Köpek gribi

Köpek gribi köpeklerde oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. İnsanın soğuk algınlığı gibi, tedavisi yoktur, ancak grip semptomlarının şiddetini azaltabilecek bir aşı geliştirilmiştir. Köpekte virüs aerosol türünde olabilir, enfekte olan başka bir köpek tarafından öksürük veya hapşırık yoluyla bulaşabilir.
 Virüs vücut dışında kısa bir süre yaşayabilir ve köpekler bu virüsle temas olan nesneleri yaladığında bulaşabilir.


Köpekte bir kez virüsün, iki ila beş günlük bir kuluçka süresi vardır. Enfekte olan köpekler, virüsü burun salgılarıyla

Köpek gribi
Köpek gribi

saçarlar. Virüs, hem hastalık belirtileri gösteren köpekler hem de semptomları olmayanlar tarafından yayılabilir.

Virüsten etkilenen köpeklerin birçoğu hafif öksürükle ya da zaman zaman kısa akıntılarla atlata bilir. Ama tüm köpekler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bazı ırklar grip virüsünü çabuk atlatamazlar ve hastalık daha sancılı bir şekilde köpeğinizin yaşamını olumsuz etkiler.

Köpek Gribi Aşısı

 

Bu hastalığa karşı bir aşı mevcuttur. Hastalığın yayılmasını ve öksürüğü azaltmanın yanı sıra akciğer lezyonlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ölümcül bir zatürre olasılığını azaltır, ancak köpeğin enfeksiyona yakalanmasını engellemez. Köpek gribine karşı aşıyı çekirdek olmayan bir aşı olarak sınıflandırıyor.

Ayrıca köpeğinizi sokakta yaşayan köpeklerle temasını engellemeniz köpeğinizi hastalıktan korumanıza yardımcı olacaktır.
Yatılı kulübeler ve bakım tesisleri de, köpek gribine maruz kalma açısından yüksek riskli alanlar olarak kabul edilir. Rutin veteriner kontrolleri köpeğinizi sağlıklı kalmasına en iyi çözümdür.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında