Köpeğiniz Stresli

Köpeğiniz Stresli mi? İşte 5 Olası İşaret İster inanın ister inanmayın ama köpeklerde tıpkı insanlar gibi bazen stresli oluyorlar. Tabi bu stres halleri köpekten köpeğe farklılık gösterebilir. Bu durum karşısında köpek sahipleri çok dikkatli olmaları gerekiyor. Köpeklerde stresli olduğunda insanlar gibi farklı yollarla bunu size gösterebilirler. Sorumluluklarını bilen bir köpek sahibi köpeğinin her halini çok iyi anlamalı ve ona onun durumuna göre davranmalıdır.
Bilmeniz gereken bir diğer konu ise köpeğinizin rahatsızlığından dolayı stres halindeyse buna siz müdahale etmeyin. Bunun için mutlaka uzman biriyle yada veterinerle görüşün.

Köpeğiniz Stresli mi? İşte 5 Olası İşaret Öğrenin

  1. Sindirim Sorunları

sindirimle ilgili bir sorunu varsa bunu anlamak gerçekten de zor bir durumdur. Köpekler insanlar gibi yemedikleri

köpek stress
köpek stress

için sindirimleri de insanlardan farklı oluyor. Kabızlık, ishal veya bunlara benzer sindirim ile ilgili semptomlar 2-3 gün süreden daha uzun sürüyorsa köpeğinizde sindirim ile ilgili ciddi bir sorun var demektir. Veterinerle görüşüp köpeğinize tedaviyi hemen başlatabilirsiniz.
Sindirim sorunları köpeklerde daima strese neden olmuştur.

 
  1. Ani Saldırganlık

Köpeğiniz Stresli mi stresli olursa saldırganlık oluşur ve bu büyük bir büyük bir sorundur. Şayet köpeğiniz kişilere yada bazı nesnelere saldırıyorsa, çözümüne ulaşıncaya kadar köpeğinizi bu durumdan uzak tutmanız gerekir.
Doğal olarak evcil bir hayvanın başkalarına saldırması ebeveynler içinde zor bir durumdur. Ve saldırganlık asla göz ardı edilmemelidir.

Köpekler stres altındayken, acı çekerken yada bazı tıbbi müdahale ile karşılaştığında saldırgan olabilirler. Bunun nedenini bulmak için veterinerinizle görüşün. Saldırganlık devam ederse profesyonel eğitmenden yardım isteyin.

  1. Beden Dili

Tıpkı insanların duygusal, ruhsal yada kırılgan durumlarda belirginleşen tavırları olduğu gibi köpeklerde de buna benzer bir tavır takına bilirler. Köpekler ile iyi iletişim kuran köpek sahipleri bu durumu hemen fark edebilir. Bunları anlamının temel faktörleri var.

Örneğin kulak, göz veya kuyruğun konumu bu durumu özetleye bilir. Bir diğer belirtiler ise şöyledir; kaşıntı ve kaşınma, aşırı salya akması, sallanma, dökülme, esneme ve yalama gibi hallerde beden dilini oluştura bilir. Tabi bunların biride, hepsi de veya hiç biride bir şey ifade etmeye bilir. Bunlar kesin kanılar değildir. Olağan davranışın dışında bir durumla bağdaştıra bilinir. Bazı haller cilt veya alerjik bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu izlenimler sıklaşıyorsa bir veterinerle görüşmenin zamanı gelmiş demektir.

 
  1. Kazalar

Köpeğinizin eğitimini evde yaşamasına yönelik oluşturduğunuz halde ihtiyacı olduğu zaman, bunu dışarı çıkmak yerine, evin içerisinde yapıyorsa, bu onun stresli olduğunu göstere bilir. Tabi bu daha çok genç köpeklerde olması sorun oluyor. Çünkü yaşlı köpekler yavaş hareket ettiğinden veya sindirimiyle ilgili sorun yaşaya bildiğinden bu tür kazalar görmezden geline bilinir.

Köpeğiniz bunu sürekli uyguluyorsa bunun nedenini bulmaya çalışın. Köpeğinizin dışarıya çıkmak istememesinin nedenini öğrenmeye çalışın. Bölgede yeni bir köpek var mı? Veya vahşi bir hayvan? Belki de büyük bir yaşam değişikliği, köpeğinizi uyumsuz hale getirdi. Köpeğinize karşı daima sabırlı olmayı unutmayın. Nasıl olduğunu bildikleri en iyi yolla size bir şeylerin yanlış olduğunu söylüyorlar.

 
  1. Uyumak Veya Yetersizlik

Köpeğiniz normalde uyuduğundan daha fazla yada daha az uyuyorsa bu stresli olduğu anlamına gelebilir.
Köpeklerinde insanlar gibi uyuma ve uykudan uyanmak gibi uyku programları vardır. Uykusuzluk veya aşırı uyuşukluk daha şiddetli bir sorunun habercisi olabilir. Bu sorun devam ederse mutlaka veterinere götürün ve nedenlerini bulmaya çalışın.
Unutmayın burada anlattıklarımızın hiç biri kesin stres belirtilerini garanti etmez. Bu yazdıklarımızın bir veya bir kaçını sürekli köpeğinizde görüyorsanız veterinere götürmeniz en iyi sonuçtur. Köpeğinizi en iyi siz tanırsınız.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında