Köpek Yaşını İnsan Yaşı

Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz?Köpeklerin ömrü, insanların ömründen daha hızlı geçme eğilimindedir. Bunun nedeni, sonsuza kadar bizimle birlikte olmalarını dilesek de, köpeklerin bizden daha kısa yaşamalarıdır. Bir köpek yılının yedi insan yılına eşit olduğunu duymuş olabilirsiniz bu, bir yaşındaki bir köpeğin yedi yıla eşdeğer yaşadığı anlamına gelir.

Köpek yıllarını insan yıllarına dönüştürmek daha karmaşıktır. Köpekler boyutlarına, ırklarına ve gelişim aşamalarına göre farklı yaşlanır. İşte köpeğinizin yaşını insan yılına dönüştürmek hakkında bilmeniz gerekenler.

Neden Köpek Ömrünü İnsan Ömrüne Çevirmelisiniz?

Bir köpeğin kaç yaşında olduğunu zaten bildiğimiz halde neden köpek yıllarını insan yıllarına dönüştürmekle

Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz?
Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz?

uğraştığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Köpeğinizin gerçek yaşını muhtemelen bildiğiniz doğru olsa da, bu sayıyı köpek yıllarından insan yılına dönüştürmek, köpeğinizin hayatında hangi aşamada olduğunu size daha anlamlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir ve nasıl yapacağınızı ayarlayabilirsiniz. Köpeğinize yaşına göre davranır ve gerekli bakımı köpeğinizin fiziksel durumuna göre yapmış olursunuz.

Örneğin, ergen köpekler yeni komutlar öğrenebilir veya sosyalleşme eğitimine yetişkin köpeklerden farklı tepki verebilir. Kıdemli köpeklerin, yavruların yediklerinden farklı yiyeceklere ihtiyacı vardır. Bazı köpeklerde, yavrularda olmayan bazı rahatsızlıklara ve tıbbi durumlara dikkat etmeniz gerekir.

Köpeğinizin gerçek yaşına köpek yıllarını atamak, köpeğinizin gerçekte kaç yaşında olduğuna dair size anlaşılır bir fikir verir. Ne tür bir bakıma ihtiyaç duyacakları konusunda daha iyi kararlar vermek için bu ayrıntıdan faydalana bilirsiniz ya da kullanabilirsiniz.

Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz?

Bir köpeğin yaşının köpek yıllarından insan yılına tam olarak nasıl dönüştürüleceği konusunda çok fazla anlaşmazlık var. Kullandığınız herhangi bir grafik veya dönüşüm, çoğunlukla kaba bir tahmin olacaktır. Muhtemelen köpeğinizin ağırlığını ve genel yaşam evresi dikkate alacaktır.

Bununla birlikte, köpeklerin yaşamlarının ilk iki yılında diğer zamanlardan çok daha hızlı yaşlandığı genel olarak kabul edilmektedir. Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz? Köpeğiniz bir yaşına geldiğinde, insan yılı olarak yaklaşık 14 ila 15 yaş eşdeğeri olacaktır. Gerçek iki yaşına ulaştıklarında, insan yaşı olarak 23 ila 24 yaşına eşdeğer olacaklar.

O andan itibaren, beş yaşına gelene kadar yaşlandıkları her gerçek yıl için yaklaşık dört insan yılı geçirmiş olacaklardır. Beş yaşına geldiklerinde, ağır köpekler hafif köpeklerden daha hızlı yaşlanmaya başlayacaktır. Genellikle, küçük köpekler kuralın istisnaları bol olmasına rağmen, büyük köpekler daha uzun ve yavaş yaşlanırlar uzun yaşama eğilimindedir.

Yani yaş dağılımı şöyle görünür:

  • Gerçek yaş 1 yıl – İnsan yaşı 14-15 yaş
  • Gerçek yaş 2 yıl – İnsan yaşı 23 ila 24 yıl
  • Gerçek yaş 3 – İnsan yaşı 27 ila 28
  • Gerçek yaş 4 – İnsan yaşı 31 ila 32

Köpek Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsiniz? Beş yaşın üzerindeki köpek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Bazı köpek ırklarına göre aşağıdaki tablo değişebilir. Ama ortalama olarak hesaplaya bilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında