Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz önce en az 10 yıl yaşayacağını düşünerek sahiplenmenizi öneririz;ve ciddi bir sorumluluk aldığınızın farkında olmanız oldukça önemlidir.Seçeceğiz ırk ne olursa olsun mutlaka ilgi isteyecektir ona zaman ayırmanız yürüyüşlere çıkarmanız,oyun oynamanız gerekecektir;bunlara hazır değilseniz almayınız.

Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz İpuçları

Alacağınız köpeği barındıracağınız yer:Her köpek ırkının karakter özellikleri farklıdır ve ihtiyaç

Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Satın Alacağınız Yeri Seçme:Köpek üretimi ülkemizde hem merdiven altı hem de üretim çiftliklerinde yapılmaktadır.Köpeklerinizi her iki yerden de alabilirsiniz yalnız dikkat edeceğiniz konu alacağınız kişi ya da kurumu iyi araştırmanız alımdan sonra destek alabilmeniz;kısaca güven duyacağınız bir yer olmasıdır.

Bazı kişiler bunlar azınlıkta olsa bile köpekleri akraba çiftleştirilmeleri ile üretmekte bunun sonucu ise sağlık ve davranış sorunları olan yavrular dünyaya gelmektedir;bu durum ilerde çok büyük problemlere sebep olabilir.Yavru bir köpek için annesinden ve kardeşlerinden ayrılma zamanı en erken 60 gündür;yavru köpekler bu süre içinde annesinden ve diğer kardeşlerinden ilk sosyalleşme eğitimlerini alırlar,yeterince anne sütü emdikleri için gelişimleri daha iyi olur.

Köpeğinizin Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu‘na kayıtlı olması önemlidir.Köpekler kayıtlı ise üreticisi tarafında bir cip takılır ve size belge verilir bu şekilde köpeğin anne babası bellidir ve sizin adınıza kayıtlı olur.

Köpek Alırken Genel Yapısına Göre Seçim

Davranış Özellikleri:Alacağınız köpek yavru ise mutlaka kardeşleri ile aynı ortamda görün ve 30 dk aralarındaki ilişkileri takip edin;seslere ve çevresindeki ögelere karşı çekinik duran yavruyu seçmeyin aktif ve bulunduğu ortamla ilgili olanı satın almaya çalışın.Ayrıca çok sinirli tavırlar sergiliyor kardeşlerine ve çeresindeki objelere aşırı saldırganlık gösteriyorsa bir düşünmenizde yarar vardır.

Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Fiziksel Özellikler:Öncelikle internet’ten yada konusunda uzman tanıdığınız bir kişiden köpeğin boy ve kg olarak ölçülerini öğrenin ve alacağınız köpekle bu bilgileri karşılaştırın.Örnek olarak 5 adet kardeş yavru köpek arasından seçecekseniz en iri olanı alın;en iri olan hem genetik hemde girişkenlik açısından diğerlerinden daha üstün olacaktır.

Anne Babayı Görme:Özellikle yavru köpeklerin anne ve babasını görün ve inceleyin.Her ikisinde yada birinde fiziksel bir problem var ise yavrularda olma ihtimali büyüktür.Örnek olarak kalça çıkığı sorunu köpek yavruyken anlaşılamaz ama kilo alıp büyüdükçe ortaya çıkar ve tamamen genlerden aktarılan bir hastalıktır.

Anne babayı gördüğünüzde size olması gerekenden fazla saldırganlık gösteriyorsa bu agresif yapıda olduklarını gösterir ve yavrularda büyüdüklerinde aynı özellikleri gösterebilirler.

Köpek üreten çiftlikler yada bireysel kişiler mutlaka akraba arası çifleştirmelerden kaçınmalıdır.Ayrıca herhangi bir fiziksel sorunu yada davranış bozukluğu olan bireylerin üremesine izin vermemelidir aksi taktirde sorunlu yavrular ortaya çıkacağı için bu oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında