Köpek Deri Kanseri

Köpek Deri Kanseri Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Deri Kanseri”Kanser” kelimesi, her köpek sahibinin kalbine korku salmaktadır, ancak her büyüme kanserli değildir. Köpeklerde bulunan en yaygın büyüme, yağ hücreleri olan lipomlardır. Ayrıca köpeklerde yaygın olarak bulunan, kansere dönüşebilen yağ kistleridir. Veteriner hekiminiz köpeğinize cilt kanseri teşhisi koyduysa veya köpeğinizde kanserli bir cilt tümörü veya yumru olabileceğinden endişeleniyorsanız, endişeli ve korkulu hissetmeniz normaldir.

Veterineriniz, köpeğinizin sağlığı ve cilt sorunlarıyla ilgili tüm sorularınızda size yardımcı olacak en iyi kaynağınızdır. Bununla birlikte, köpeğinizin olası durumunu anlamanıza yardımcı olmak için köpeklerde cilt kanseri hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler burada.

Köpekler Cilt Kanseri Olabilir mi?

Tıpkı bizim gibi köpekler de cilt kanserine yakalanabilir. Aslında, deri tümörleri köpeklerde en sık teşhis edilen

Köpek Deri Kanseri
Köpek Deri Kanseri

tümör türüdür. Bunun nedeni kısmen cilt tümörlerinin çıplak gözle diğer tümör türlerine göre daha kolay görülmesi ve kısmen de cildin kimyasallar, virüsler ve güneş radyasyonu gibi tümörlere neden olabilecek çevresel faktörlerin çoğuna maruz kalmasıdır. Neyse ki, bu aynı zamanda sizin ve veterinerinizin, mevcut tedavi seçeneklerini geçmeden köpeğinizin kanser tedavisi şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Köpeklerde Cilt Kanserinin Nedenleri

Cilt kanserinin çeşitli nedenleri olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, genetik, köpeklerin cilt kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu durumlarda büyük bir rol oynamaktadır. Aslında, bir köpeğin cilt kanserine yakalanma riskinde genetiğin bir numaralı faktör olduğuna inanılmaktadır. Bir köpeğin cilt kanseri geliştirmesine yol açabilecek tetikleyiciler arasında güneşe çok fazla maruz kalma, ortamdaki kimyasallar, hormonal anormallikler ve belirli virüs türleri yer alır.

Köpeklerde Cilt Kanseri Türleri

Tıpkı cildin birkaç farklı tabakası olduğu gibi, köpeklerde de birkaç farklı cilt kanseri türü vardır. Her katman ve cilt bileşeni, bazıları kanserli olabilen farklı tümörler geliştirebilir.

 

Köpeklerde daha yaygın görülen cilt kanseri türlerinden bazıları şunlardır:

• Malign melanom
• Mast hücre tümörleri
• Skuamöz hücre karsinomu
• Histiyositik hücre tümörleri
• Fibrosarkom

Malign Melanom

Melanomlar kötü huylu veya iyi huylu olabilir. Bu tümörler genellikle koyu pigmentlidir veya pigment eksikliği olabilir. İyi huylu melanomlar daha yaygın olmakla birlikte, kötü huylu melanomlar hızla büyüdüklerinden ve yüksek metastaz riskine sahip olduklarından (diğer organlara yayılma) ciddi bir endişe kaynağıdır. Köpek Deri Kanseri hakkındaki bilgiler için yazıyı okumaya devam edin.

Malign melanomlar en sık dudaklarda, ağızda ve tırnak yataklarında bulunur. Bazı araştırmacılara göre baş, boyun ve skrotum bölgeleri de cilt kanserine orta derecede yatkındır. Minyatür ve Standart Schnauzerler ve İskoç Teriyerleri gibi belirli ırklar yüksek risk altındadır ve erkeklerin dişilerden daha fazla etkilendiği görülmektedir.

Mast Hücre Tümörleri

Mast hücre tümörleri, cilt kanseri tümörlerinin en yaygın türleridir. Mast hücreleri, köpeklerde tahriş ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların bazı semptomlarına neden olan kimyasal olan histamin salgılar. Köpek Deri Kanseri Mast hücre tümörleri bu hücrelerin kanseridir ve iç organların yanı sıra köpeğinizin cildinin herhangi bir yerinde büyüyebilirler. Mast hücreli tümörler için en yaygın bölgeler uzuvlar, alt karın ve göğüstür. Köpeklerin uzuvlarında hücreli tümör bulunur.

Boksörler, Puglar, Rhodesian Ridgebacks, Boston Teriyerleri ve daha yaşlı karışık cins köpekler, en yaygın olarak 8 ila 10 yaş arasındaki köpekleri etkileyen mast hücre tümörlerine karşı özellikle hassasiyet göstermektedir. Bu kanserin üstesinden gelmek zor olabilir ve köpeğiniz, histamin salınımından kaynaklanan mide ülseri gibi malign mast hücrelerinden salınan toksinlerle ilişkili semptomlara sahip olabilir.

Skuamöz hücre karsinomu

Deri skuamöz hücreli karsinomu, derinin en sık teşhis edilen karsinomasıdır ve öncelikle yaşlı köpekleri, özellikle Bloodhounds, Basset Hounds ve Standard Poodles’ı etkiler. Köpek Deri Kanseri Bu tümörler tipik olarak baş, alt bacaklar, arka ve karında ortaya çıkar ve dokunulduğunda sertleşen kabarık yamalar veya topaklar olarak görünür.

Güneşe maruz kalma, skuamöz hücreli karsinomun bir nedeni olabilir, ancak Ulusal Köpek Kanseri Vakfı’na göre, “Köpeklerde güneşe maruz kalma teorisi daha az belirgindir. Köpek Deri Kanseri Papilloma virüsü ile bir bağlantı olabileceğine inanılıyor.”
Bu tümörler genellikle köpeğinizin karnında ortaya çıkar ve bu bölge, güneşten tüyler tarafından en az korunan bölgedir.

Histiyositik Hücre Tümörleri

Histiyositik hücreler bir tür deri hücresidir. Bu hücreler tümörle çoğaldıklarında, histiositik hücre tümörleri olarak sınıflandırılırlar.

Bu tür tümörler nispeten yaygındır ve tipik olarak 3 yaşın altındaki köpeklerde, özellikle İskoç Teriyerleri, Bulldogları, Tazıları, Boksörleri, Boston Teriyerlerini ve Çin Shar-Pei’sini etkiler.

Üç tip histiyositik hücre tümörü vardır: en yaygın olan histiyositomlar; esas olarak Bernese Dağ Köpeklerini etkileyen sistemik histiyositoz; ve esas olarak Bernese Dağ Köpeklerini de etkileyen ve ilk olarak iç organlarda ortaya çıkar.

Fibrosarkom

Fibrosarkom ve iğsi hücreli tümörler, derinin bağ dokularından ve derinin altından kaynaklanır. Bu tümörler çeşitli bir görünüme sahip olabilir ve tipik olarak yavaş büyürken, cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra tekrarlama eğilimindedirler. Neyse ki, bu tip tümör nadiren metastaz yapar. Fibrosarkom genellikle köpekleri orta yaşlı veya daha yaşlıyken, ortalama yaş 10’u etkiler. Bazen agresif bir fibrosarkom türü genç köpekleri etkileyebilir. Veteriner hekiminiz, tümörün düşük veya yüksek dereceli bir tümör olup olmadığını belirlemek için bir patoloğa tümör örneğini gönderecektir, bu sınıflandırma hücre bölünme oranını ifade eder. Bu, köpeğinize doğru bir prognoz vermelerine ve en iyi tedavi yöntemini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Bu tip tümör genellikle uzuvlarda bulunur. Yakındaki yapıları istila etmenin yanı sıra, Köpek Deri Kanseri bazen işlevlerini engelleyen tümörler ülserleşebilir ve enfekte olabilir.

Köpeklerde Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanserinin belirtileri kansere göre değişir, ancak genel olarak cilt kanserine erken yakalanmamak  için yapabileceğiniz en iyi şey, özellikle yaşlandıkça, köpeğinizin vücudundaki tuhaf yumrulara veya tümseklere göz kulak olmaktır. Köpek Deri Kanseri

Tüm cilt tümörleri kanserli değildir ve cilt etiketleri gibi bazıları genellikle iyi huylu yağ kistleri veya lipomlardır. Köpek Deri Kanseri Bununla birlikte, olağandışı bir yumru veya renk değişikliği alanı keşfederseniz, dikkatli olun ve veterinerinizle iletişime geçin. Herhangi bir büyüme veya yumrunun boyutunda, şeklinde, rengin de veya ülserasyonu ndaki değişiklikler de endişe nedenidir.

Cilt Kanseri Tedavi Seçenekleri

Köpeğiniz için Köpek Deri Kanseri korkutucu olabilir. Birçok cilt kanseri türü erken yakalanırsa tedavi edilebilir, ancak endişeli hissetmek anlaşılabilir.

Köpeğinizin prognozu ve tedavi seçenekleri, tümörün türü,tümörün yeri ve kanserin evresi de dalih olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır.

Bazı cilt tümörleri, büyük bir etki için cerrahi olarak çıkarılabilir. Diğerleri radyasyon veya kemoterapi gibi ek adımlar gerektirebilir.

Bazı kanser türleri, örneğin malign melanomlar radyasyon tedavisine dirençliyken, mast hücre tümörleri gibi diğerleri daha hassastır. Kanser teşhisi konduğunuzda veterineriniz sizi bir veteriner onkoloğuna sevk edebilir. Veteriner onkologlar kanser tedavisinde ileri eğitime sahiptir.

Köpeklerde Cilt Kanserini Önleme

Bazı hastalık türleri önlenebilirken, Köpek Deri Kanseri nin bazıları önlenemez. İnsanlarda olduğu gibi, birçok kanser genetik yatkınlığın sonucudur. Diğer durumlarda, kanser, şanssız bir yapılandırmada bir araya gelen çeşitli faktörlerin sonucudur, ancak köpeğinizin riskini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 

Kontrolünüzde en çok risk faktörü güneş ışığına maruz kalmaktır. Açık tenli, kısa saçlı bir köpek ırkınız varsa, köpeğinizin özellikle yoğun gündüz saatlerinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını sınırlamak, cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Köpek Deri Kanseri

Bununla birlikte, köpeğinizin cilt kanserinden kaçınmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şey, köpeğinizin tüm topaklarını, şişliklerini ve döküntülerini, belki de günlük bakım rutininiz sırasında tanımak ve şüpheli bir şey fark ederseniz veterinerinize danışmaktır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında