Köpekler

Köpek 40.000 yıldır insanlarla beraber yaşayan ve doğduğu andan itibaren insanları seven tek canlı türüdür;tam bu nedenle hala varlıklarını bizim yanımızda sürdürmektedirler.Tüm köpek türlerinin gri kurt’tan evrimleştiği düşünülmektedir.Evcil bir yapıları olmasına rağmen kurtlar,çakallar ve tilkiler ile aynı genetik özellikleri taşımaktadırlar.

Köpekler hala vahşi doğada yaşayan türdeşleri ile aynı davranışları gösterirler.Örnek olarak ağaçlara kokularını

köpek
köpek

bırakır kendine ait oldukları bölgeleri savunur,yiyeceklerini daha sonra yemek için gömerler.İnsanlarla uzun yıllardır birlikte yaşasalar dahi saldırgan olduklarında diş göstermeleri,sevgi göstermek için kuyruk sallamaları,korktuklarında sırtlarını kamburlaştırıp kuyruklarını bacakları arasına almaları vahşi doğalarındaki davranışlarından gelmektedir.

Köpek
Köpek

Bilim adamları kurtların önce insanlardan kalan yiyecekleri yemek için insan kamplarına geldiğine inanıyorlar. Zamanla, bazı kurtlar göçebe insanlarla seyahat etmeye başladı ve evcilleştirme için bir tür doğal seçim meydana geldi.

İnsanlar birbirlerinin gözlerine baktığında, duygusal olarak bağlanıyoruz ve oksitosin adı verilen bir hormon salıyoruz. Nagasawa liderliğindeki bir araştırma, köpekler ve insanlar birbirlerinin gözlerine baktıklarında, hem insanlarda hem de köpeklerde aynı hormonun salındığını buldu kısaca köpekler zamanla bize benzemeye başlamıştır.

Köpek ırkları popülerliğe göre değişir. 1890’larda Saint Bernards 1 numaralı ırktı, ancak 1990’lardan beri Labrador Retrieverler favori oldu.

Köpeklerle Kurtlar Arasındaki Farklar

Yakın genetik ilişkilerine ve ırklar arası benzerliğe rağmen, gri kurtları evcil köpeklerden ayırt etmek için bir farklılık incelenebilir.

1-Evcilleştirilmiş köpeklerde kırmızı kan hücresi asidi fosfatazının nişasta jel elektroforezi ile kurtlardan açıkça ayırt edilebilir.

2-Eşit büyüklükteki kurtlarla karşılaştırıldığında, köpeklerin% 20 daha küçük kafatasları ve% 30 daha küçük beyinleri vardır.

3-Gri kurtların dişleri de köpeklerin dişlerinden daha büyüktür.

kurt
kurt

4-Köpekler daha kubbeli bir alnına ve alın ile burun arasında belirgin bombeye sahiptir.

5-Çeneleri kapatan temporalis kası kurtlarda daha güçlüdür.

6- Köpeklerle melezleme olmadıkça kurtların arka bacaklarında çiğ tırnaklar yoktur.

7-Çoğu köpek kaudal bezden yoksundur ve yılda sadece bir kez kızgınlığa giren gri kurtların aksine yılda iki kez girerler.

8-Dingolar ve Basenjis gibi ilkel köpekler yıllık 1 kızgınlık döngüsünü korur.

9-Köpeklerin genellikle kahverengi gözleri vardır ve kurtların neredeyse her zaman kehribar veya açık renkli gözleri vardır.

10-Bir köpeğin pençeleri bir kurtun yarısının büyüklüğündedir ve kuyrukları yukarı doğru kıvrılma eğilimindedir, kurtlarda bulunmayan başka bir özellik.

Köpek’lerin Irk Sınıflandırılması

Büyüklüklerine göre Minyatür Irk,Küçük Irk,Orta Irk,Büyük Irk,Dev Irk olarak sınıflandırılabilir.Ayrıca son yıllarda karakterleri,aktivite düzeyleri,tüy yapıları,eğitilebilirlik düzeyleri ve iş köpeklerinde uygun oldukları görevlere göre sınıflandırma yapılmaktadır.Gümümüzde ise pek çok köpek ırkı sadece bir dost bir arkadaş olması için bakılmaktadır.

Aşağıda Bazı Köpek Irkları Yer Almaktadır.

Afghan Tazı Tazı Ülkesi:Afganistan
Airedale Terrier Terrier Ülkesi:İngiltere
Australian Shepherd Herding Ülkesi:Amerika
Basset Tazı Tazı Ülkesi:Fransa
Beagle Tazı Ülkesi:İngiltere
Bichon Frise Sportif Değil Ülkesi:İspanya
Border Collie Herding Scotland/Ülkesi:İngiltere
Boxer Working Ülkesi:Almanya
Chesapeake Bay Retriever Sportif Ülkesi:Amerika
Chihuahua – Smoothcoated Toy Ülkesi:Meksika
Chinese Shar-pei Sportif Değil Ülkesi:Çin
Dalmatian Sportif Değil Yugoslavia
German Çoban Köpeği Herding Ülkesi:Almanya
Golden Retriever Sportif Ülkesi:İngiltere
Great Dane Working Ülkesi:Almanya
Irish Setter Sportif Ülkesi:İrlanda
Labrador Retriever Sportif Newfoundland
Lhasa Apso Sportif Değil Tibet
Maltese Toy Malta
Poodle – Toy Toy Ülkesi:Almanya
Shiba Inu Sportif Değil Japan
Shuh Tzu Toy Ülkesi:Çin/Tibet
Weimaraner Sportif Ülkesi:Almanya
West Highland White Terrier Terrier Scotland
Miniature Schnauzer Terrier Ülkesi:Almanya

köpek ırkları
köpek ırkları

Akita Working Japan
Basenji Tazı Central Africa
Bernese Mountain Dog Working Switzerland
Boston Terrier Sportif Değil Ülkesi:Amerika
Brittany Sportif Ülkesi:Fransa
Bullmastiff Working Ülkesi:İngiltere
Cardigan Welsh Corgi Herding Wales
Chow Chow Sportif Değil Ülkesi:Çin
Doberman Pinscher Working Ülkesi:Almanya
Great Pyrenees Working Ülkesi:Fransa
GreyTazı Tazı Egypt
Irish Wolf Tazı Tazı Ülkesi:İrlanda

Bedlington Terrier Terrier Ülkesi:İngiltere
Cane Corso Working Italy
Icelandic Çoban Köpeği Herding Iceland
Irish Water Spaniel Sportif Ülkesi:İrlanda
Norwegian Lundehund Sportif Değil Norway
Pharoah Tazı Tazı Egypt
Silky Terrier Toy Australia
Tibetan Mastiff Working Tibet
Wirehaired Pointing Griffon Sportif Ülkesi:Fransa
Borzoi Tazı Russia
Bouvier des Flandres Herding Ülkesi:Fransa/ Ülkesi:Belçika
Chinese Crested Toy Africa/Ülkesi:Çin

Köpeklerin Tarihçesi

Gri kurtlar ve köpekler, 15.000 ila 40.000 yıl önce soyu tükenmiş bir kurt türünden evrimleştikleri düşünülmektedir.Antropolog Brian Hare Köpeklerin evcilleştirilmesi insanlık tarihinin en sıra dışı olaylarından biriydi” diyor.Brook Üniversitesi’nden evrimsel ekolog Krishna R. Veeramah ve meslektaşları 7.000 ve 4.700 yıllık iki eski Alman köpek fosilinden DNA tespitlerini yapmışlardır.

Araştırmacılar mitokondriyal DNA dizilerini 59 Avrupa köpeğinin (3.000 ila 14.000 yaş arası) kalıntılarından ve Newgrange, İrlanda’daki tarih öncesi höyük anıtının altına gömülü olan 4.800 yaşındaki bir köpeğin tam genomundan analiz ettiler.

Yapılan çalışmalar genomları birçok kurt ve modern köpek ırkları ile karşılaştırması ile, köpeklerin en az 14.000 yıl önce Asya’da evcilleştirildiğini ve soylarının 14.000 ila 6.400 yıl önce Doğu Asya ve Batı Avrasya köpeklerine ayrıldığını,bulmuşlardır.Ancak Avrupa’da bu tarihlerden daha eski olan köpek fosilleri bulunduğundan,araştırmacılar kurtların iki kez evcilleştirilmiş olabileceğini teorize ediyorlar.Oxford Üniversitesi’ndeki Wellcome Trust Paleogenomik ve Biyo-Arkeoloji Araştırma Ağı Direktörü Greger Larson, hem Avrupa hem de Asya’da eski fosillerin varlığının ve bu bölgeler arasında 8.000 yıldan eski köpeklerin bulunmamasının böyle bir senaryoyu desteklediğini öne sürüyor .

 

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında