Köpek Bakımı Temel Bilgisi

Hayatta ailenize bir köpek getirmekten daha eğlenceli ve ödüllendirici çok az şey vardır. Köpeğiniz, karşılığında ona yiyecek, barınak, sorumlu bakım ve sevgi sağladığınız sürece, ailenize yıllarca sevgi ve sadakatle bağlı kalacaktır.

Aklınızın bir köşesinde güvenle saklayacağınız bu temel bakım ipuçları ile köpeğinize isteyebileceği en iyi hayatı sunmaya hazır olacaksınız.

  • 1. Köpeğinize bir kimlik etiketi verin. Her evcil hayvan her zaman adınızı, telefon numaranızı ve adresinizi içeren bir kimlik etiketi taşıyan bir tasma takmalıdır. Köpeklerin bazen evlerinden veya bahçelerinden dışarı çıkabildikleri ve eve dönmek için biraz yardıma ihtiyaç duyabilecekleri hayatın bir gerçeğidir. Köpeğinizin bir tür kimliği varsa, size güvenli bir şekilde iade edilme şansını büyük ölçüde artıracaktır.
  • 2. Bölgenizdeki evcil hayvan sahipliğini düzenleyen kurallar ve düzenlemeler hakkında veterinerinizle veya yerel hayvan barınağınızla görüşün. Evcil hayvanınızı yasal ve sağlıkla ilgili konularda güncel tutmak için gereken lisanslama ve aşı türlerini öğrenin.
  • 3. Güvende olması için daima tasması olmalı. Evcil hayvanınız ne kadar eğitimli olursa olsun, köpeğinizi her koşulda kontrol edebileceğinizi garanti edemezsiniz. Sibirya Huskies gibi bazı ırklar koşmaya eğilimlidir. ve bunu ilk fırsatta yapacaklardır. Köpeğinizi tasmalı tutmak sizin, köpeğiniz ve topluluğunuz için en iyisidir.
  • 4. Köpekler aileleriyle birlikte olmayı seven sosyal canlılardır, bu nedenle köpeğinizin sizinle birlikte içeride vakit geçirmesi önemlidir. Çitle çevrili bir avlu ve köpek kulübesi evcil hayvanınız için iyi fikirler olsa da, insanların arkadaşlığının yerini alamazlar. Köpeğinize hoş bir dış mekan alanı verin, ancak onu uzun süre dışarıda yalnız bırakmayın.

Köpek Bakımı Temel Bilgisi

  • 5. Tıpkı insanların sağlıklı kalabilmeleri için düzenli kontrollere ihtiyaç duymaları gibi; Köpeğinizin kapsamlı bir muayene için veterinere yıllık kontrole ihtiyaçları vardır. Henüz bir veterineriniz yoksa, yerel hayvan barınağı veya köpekleri olan bir arkadaşınız da dahil olmak üzere. İyi bir veteriner bulmanıza yardımcı olabilecek birçok kaynak vardır. Veterinerle düzenli bir ilişki, evcil hayvanınızın sağlığını korumanın anahtarıdır.
  • 6. Evcil hayvanınızı kısırlaştırarak aşırı hayvan popülasyonunu kontrol etmeye yardımcı olabilirsiniz. “Sabit” olan köpekler daha uzun ve daha sağlıklı yaşama eğilimindedir. Isırma gibi daha az davranış sorunu yaşarlar. Evcil hayvanları kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, sorumlu evcil hayvan sahipliğine giden yolda ilk adımlarınızdan biri olmalıdır.

 

Besleme

  • 7. Vicdanlı bir köpek sahibi, evcil hayvanının her gün besleyici bir diyet yapmasını sağlar. Veterineriniz köpeğiniz için bir mama önerebilir ve size uygun porsiyonlar konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Köpeğinizin ayrıca 7/24 hazır tatlı suya sahip olması gerekir.
  • 8. Bir çocuğu uygun davranış konusunda eğitmekten kaçınmayı düşünmezsiniz ve köpeğinizin de sizden aynı sevgi dolu bakıma ihtiyacı vardır. Köpeğinizi olumlu yöntemlerle nasıl eğiteceğinizi öğrenmenin en iyi yollarından biri, bir eğitim dersidir . Sadece evcil hayvanınızı nasıl düzgün bir şekilde kontrol edeceğinizi öğrenmekle kalmayacaktır. Aynı zamanda siz ve köpeğiniz, diğer köpekler ve sahipleriyle sosyalleşme fırsatının yanı sıra bağlanma deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

  • 9. Köpeğinizin sağlıklı kalabilmesi için fiziksel olarak formda kalması gerekir. Ve yeterli egzersiz yapıp yapmadığını görmek size kalmış olacaktır. Köpeğinizle oynamak için bolca zaman bulmalısınız. Günlük bir veya iki yürüyüşle birlikte, köpek arkadaşınıza ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite seviyesini sağlamalıdır. Köpeğiniz için ne kadar egzersizin yeterli olduğu konusunda şüpheniz varsa, onun için neyin uygun olduğu konusunda veterinerinizle konuşabilirsiniz.
  • 10. Köpeğinizin size bolca sevgi ve sadakat sunacağına bahse girebilirsiniz ve karşılığında sizden öncelikle bunu isteyecektir. Köpeğinizle çalışırken sabırlı olmanız önemlidir. Kontrol etmekte zorlandığınız bazı davranışlar sergiliyorsa. Ek tavsiye ve rehberlik için veterinerinizle veya hayvan barınağınızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir köpek ailenize harika bir katkı sağlayabilir. Uygun bakımla, nice mutlu, sağlıklı yıllar boyunca ailenizin hoş bir üyesi olacaktır

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında