Köpek Kısırlaştırılması

Muhtemelen köpek kısırlaştırılması uygulamasını duymuşsunuzdur. Hatta birisi size köpeğinizin kısırlaştırılıp kısılmadığını sormuş olabilir. Kısırlaştırma nedir ve köpekleri nasıl etkiler? İnsanların köpeklerini neden kısırlaştırdığını öğrenin ve köpeğinizi kısırlaştırmak isteyip istemediğinize siz karar verin.
Köpek Kısırlaştırılması ve daha fazla detay aşağıdaki yazımızda.

 

Kısırlaştırmak Nedir?

“Kısırlaştırma” kelimesi, yumurtalık ameliyatı için kullanılan bir terimdir. Bu, dişi bir köpeğin üreme organlarının

Köpek Kısırlaştırılması
Köpek Kısırlaştırılması

(yumurtalıklar ve rahim) alınmasını içeren cerrahi bir prosedürdür.

 Bir veteriner hekim tarafından genel anestezi altında kısırlaştırma yapılmalıdır. Prosedür, köpeğin ısınma döngüsüne sahip olmasını ve üremesini kalıcı olarak durduracaktır.

 Bazı durumlarda, veteriner hekimler sadece yumurtalıkları alır ve rahmi sağlam bırakır. Bu prosedüre yumurtalık ameliyatı adı verilir, ancak etkileri esasen yumurtalık-histerektomi ile aynıdır.

Köpekler Neden Kısırlaştırılır?

Köpekler  tipik  olarak üreme olasılığını ortadan kaldırmak, kızgınlık döngülerini (ısı) sona erdirmek ve pyometra (enfekte rahim) ve yumurtalık veya rahim kanseri gibi belirli hastalıkları ortadan kaldırmak için  kısırlaştırılır.

 Ayrıca, bir köpeğin hayatının erken döneminde yapıldığında meme kanseri riskini de azaltabilir.
Köpekler genellikle üreme sistemi aktif hale gelmeden önce altı aylıkken kısırlaştırılır.

 Hayvan barınaklarından evlat edinilen yavrular, prosedürün gerçekleştirilmesini sağlamak için daha da erken kısırlaştırılabilir.

 Bazı durumlarda, örneğin bir köpeğin enfeksiyonlara yatkın hale getiren girintili bir vulvaya sahip olması veya bazı büyük ırklarda ortopedik hastalık riskini azaltması gibi, kısırlaşmayı geciktirmemek faydalıdır. Kısırlaştırma en iyi şekilde genç hayvanlarda uygulanan önleyici bir önlem olarak düşünülse de, yaşlı köpeklerin gösterileri veya üreme dönemi bittikten sonra veya yumurtalık ve rahim hastalıklarını ve diğer tıbbi durumları tedavi etmek içinde kısırlaştırılması gereklidir.

Kısırlaştırmanın Riskleri Nelerdir?

 

Rutin bir kısırlaştırma sırasında komplikasyonlar nadirdir. Ancak prosedür risksiz değildir. Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, olası komplikasyonlar arasında anestezi reaksiyonu, aşırı kanama, morarma ve enfeksiyon yer alır. Bazı köpekler hormona bağlı idrar kaçırma geliştirebilir.

Bir veterinerin köpeği iyice incelemesi ve ameliyattan önce laboratuvar çalışması yapması önemlidir. Bu prosedürler, köpeğin ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon riskini artıran sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

 Altta yatan bir sağlık sorununun bulunduğu durumlarda, veteriner hekim anesteziden önce ek laboratuvar çalışması, radyografiler, ultrason ve ek laboratuvar testleri gibi daha fazla teşhis önerebilir. Veteriner, köpeğin güvenliği için anestezi protokolünü ayarlayabilir. Veya veteriner, anestezinin şu anda köpek için güvenli olmadığına karar verebilir.

Kısırlaştırma Esnasında Ne Olur?

Köpek Kısırlaştırılması Ameliyat başlamadan önce köpek genel anestezi altına alınır. Ağrı tedavisi genellikle önceden başlatılır. Çoğu veteriner, anesteziyi indüklemek için, genellikle intravenöz kateter yoluyla verilen enjekte edilebilir ilaçlar kullanır.

 Daha sonra, açık hava yolunu korumak ve gaz (inhalant) anestezi vermek için köpeğin trakeasına bir solunum tüpü yerleştirilir. 

Gaz, optimum düzeyde anestezi sağlamak için kullanılır. Köpek anestezi altına alındığında, teknisyenler tipik olarak hayati belirtileri izlemek ve köpeği sıcak tutmak için önlemler almak için monitörler yerleştirir (anestezi sırasında vücut ısısı düşer).

Köpek Kısırlaştırılması

Ameliyat sırasında kan basıncını korumak, dehidrasyonu önlemek ve kan kaybını telafi etmek için intravenöz sıvılar da uygulanmalıdır. Prosedür sırasında köpeğin iyi durumda olduğundan emin olmak için hayati belirtiler sürekli olarak izlenir.

Daha sonra, anestezi altındaki köpek genellikle sırt üstü yatırılır ve bir teknisyen karnındaki tüyleri tıraş eder, ardından cildi kir ve mikropları gideren özel bir cerrahi temizleyici ile fırçalar.

 Köpek daha sonra son bir antiseptik fırçalama için ameliyathanedeki ameliyat masasına götürülür. Ameliyathanedeki görevliler saçlarını örtmek için başlık, ağızlarını ve burunlarını örtmek için maskeler takarlar. 
Köpek Kısırlaştırılması
Bu arada, veteriner bir cerrahi başlık ve maske takar, ellerini ve kollarını cerrahi temizleyiciyle fırçalar, ardından steril bir ameliyat önlüğü ve steril eldivenler giyer.

İlk kesiği yapmadan önce, veteriner, mikropların ve döküntülerin ameliyat bölgesine girmesini önlemek için köpeği steril örtülerle örter. Daha sonra, rahim ve yumurtalıkların konumu üzerinde deri ve vücut duvarı katmanları arasından küçük bir kesi yapmak için bir neşter (bazen bir lazer) kullanılır.

 Veteriner, özel cerrahi aletler kullanarak yağ ve diğer dokularda gezinir ve rahim ve yumurtalıkları izole eder. Rahim ve yumurtalıkları destekleyen kan ve dokular, veteriner onları dikkatlice kesmeden önce dikişle ustaca bağlanır. Karın daha sonra birkaç kat iç dikişle kapatılır.

 Köpek Kısırlaştırılmasını Bazı veterinerler cildin dış tabakasını kapatmak için özel cilt tutkalı kullanırken, diğerleri görünür dış dikişler veya cerrahi zımbalar kullanır (bu, veterinerin tercihine ve köpeğin özel ihtiyaçlarına bağlıdır).

Ameliyat tamamlandıktan sonra, bir teknisyen anestezi seviyelerini azaltacak, ameliyat alanı etrafındaki cildi nazikçe temizleyecek ve ardından köpeği iyileşme noktasına getirecektir. 

Ek olarak, köpek hala anestezi altındayken köpeğin tırnaklarını keser. Köpeğin ihtiyaçlarına bağlı olarak ek ağrı kesici verilebilir. 
Köpek Kısırlaştırılmasında
Amaç, köpeğin yumuşak, sıcak bir yatakta olabildiğince az acı ile uyanmasıdır. Genel olarak, kısırlaştırma etrafındaki tüm süreç yaklaşık 1-2 saat sürecektir (anestezinin başladığı andan köpeğin uyanmasına kadar). Kısırlaştırma ameliyatının kendisi tipik olarak yaklaşık 30 dakika sürer.

Köpek Kısırlaştırılması

 

Kısırlaştırmadan Sonra

Çoğu köpek kısırlaştırma ameliyatından sonra çok çabuk iyileşir. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde iyileşmesine izin vermek için ameliyattan sonra bir veya iki hafta dinlenmiş ve nispeten hareketsiz tutulması önemlidir.

 Çok erken koşmak ve zıplamak karın bölgesindeki dokuyu tahriş ederek iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca dikişlerin yırtılmasına neden olarak muhtemelen iç kanamaya veya kesiğin açılmasına neden olabilir. Çok fazla aktivite iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve komplikasyonlara yol açabilir.

Köpeğin de kesiğini yalamaması gerekir. Kesik iyileşirken, rahatsızlık veya kaşıntı köpeğin bölgeyi yalamasına neden olabilir. Bu, bakteri ortaya çıkarır ve enfeksiyona yol açabilecek tahrişe neden olur. Aşırı durumlarda, köpekler dikişlerini de çiğneyebilir.

 Veteriner, köpeği, gayri resmi olarak “e-tasma” veya şakayla “utanç külahı” olarak bilinen Elizabeth tasması ile eve gönderebilir.

 Bu tasma bir abajuru andırır ve köpeğin kesiği yalamasını engeller. Çoğu köpek tasmayı sevmez, ancak ameliyata geri dönmek zorunda kalmaktan daha iyidir!

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında