Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa
 

Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız? Bu yazıda size bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İyi okumalar

 • Çikolata köpekler için zehirlidir ve tıbbi bir acil duruma neden olabilir.
 • Çikolata zehirlenmesi belirtileri genellikle 6 ila 12 saat içinde ortaya çıkar.
 • Köpeğinizin ne kadar ve ne tür çikolata yediğini bilmek çok önemlidir.

Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız?
Çikolata köpekler için zehirlidir ve tüketilen çikolatanın türüne, miktarına ve köpeğinizin ağırlığına bağlı olarak ciddi

Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız
Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız

bir tıbbi acil duruma neden olabilir. Köpeğinizin çikolata yediğini biliyorsanız, onu toksisite belirtileri açısından izlemeniz önemlidir (aşağıya bakın) ve tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmeniz önerilir.

Ne kadar çok çikolata olduğunu, hangi çikolata türlerinin en tehlikeli olduğunu ve köpeğinizin tedaviye ihtiyacı olduğunu gösteren hangi işaretlerin aranacağını öğrenin.

Çikolata Köpekler İçin Neden Zehirlidir?

Uzmanlar çikolatanın hem kalp atış hızını hızlandırabilen hem de köpeklerin sinir sistemini uyarabilen hem teobromin hem de kafein içerdiğini açıklıyor. Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız? Köpeğinizin çikolata yemesi nedeniyle hastalanma riski, tüketilen çikolatanın türüne ve miktarına ve köpeğin ağırlığına bağlıdır ( bu kullanımı kolay programla köpeğinizin toksisite riskini hesaplayın ). Bu toksik maddelerin konsantrasyonları, farklı çikolata türleri arasında farklılık gösterir. 

içeriğine göre zararlı birkaç çikolata türü:

 1. Kakao tozu (en zehirli)
 2. Şekersiz fırıncı çikolatası
 3. Yarı tatlı çikolata
 4. Bitter çikolata
 5. Sütlü çikolata

Köpeğinizin ne kadar ve ne tür çikolata yediğini bilmek size ve veterinerinize acil bir durumunuz olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Genel olarak, bir köpek vücut ağırlığının kilogramı başına 20 mg metilksantin tükettiğinde çikolata toksisitesinin hafif semptomları ortaya çıkar. Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız? Çikolata toksisitesinin kardiyak semptomları 40 ila 50 mg/kg civarında ortaya çıkar ve 60 mg/kg’dan daha yüksek dozlarda nöbetler meydana gelir.

Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız?

Daha basit bir ifadeyle, bu çok ilgili bir çikolata dozunun, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık bir ons sütlü çikolata olduğu anlamına gelir. Ortalama bir paket Sütlü Çikolata çubuğu 20 gr olduğundan, bir çikolata çubuğunun bile tüketilmesi, özellikle küçük köpekler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Öte yandan, bir çikolatalı kek kırıntısı veya çok küçük bir çikolata parçası yemek, özellikle daha büyük bir cins ise, muhtemelen köpeğinizi öldürmez, ancak çikolata asla bir ödül olarak köpeğinize verilmemelidir. Köpeğiniz Çikolata Yiyorsa Ne Yapmalısınız? ve belirtileri aşağıda yazımızda

Çikolata Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata zehirlenmesi belirtileri genellikle köpeğiniz onu yedikten 6 ila 12 saat sonra ortaya çıkar, 72 saate kadar sürebilir ve aşağıdakileri içerir:

 • Kusma
 • İshal
 • Huzursuzluk
 • Artan idrara çıkma
 • Titreme
 • Yüksek veya anormal kalp hızı
 • Nöbetler
 • Düşüş ve ölüm

Not: Daha yaşlı köpekler ve kalp rahatsızlığı olan köpekler çikolata zehirlenmesinden ani ölüm riski altındadır.

Köpeğiniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin çikolata yediğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi  arayın veya tavsiye için uzman Yardım Hattını arayın. Köpeğinizin boyutuna ve tüketilen çikolata miktarına ve türüne bağlı olarak, veterineriniz köpeğinizi yukarıda listelenen klinik belirtiler açısından izlemenizi ve durumu kötüleşirse tekrar aramanızı önerebilir.

Diğer durumlarda, veteriner köpeği kliniğe getirmenizi tercih edebilir. Evcil hayvanınız çikolatayı iki saatten daha kısa bir süre önce tüketmişse, veterineriniz kusturabilir ve ona toksinleri kan dolaşımına girmeden vücuttan atmaya yarayan birkaç doz aktif kömür verebilir. Daha ciddi vakalarda, zehirlenmenin etkilerini gidermek için ilaçlar veya IV sıvılar gibi ek tedavi sağlamak için veteriner müdahalesi gerekebilir. Nöbet geçiren köpeklerin gece boyunca klinikte izlenmesi gerekebilir.

Köpeğinizin Çikolata Yemesini Nasıl Önlersiniz?

 

Küçük miktarlarda sütlü çikolata daha büyük köpeklerde sorun yaratmasa da, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerine ödül olarak çikolata vermeleri önerilmez. Köpeğinizin gizlice çikolata almasını önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

Kaldırın: Kakao tozu ve sıcak çikolata karışımı da dahil olmak üzere tüm çikolata parçalarının, örneğin kapalı bir kilerdeki yüksek rafta, köpeğin erişemeyeceği yerlerde saklandığından emin olun. Çocuklarınıza ve misafirlerinize çikolatanın köpeğin erişemeyeceği yerlerde, tezgahlarda, masalarda veya çantalarda bırakılmaması gerektiğini hatırlatın. Bunu tatillerde de aklınızda bulundurun; şekerleme torbaları , yiyecek sepetleri, Sevgililer Günü şekerleri köpeğin ulaşamayacağı bir yere koyduğunuzdan emin olun onları.

“Bırak” öğretin: “Bırak” komutu , köpeklerin yürüyüş sırasında yere düşen veya ulaşabilecekleri bir yerde bırakılan bir şeyi yemesini önlemede son derece etkilidir. Ayrıca öğretmesi çok kolay bir komuttur. Köpeğiniz için zararlı tüm yiyecekleri göz önünde bulundurmamanız önerilir.
Unutmayın tatlı besinler köpeğiniz için her zaman tehlikelidir.

Sizin de köpeğiniz çikolata ile ilgili bir sorun yaşadı mı? Ve tıbbi bir müdahale yapıldı mı? Biz yorumlarda yazarak paylaşa bilirsiniz

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında