yatağınız çekici, yumuşak, emici ve sizin gibi kokuyor.

 Doğal olarak köpeğiniz orada çok zaman geçirmek ister. Pek çok insan, köpeklerin sahiplerinin yataklarına işediğini bir baskınlık veya isyan eylemi olarak düşünür.

 Ancak asıl sebep bundan daha karmaşıktır. Köpeğiniz neden yatağınıza işiyor? Bununla ilgili ne yapılabilir?

 Bu sorunlu davranışı çözmenin ilk adımı, bunun nedenini belirlemektir. Uygunsuz idrara çıkma konusunda yardım için veterinerinizden yardım alabilirsiniz, ancak evde bazı seçenekleriniz de vardır.

Neden Köpekler Yatağa İşiyor?

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

Köpeğinizin yatağınıza işemesinin birkaç olası nedeni vardır. Potansiyel davranış problemlerini ele almadan önce

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?
Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

tıbbi nedenleri ortadan kaldırarak başlamak önemlidir.

 

İdrar Yolu veya Böbrek Sorunları

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle köpeklerde idrar kazalarına neden olur. Veterinerinizin idrar tahlili yaparak enfeksiyon olup olmadığını anlayabilir.

 Köpeğinizde enfeksiyon varsa, onu temizlemek için antibiyotik kullanması gereklidir. İdrar yolu ile ilgili diğer sorunlar, köpeklerin mesane aktivitesini kontrol etmesini zorlaştırabilir.

Köpeklerde görülen diğer olası  idrar problemleri arasında sistit (mesane iltihabı), idrardaki kristaller, mesane taşları, yapısal anormallikler, böbrek hastalığı ve hatta tümörler bulunur.

 Çoğu idrar sorunu ilaçlar, takviyeler veya diyet değişiklikleriyle tedavi edilebilir. Daha aşırı durumlarda, mesane taşları gibi sorunlar ameliyat gerektirebilir. 

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

İnkontinans

İdrar kaçırma sorunu olan köpekler istemeden idrar kaçırır. Bu, yalnızca köpek uyurken meydana gelebilir, ancak idrarını tutamayan bazı köpekler uyanıkken de idrar salgılar.

 Yaşlı köpeklerde inkontinans nispeten yaygındır, ancak bazı koşullar genç köpeklerde de inkontinansa neden olabilir. 

Hormona duyarlı idrar kaçırma, genç dişi köpeklerde nadir değildir ve hatta genç erkekleri bile etkileyebilir. Neyse ki, yardımcı olabilecek ilaçlar var.

Ev Eğitimi Sorunları

Köpeğiniz tamamen ev eğitimi almış mı? Bazı köpekler çoğunlukla evde eğitim almış gibi görünebilirler, ancak daha sonra iç mekanda kendilerini rahatlatmak için favori bir yer bulacaklardır.

 Bu senin yatağın olabilir! Ev eğitiminin sorun olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizle eğitim konusunda daha fazla çalışmanız gerekecektir.

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

Heyecan, Korku, Stres veya Kaygı

 

Genç köpeklerde heyecanlı idrara çıkma yaygındır. Aşırı heyecanlandıklarında veya itaatkâr bir konuma getirildiklerinde biraz idrar salma eğilimindedirler. 

Pek çok köpek bu davranıştan uzaklaşır, ancak yetişkinliğe kadar bu sorun devam ederse eğitime ihtiyacı olacaktır. Korku, stres ve kaygı, bir köpeğin uygunsuz bir şekilde idrara çıkmasına neden olabilir.

 Köpeğinizin ortamındaki değişiklikler ani stresi açıklayabilir. 

Bununla birlikte, altta yatan tıbbi durumlar da köpeğiniz için strese neden olur. Önce sağlık sorunlarını ortadan kaldırın, ardından köpeğinizin stresini olabildiğince azaltmaya çalışın.

Bölgesel İşaretleme

Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

Bazı köpekler diğerlerinden daha bölgeseldir. Birçoğu bölgelerini idrarla işaretlemeyi sever. Ancak bunu yatağınıza yaptıklarında, sizin için büyük bir sorun olur. Bölgesel işaretleme, eğitim ve davranış değişikliği yoluyla en aza indirilebilir.

Köpeğinizin Yatağa İşemesini Nasıl Engellersiniz?
Köpeğim Neden Yatağıma İşiyor?

 

Köpeğiniz yatağınıza işiyor ise, önce veterinerinize başvurmalısınız.
Veterineriniz büyük olasılıkla fiziki muayene yapmak ve idrar tahlili için idrar örneği almak isteyecektir.

 Bazı durumlarda ek laboratuvar testleri ve hatta radyografiler (X-ışınları) gerekebilir. Veteriner hekiminiz, bulgulara dayanarak sizinle köpeğiniz için bir tedavi planını görüşecektir.

Şayet veterineriniz köpeğinizde, herhangi tıbbi bir sorunun olmadığının sonucuna vardıysa; köpeğin eğitime ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.
İlk önce köpeğinizin çevresini değerlendirin.

 Strese neden olabilecek herhangi bir değişiklik oldu mu? Hareket etmek, bir bebeğin doğumu, bir evcil hayvanın veya bir aile üyesinin eklenmesi veya çıkarılması ve hatta kendi yaşam stresiniz, köpeğinizin stresli, korkulu veya endişeli olmasına neden olabilir.

 Endişeli veya korkulu bir köpek yeni şeyler öğrenemez, bu nedenle antrenmana başlamadan önce stresi azaltmanız gerekir. Veterineriniz, anti-anksiyete ilaçları veya takviyeleri konusunda yardımcı olabilir.
Köpeğinizi yatağınıza işemeyi bırakacak şekilde eğitirken, önce etrafta olmadığınızda yatağınıza erişimi kısıtlamalısınız. 

Siz yokken yatak odasının kapısını kapalı tutun. 

Gerekirse köpeğinizi kulübesinde tutun. Evde olduğunuzda, köpeğinizi sık sık çiş molaları için dışarı çıkardığınızdan emin olun. Köpeğinizin sadece siz yatakta yatarken yatmasına izin verin. Köpeğiniz uygunsuz başka bir yere işemeye başlarsa, o zaman siz yokken kulübesi onun için en iyi yerdir. Köpeğinizi eve varır varmaz işemeye götürün.

 Sonra her yemek yediğinde, içtiğinde veya uyandığında onu tekrar dışarı çıkarın. Dışarıda çişini yaptığı için onu ödüllendirin, ancak uygunsuz şekilde idrara çıktığı için onu cezalandırmayın. 

Köpeğinizi yatakta veya uygunsuz başka bir yerde işerken yakalarsanız, onu “dur” veya “hayır” ile yarıda kesin, ardından bitirmek için hemen dışarı çıkarın.

Uygunsuz idrara çıkmayı düzeltmek için eğitim almak zaman alabilir ve sinir bozucu hale gelebilir. İyi sonuçlar görmüyorsanız bir köpek eğitmeninden veya hayvan davranış uzmanından yardım isteyin.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında