Köpek Hırlaması

Köpek Hırlaması Nedenleri bilmek için öncelikle bu davranışın köpeklerde bir iletişim şekli olduğunu anlamak gerekir. Genellikle yabancılara yada kendi bölgelerine giren başka köpekleri gördüğünde bu hırıltıyı çıkarır. Korkunç hırıltı ilk başta ağızı kapalı şekilde çıkar. Eğer tehdit devam ediyorsa dişlerini gösterir. Bu hırıltıya müdahale edilmezse tehdit ile köpeğiniz arasında bir çatışma ansızın çıkar.

Köpek Hırlaması Nedenleri Nedir


Köpeğin sahibi olarak ilk başta mümkünse tehditti ortadan kaldırın. Tasma kullanıyorsanız köpeğinizi uzaklaştırın.

Köpek Hırlaması
Köpek Hırlaması

Tasma kullanmıyorsanız köpeğinize komut vererek ortamı sakinleştirmeye çalışın.
Sürekli saldırganlık gösteren köpek size ve çevredekilere ciddi zararlar verebilir. Yasal işlem görebilirsiniz. Saldırganlığı ötenaziye dahi gidebilir. Köpeğinizin saldırganlığına izin vererek köpeğinizin ve çevrenizin güvenliğini riske atmayın.


Hırıltıyla Mücadele – ‘Onu Alacaksın!’


Köpek Hırlaması Nedenleri arasında kavga hırıltıları en korkutucu olandır. Bu hırıltı ile oyun esnasındaki hırıltıyı ayrıt etmek önemlidir. Köpeğinizle oyun oynadığınız zaman oyun çok sıkıcı veya bir başka köpek sosyalleşmediğinde ve oyunda kısıtlama göstermeyi öğrenmediğinde, kavgaya yol açabilir. Bu hırıltıyı fark etmek ve köpeğinizin daha fazla agresif bir duruma girmemesi için hemen müdahale etmeniz gereke bilir. Bunun en kolay yöntemi köpeğinizin vücut dilini bilmenizden geçer.

Genelde köpekler oyun oynamak istemiyorsa yada oyun köpeğiniz için sıkıcı geçiyorsa başlarını öne eğip arka kısımlarını yukarıda tutarlar. Ağızları sürekli açık bir gevşeme isteği içerisindelerdir. Köpeğiniz bir başka köpekle kavga edeceğini hırıltıları diğer hırıltılardan farklı olduğunu bilmeniz gerek. Bunu önlemenin en iyi yolu başlamadan oyunu bitirmelisiniz.
En kötüsü olursa ve köpeğiniz kavgaya karışırsa onu ayırmanın birden fazla tekniği vardır. Ancak köpeğinizin hırlamasının ne anlama geldiğini iyi anlamanız gerekir. Böyle ilk etapta kavgayı önlemiş olursunuz.


Ağrı Büyüyor – ‘Ah! Canım yanıyor!’


Köpekler, ağrılarına neden olan bir hastalıkları veya yaralanmaları olduğunda hırıltı çıkarırlar. Bunu özellikle vücutlarının ağrıyan bölümüne dokunduğunuzda fark edebilirsiniz veya daha fazla zarar verme korkusuyla onlara dokunulmasını istemeyebilirler. Siz veya veteriner hekim ağrıyan bölgesini bulmak için dokunduğunuz zaman hırıltısı daha yüksele bilir. Bunun için en iyi yöntem ağrıyan yerini hafif ve incitmeden dokunuşlarla tespit etmektir.

Bunun için mutlaka veterinerden yardım alın. Köpeğinizde bir anormalliğin olduğunu görmeniz ve farklı bir şekilde hırıltısını duyduğunuz zaman kendiniz müdahale etmeniz beraberinde başka sorunlar getirebilir. Bu sebeple veteriner hekim olmadan müdahale etmeyin.

Köpeğinizde nasıl bir hırıltı duydunuz? Ve hırıltı esnasında siz yada köpeğiniz nasıl davranıyordu? Bu sorunları bize yazarak sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında