Köpek Alerjileri

Köpek Alerjileri Belirtileri ve Tedavisi

Birinin size Köpek Alerjileri olduğunu söylediğini duydunuz mu? Veterineriniz alerjinin köpeğiniz için bir sorun olabileceğini önerdi mi? Köpeğinizin alerjisi olduğundan şüpheleniyor musunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen köpeklerdeki alerjilerin sandığınız kadar basit olmadığını fark etmişsinizdir. Yeni başlayanlar için, köpeğinizin semptomlarına neden olabilecek birkaç farklı alerji türü vardır.

Köpek Alerjileri Türleri

 

Alerjiler, elbette insanların ve evcil hayvanların maruz kalabileceği, vücudun bağışıklık sistemi tarafından yabancı

Köpek Alerjileri
Köpek Alerjileri

maddelere karşı yanlış yönlendirilmiş bir tepkidir. Köpeklerde oldukça çeşitli alerji türleri vardır . Cilt alerjileri, gıda alerjileri ve çevresel alerjenlerin tümü, köpekler ve sahipleri için zorluklar yaratır ve işleri daha karmaşık hale getirmek için tüm bu farklı alerji türlerinin semptomları örtüşebilir.

Köpek Alerjileri

Köpek Cilt Alerjileri

Alerjik dermatit olarak adlandırılan deri alerjileri , köpeklerde en sık görülen alerjik reaksiyon türüdür. Köpeklerde cilt alerjilerinin üç ana nedeni vardır:

 1. Pire alerjisi dermatiti
 2. Yiyecek alerjisi
 3. Çevresel alerjenler

Pire alerjisi dermatiti, pirelere karşı alerjik bir reaksiyondur. Bazı köpeklerin pire tükürüğüne alerjisi vardır. Bu, etkilenen köpekleri özellikle kuyruğun tabanında aşırı derecede kaşınır ve derileri kırmızı, iltihaplı ve kabuklu hale gelebilir. Ayrıca pire pisliği gibi pire belirtileri fark edebilir, hatta pirelerin kendisini görebilirsiniz.

Gıda alerjileri ve hassasiyetleri de kaşıntılı cilde neden olabilir. Gıda alerjisi olan köpeklerin en sık kaşındığı yerler kulakları ve patileridir ve buna gastrointestinal semptomlar eşlik edebilir.

Toz, polen ve küf gibi çevresel alerjenler atopik alerjik reaksiyonlara veya atopik dermatite neden olabilir. Çoğu durumda, bu alerjiler mevsimseldir, bu nedenle köpeğinizin yalnızca yılın belirli zamanlarında kaşındığını fark edebilirsiniz. Gıda alerjilerinde olduğu gibi, en sık etkilenen bölgeler patiler ve kulaklardır (ancak el bileklerini, ayak bileklerini, koltuk altlarını, kasıkları, göz çevresini ve parmak aralarını da içerir).

Tüm cilt alerjileri ikincil enfeksiyon riski taşır. Köpeğiniz cildini çizerken, ısırırken ve yalarken, cildini tedavi gerektirebilecek maya ve bakteriyel enfeksiyonlara açma riskiyle karşı karşıyadır.

 

Yiyecek alerjisi

Veterinerlere göre, gerçek gıda alerjileri insanların düşündüğü kadar yaygın olmayabilir. Gerçek gıda alerjileri, cilt koşullarından (kurdeşen, yüzde şişme, kaşıntı), gastrointestinal belirtilerden (kusma ve/veya ishal) veya her ikisinin birleşiminden oluşan semptomlar arasında değişebilen bir bağışıklık tepkisi ile sonuçlanır. Bazı nadir durumlarda, anafilaksi ile sonuçlanan ciddi bir reaksiyon meydana gelebilir insanlarda görülen gıda alerjilerine benzer
Köpek Alerjileri

Peki ya özel hipoalerjenik köpek maması diyetlerinde olan tüm o köpeklere ne demeli ?

Çoğu insanın köpeğinin gıda alerjisi olduğunu söylediğinde kastettiği şey, köpeğinin gıda intoleransı olarak da bilinen gıda duyarlılığına sahip olmasıdır. Gıda hassasiyetleri, gerçek alerjilerden farklı olarak, bir bağışıklık tepkisi içermez ve bunun yerine köpeğinizin mamasından, örneğin sığır eti, tavuk, yumurta, mısır, buğday, soya veya süt gibi rahatsız edici bir bileşene aşamalı bir tepkidir.

Gıda duyarlılığı olan köpekler, kusma ve ishal gibi gastrointestinal belirtiler veya kaşıntı, zayıf deri ve tüy gibi dermatolojik belirtiler ve kronik kulak veya ayak enfeksiyonları dahil olmak üzere çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilir.

Bir gıda alerjisini teşhis etmenin ve tedavi etmenin en iyi yolu, köpeğinizin semptomlarını yönetmek ve reaksiyona neden olan bileşeni keşfetmek için veterinerinize götürmenizdir.
Köpek Alerjileri

Köpek Alerjileri Akut Alerjik Reaksiyonlar

 

Köpeklerdeki tüm alerji türleri arasında belki de en endişe verici olanı akut alerjik reaksiyondur. İnsanlar gibi köpekler de bir alerjene karşı şiddetli reaksiyon gösterirlerse anafilaktik şoka girebilirler. Bu tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Arı sokmaları ve aşı reaksiyonları, diğer şeylerin yanı sıra, bazı köpeklerde anafilaktik tepkiye neden olabilir; bu nedenle, herhangi bir yeni aşı, ilaç veya gıda maddesi uygulandıktan sonra köpeğinizi yakından takip etmek her zaman iyi bir fikirdir. Neyse ki, köpeklerde anafilaktik reaksiyonlar nadirdir.

Köpeğiniz ayrıca bir alerjene tepki olarak kurdeşen veya yüz şişmesi geliştirebilir. Yüz, boğaz, dudaklar, göz kapakları veya kulak kapaklarının şişmesi ciddi görünebilir, ancak nadiren ölümcüldür ve veterineriniz bunu bir antihistamin ile tedavi edebilir.

Köpek Alerjileri

Köpek Alerjileri Belirtileri

Köpek Alerjileri belirtileri, nedene bağlı olarak değişebilir. Örneğin, anafilaktik şoka giren bir köpeğin kan basıncında bir düşüş ve ardından bir cildinde belirgin farklılık görülür.

Bununla birlikte, genel olarak, aşağıdaki belirtiler alerjik reaksiyonun bir işareti olabilir.

 • Kaşıntı
 • Kurdeşen
 • Yüzün, kulakların, dudakların, göz kapaklarının veya kulak kapaklarının şişmesi
 • Kırmızı, iltihaplı cilt
 • İshal
 • Kusma
 • Hapşırma
 • Kaşıntılı kulaklar
 • Kronik kulak enfeksiyonları
 • Kaşıntılı, akan gözler
 • Sürekli yalama

Bu belirtilerden bazıları başka bir durumun belirtisi de olabilir. Doğru bir teşhis almak ve köpeğinizin daha iyi hissetmeye başlamasına yardımcı olmak için veterinerinizden randevu alın.

Köpek Alerjileri
alerji belirtileri

Köpek Alerjileri Teşhisi

Daha önce alerji testi yaptırdıysanız, alerji teşhisinin genellikle karmaşık olduğunu bilirsiniz.

Veterinerinizin yapmayı seçebileceği ilk şey, köpeğinizin semptomlarına neden olabilecek diğer durumları dışlamaktır. Veteriner hekiminiz alerjinin olası bir neden olduğunu düşünüyorsa, reaksiyona neden olan alerjenin nedenini denemek ve belirlemek için alerji testi önerebilir. Ancak, testlerle alerjinin nedenini belirlemenin her zaman mümkün olmayabileceğini unutmayın.

Gıda alerjileri genellikle bir eliminasyon diyeti kullanılarak teşhis edilir. Bir gıda denemesi, bir köpeğin 12 hafta boyunca yeni (yani bir) protein ve karbonhidrat kaynağı beslemesinden oluşur.

Pire alerjisi dermatiti tipik olarak teşhis edilmesi en kolay alerjidir. Genellikle köpeğinizin vücudundaki pireleri tanımlayarak ve pireleri ısırmadan önce öldüren bir ürün uygulayarak, bunun sorunları çözüp çözmediğini görmekle teşhis edilir.

Köpek Alerjileri Tedavisi

Bir alerjiyi tedavi etmenin en iyi yolu, nedenden ve alerjenden kaçınmaktır. Bu her zaman mümkün olabilir veya olmayabilir. Ancak tedavi açısından, köpeğinizin alerji türüne bağlıdır. Örneğin, pire alerjisi dermatitini tedavi etmenin en iyi yolu pireleri öldürmekken, bir gıda alerjisini veya gıda intoleransını tedavi etmenin en iyi yolu diyette değişiklik yapmaktır.

Veteriner hekiminiz, gerekli olabilecek herhangi bir yaşam tarzı değişikliğine ek olarak, köpeğiniz için, alerjik reaksiyonla ilişkili kaşıntı ve bunun sonucunda gelişebilecek herhangi bir ikincil cilt enfeksiyonu gibi belirtileri kontrol etmeye yardımcı olacak bir alerji giderici ilaç da reçete edebilir.

Köpeğinizin şiddetli bir alerjik reaksiyonu varsa, en iyi yapacağınız hareket onu mümkün olduğunca çabuk bir acil veteriner hastanesine götürmektir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında