Köpeğime Parasetamol Verebilir miyim?

Köpeğime Parasetamol Verebilir miyim? cevap kesinlikle HAYIR. Köpeğinize insanların kullandığı ağrı kesici parasetamolü güvenle verip veremeyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Doktorlar, ağrıyı hafifletmeye ve yüksek sıcaklıkları düşürmeye yardımcı olmak için bu ilacı düzenli olarak insanlara reçete eder. Peki köpeklerin de alması güvenli mi?

Çok kısa cevap hayır, köpeğinize parasetamol vermemelisiniz . Aslında, veterinerinizin tavsiyesi olmadan köpeğinize herhangi bir beşeri ilaç vermeye asla kalkışmamalısınız.

Bu ilacın aktif maddesi, birçok soğuk algınlığı ve grip ilacında da yaygın olan asetaminofendir. İlacın insanlar için önerildiği şekilde alması genellikle güvenli olsa da, bazı durumlarda köpekler için toksik ve hatta ölümcül olduğu gözlenmiştir.

İşte parasetamol ve köpekler hakkında bilmeniz gerekenler.

Köpeğime Parasetamol Verebilir miyim?

 

Neden Köpeğime Parasetamol Veremiyorum?

Köpeğinize parasetamol verecek olsaydınız, bir takım rahatsızlıklar ve benzer koşullara ek haslatlık getirme riskiniz olurdu.

Bunlardan bazıları aşağıdakileri içerir:

  • Solunum Problemleri
  • Mide sorunları
  • Kusma
  • Geri çekilen ve durgun olmak
  • Aşırı salya

Bazı durumlarda, bu ilacı köpeğinize vermeniz durumunda oldukça zehirli ve hatta ölümcül olduğu kanıtlandı.

Bu, büyük ölçüde köpeğinizin boyutuna bağlıdır: Daha büyük köpeklerin,   küçük köpeklere göre olumsuz bir etkisi olması için daha yüksek bir doz alması gerekir. Bu nedenle veterinerler bu ilacı asla kedilere vermemenizi şiddetle hayvan sahiplerine belirtirler.

Küçük bir köpek bu ilacı yutarsa, karaciğer hasarı veya kırmızı kan hücreleriyle ilgili sorunlar yaşama ihtimalleri bile vardır.

Parasetamol’ün Köpeğe Özel Bir Versiyonu Var mı?

Köpeğe özel bir parasetamol versiyonu geliştirilmiştir ve bazı seçilmiş durumlarda, veteriner köpeğiniz için reçete etmelidir. Bununla birlikte, bu durumlarda, veterinerinizin dozaj, sıklık ve tedavi süresi ile ilgili talimatlarına tam olarak uymanız gerekir.

Hiçbir koşulda köpeğinizin ilacının yerine insanların kullandığı parasetamolün

ü kullanmayınız. Köpeğinize herhangi bir tıbbi tedavi uygularken daima veterinerinizin tavsiyesine güvenin.

Köpeğiniz artrit ağrısıyla mücadele ediyorsa, onlara ağrıyı azaltabilecek ve eklem sağlığını iyileştirebilecek glukozamin, kondroitin ve GLM ile tedavi etmeyi denemekte fayda vardır.

Parasetamol gibi insanların kullandığı ilaçlarını köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde mi tutuyorsunuz? Köpeğiniz acı içindeyken hangi daha güvenli alternatifleri kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin! [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında