Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

Köpek Seçimi Nasıl Yapılır sorusu köpek sahibi olmadan önce bilmeniz gereken en önemli karar vermeniz gereken en önemli konudur;bu aşamada yanlış karar verirseniz oldukça sorunlu bir birliktelik yaşayabilirsiniz.Yavru yada yetişkin sahiplenmede dikkat edilecek kriterler değişkendir.Yazımızda size ipuçları vermeye çalışacağız.

Köpek Seçimi Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir

Köpek almaya karar verdiğinizde karşınıza bir çok ırk bir çok ırktan’da farklı altarnatifler çıkacaktır.Bu konuda hata yaptığınızda sonuçları sizin için oldukça sıkıntılı olacaktır.

Yavru Köpek Seçimi

Öncelikle alacağınız yavru köpek 60-75 gün boyunca annesi ile kalması gereklidir;daha erken alırsanız hem sosyal gelişimini tamamlamamış olacak hemde hastalıklara karşı açık olacaktır.Bir çok yavru arasından seçerken ses ve harekete en çok tepki vereni seçiniz örnek olarak el çırptığınızda size daha hızlı ve ilk koşan yavru özgüveni fazla cesaretlidir.Korkup bir köşede saklanan yavru ise ilerde çok çekingen olacağından gereksiz yere korkudan dolayı saldırganlık gösterebilir.

Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

Irk Belirleme:Her ırkın kendine göre fiziksel özellikleri ve karakterleri vardır.Öncelikle köpeği neden sahiplenmek istediğinizi düşünmeniz gereklidir,size ırk seçiminde yol gösterecektir.Örnek vermek gerekirse sadece kendinize bir arkadaş istiyorsanız, apartman dairesinde yaşıyorsanız ve çalışıyorsanız çok havlayan,aşırı hareketli yada çok büyük bir cins tercih etmeniz doğru olmayacaktır.

Yetişkin Köpek Seçimi:Bİpek alacaksanız görünüşünden önce agrasif bir yapısı varmı yokmu öncelikle

bunu öğrenin eğer bu sorun var ise hem size hemde ailenize ciddi risk teşkil edecektir.Köpekleri yetiştiren sahiplerin davranışları çok etkili olduğu için piskolojik olarak sorunlu bir canlı sahipleniyor olabilirsiniz;mutlaka bu konuda uzman bir kişiye köpeği gösteriniz.Size bir kaç ipucu verelim doğal olarak hangi ırk olursa olsun yabancıya karşı şüpeci yaklaşacaktır.

Yukarıda anlatılan özelliklere sahip değil ve bir sorun görünmüyorsa hemen sahiplenmek yerine 1 hafta boyunca köpeği belli aralıklarla ziyaret edin sizle olan yakınlaşmasına bakın sahibi olmadan köpekle önce tel örgünün arkasından sonrada yanına girerek yalnız kalmayı deneyin ve davranışlarını gözlemleyin sizi tanıdıkça size yakınlaşmıyorsa bir düşünmenizde fayda var.

Apartmanda Bakılabilecek Irklar

Seçeceğiniz yalnız kalmaya elverişli az enerjisi olan ve gürültü çıkarmayan bir köpek olmak zorundadır.Yada hem sizi korusun hemde bu özelliklere sahip olsun istiyorsanız farklı bir ırka bakmalısınız.

1-Chihuahua:Oldukça küçük bakımı kolay ve akıllı bir ırktır.

2-Beagle:Oldukça neşeli sahibini mutlu eden bir köpektir ayrıca hırsız alarmı olarak’ta çok etkilidir.

2-Golden Retriever:Çok fazla insanları seven saldırgan davranışları olmayan bir köpektir.

3-Maltese:Çok cana yakın bir ırktır fakat fazla ilgi istediği için zaman ayırılması gereklidir.

4-French Bulldogs:Havlama problemi hemen hemen yoktur,enerjisi az olduğu için çok fazla gezmeye ihtiyaç duymaz.

5-Yorkshire Terriers:Oldukça ufak bir ırktır fakat bakımı özellikle tüyleri çok fazla ilgi ister buna zamanınız var ise size uygundur.

6-Miniature Schnauzers: Sahibine çok bağlı ,sevecen ve oldukça iyi bir bekçi köpeğidir.Hem evinizi korur hemde sizi mutlu eder.

Bahçede Beslenebilecek Köpek Irkları

Bahçem var çoban köpeği’de seçebilirim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çoban köpekleri büyük arazilere uygundur ve mutlu oldukları ortam budur bu nedenle ne alacağınız canlıyı mutsuz edin neden kendinizi.Bahçeli evde mutlu olacak köpek ırkları aşağıdadır.

1-Presa Canario:Oldukça güçlü bir köpek olmasına rağmen gereksiz yere hiç bir zaman uyarı durumuna geçmez ve sahibini çok sever adeta ona aşıktır.Özellikle yakın koruma ve alan korumasında oldukça başarılıdır.

2-Cane Corso:Alan korumasında oldukça başarılı bir ırktır,aileye oldukça bağlıdır ve kolay eğitim alabilen bir köpektir.

3-Belçika Malinois:Çok fazla enerji yüklü bir köpektir sürekli hareket halindedir,çevresini ve sahibini her zaman korumakta oldukça heveslidir.

4-Napolitan Mastif:Çok iri bir ırktır hantal görünmesine rağmen gerektiği durumlarda beklenmeyen bir şekilde çeviktir ve koruma görevini mükemmel yapar.

Bazı ırklar hem bahçeli evlerde hemde apartman katında bakılabilir bu genellikle orta ırk köpek cinsleridir;havlama ve aşırı enerji sorunları olmamasından dolayı evde,dış hava şartlarına dayanıklı olmalarından dolayıda bahçede bakılabilir.Aşağıda bu koşullara uygun bir kaç ırkı bulabilirsiniz.

1-Beagle

2-Cane Corso

3-Presa canario

Yazar Hakkında