Mutsuz Köpek

Köpeğinizin Mutsuz veya Depresif Olabileceğinin 5 İşareti


Köpeklerimizle ilgilenip onların ne kadar mutlu olduklarını düşünürüz. Onların mutlu olmaları için elimizden gelen her şeyi yaparız.  Arka bahçemizde koşuştururken, oyun oynarken, onlarla harika zamanlar geçirirken dilleri sürekli dışarıda mutlu görünürler.
Ancak hayat bazı olumsuz şeyler yaşandığında tıpkı insanlar gibi köpeklerde de depresyon halleri görüle bilir.
Biz onlar için her şeyi yaptığımız halde neden depresyona giriyorlar? Onları bu depresif hallere girmelerine sebep ne?
İşte size bilmeniz gereken bilgiler.

Köpekler Neden Depresyona Girer?

Köpeğinizin Mutsuz veya Depresif Olabileceğinin 5 İşareti

 

Yapılan araştırmalara göre köpekler; mutluluktan üzüntüye kadar hatta depresyona girmeye kadar çok çeşitli

Mutsuz Köpek
Mutsuz Köpek

duygular yaşarlar. 

Köpeklerdeki depresyon belirtileri, depresif kişilerin sergilediği belirtilere çok benziyor. Ayrıca köpeklerde depresyon genellikle yeni bir eve taşındığında, yeni bir oda arkadaşınız olduğunda, bir arkadaşını kaybettiğinde rutin bir değişiklikten büyük bir değişikliğe kadar onları depresyona sürükler. 

Bazen travmatik olaylar (yaralanma gibi)  onları depresyona sokar. Bununla birlikte depresyonun tek nedeni yaşam değişikliği değildir.

Depresyon aynı zamanda köpeğinizin tıbbi durumuyla da alakalı olabilir. Köpeğinizin depresyonda olduğunu düşünüyorsanız bunun nedenini öğrenmeniz için mutlaka uzman bir veterinerle görüşmenizde fayda var.

Peki, köpeğinizin mutsuz olup olmadığını nasıl anlarsınız? Köpeğinizin Mutsuz veya Depresif Olabileceğinin 5 İşaret

Ani Saldırganlık

Yavru bir köpeğiniz yoksa mobilyalarınızın yırtması, yabancılara saldırması, onlara hırlaması depresyon belirtileri arasındadır. Köpeğiniz ani saldırganlık nöbetleri göstermeye başlarsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize gitmeniz gerekiyor.  Saldırganlık köpeklerde fiziksel bir ağrıdan kaynaklanıyor da olabilir.

Köpeğinizin Mutsuz veya Depresif Olabileceğinin 5 İşareti

Sizden veya Aileden Saklanmak veya Kaçınmak

Köpekleri korkuta bilecek bir şeyden saklanmaları normal bir şeydir. Ama sizden ve Aileden saklanıyorsa bu sorun olabilir. Köpeğiniz sürekli olarak dolabın içine giriyorsa ve sosyalleşmek istemiyorsa bu onun depresyonda olduğuna dair bir işarettir. Bu davranışın fiziksel yaralanmadan mı yoksa duygusal travmadan mı kaynaklandığını öğrenmek için veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Köpeğinizin Mutsuz veya Depresif Olabileceğinin 5 İşareti

Her zamankinden daha fazla veya daha az uyurlar

Hepimiz köpeklerin uyumayı sevdiğini biliyoruz. Biz işteyken, dışarıdayken çoğunlukla yaptığı şey uyumaktır. Ve bazı köpek ırkları diğerlerinden daha fazla uyumaktan hoşlansa da, muhtemelen kendi köpeğinizin uyku düzeninin bozuk olup olmadığını anlayacaksınız. Eve geldiğinizde sizin çağrılarınıza tepki vermiyorsa varlığınızı umursamıyorsa ve bütün gece uyanık kaldığını fark ederseniz hemen veterinere götürüp yardım alın.

 

Oynarken veya Yürüyüşe Çıkarken İlgi Kaybı

Bütün köpekler oyun oynamaktan ve yürüyüşe gitmekten hoşlanırlar. Hava çok soğuk ya da çok sıcaksa köpekler oyun oynamak ya da dışarı çıkmak istemeye bilirler. Ama hava koşulları yürüyüş ve oyun için uygun olduğunda da köpeğiniz farklılık gösteriyorsa bu onun depresyonda olduğunun belirtisidir. Oyun oynama zamanı geldiğinde hiç heyecanlanmıyorsa köpeğinizi veterinere götürün.

İştahsızlık veya Kilo kaybı

 

köpeğiniz ciddi şekilde depresyona girerse yemek yeme ilgisini kaybeder. Ancak bazen köpekler yiyecek seçtikleri zaman yemeye ilgisi azalabilir. Bu depresyonda demek değildir. Fakat kilolarını kaybedecek kadar durumları kötüyse mutlaka veterinere götürmeniz gerekebilir.

İştahsızlık mutsuz olduklarının işaretidir.
Tüm bu işaretlerin diğer ciddi tıbbi durumların göstergesi olabileceğini unutmayın Bu alışılmadık davranışların ardındaki nedenler ne olursa olsun, sıra dışı bir şey fark ederseniz, veterinerinizi görmek her zaman en yoldur.

Daha önce sizde köpeğinizde depresyon belirtileri fark ettiniz mi? Köpeğinizin mutsuz olduğunu nasıl anlarsınız? Bize yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında