Metronidazol Hakkında

Köpekler için Metronidazol Günümüzde köpek sahipleri, köpeklerini her zamankinden daha sağlıklı ve formda tutmak için daha fazla araçla daha fazla tedavi yöntemiyle donatılmışlardır. Modern tıp, evcil hayvanlarımızın ne kadar iyi ve ne kadar süre yaşadığını kökten geliştirdi . Hem insanlar hem de köpekler için metronidazol gibi antibiyotikler, hastalık ve enfeksiyona karşı mücadelede güçlü bir müttefik olmaya devam ediyor.

Köpekler için Metronidazol

Metronidazol Nedir?

Köpekler için Metronidazol  (Flagyl, Metizol, Protostat, Metrogel markaları ile de bilinir), öncelikle kalın bağırsak iltihabını tedavi etmek için ishal önleyici olarak kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Ayrıca köpekler, kediler ve atlardaki diğer hastalıklar ve bazı durumlar için ve insanlarda bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Genellikle diğer antibiyotiklerle birlikte reçete edilir.

Köpekler için Metronidazol

 

Köpekler için Metronidazol, tedavi edilen hastalığa bağlı olarak ağızdan alınabilen veya topikal olarak kullanılabilen, yalnızca reçeteyle satılan bir ilaçtır. Dünyada bazı ülkelerde, metronidazolün veteriner kullanımı için henüz onaylanmamıştır (insan kullanımı için onaylanmıştır), ancak veteriner hekimler genellikle köpek ve kedi hastaları için reçete etmektedir. Bizi hasta eden parazitlerin ve bakterilerin birçoğu evcil hayvanlarımızı da etkiler ve bu, onlara sıklıkla yardımcı olabilecek ve genelde insanların kullandığı bir ilacıdır.

Metronidazol ne için kullanılır?

Köpekler için Metronidazol bakteriyel enfeksiyonları ve bazı parazitleri tedavi eder, bu nedenle çeşitli durumları tedavi etmek ve semptomlarını hafifletmek için reçete edilir. Genellikle hastalanan hayvanları tedavi etmek için kullanılır. Yani hastalık öncesi kullanılması uygun değildir.

 • Giardia (diğer parazitler)
 • İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)
 • Ağız ve diş enfeksiyonları
 • İshal veya sepsis, apse, menenjite neden olan diğer bakteriyel enfeksiyonlar

Peki, İlaç nasıl Tedavi eder?

Metronidazol, enfekte eden organizmalarda DNA oluşumunu yok ederek veya önleyerek çalışır. Diğer ilaçların çoğundan farklı olarak, metronidazol, kan-beyin bariyerini geçerek merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

Gelişmek için köpeğinizin vücut kısımlarının iyi bir dolaşıma ve oksijene ihtiyacı vardır. Hasar gören doku genellikle zayıf oksijen dolaşımına sahiptir. Bu alanlarda sadece oksijen gerektirmeyen belirli patojenler gelişebilir. Metronidazol, bu oksijensiz (anaerobik) ortamlarda bulunan hücrelerde onarım enzimlerini inhibe ederek bakterili hücrelerinin tedavisi ile sonuçlanır.

Köpekler için Metronidazol.

Güvenli Kullanım Yönergeleri

Metronidazol çok güvenli kabul edilir. Ancak hamile köpeklere veya yavru köpeklere reçete ed

ilmemeli ve emzirilen köpeklere verilmeden önce dikkatle düşünülmelidir. Ayrıca böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, nötropeni (düşük beyaz kan hücresi sayısı) veya nöbet bozuklukları olan evcil hayvanlar için uygun olmayabilir.

Evcil hayvanınız için herhangi bir ilaç kullanmadan önce veterinerinizle konuşmak en iyisidir.

 • Köpeğinizin aldığı diğer ilaçları ve köpeğin tıbbi durumlarını tartışın.
 • İlacı uzun süre kullanırken dikkatli olun, çünkü uzun süreli kullanımda yan etkiler daha sık görülür.
 • Eğer ishal tedavisi için köpeğinize metronidazol veriyorsanız köpeğinize bol bol temiz su vermeyi ihmal etmeyin. İlaç köpeğinizi susuz bırakabilir.

Metronidazolün Yan Etkileri Var mı?

Nadir olmasına rağmen, bazı köpeklerde dört bacağında felç gibi nörotoksik (sinir sistemi) yan etkilerden muzdarip olabilir veya alerjik reaksiyon gösterebilir – kurdeşen, kızarıklık, hızlı kalp atışı veya nefes almada zorluk. Böyle bir durumda hemen bir veterinerle iletişime geçin, çünkü alerjik bir reaksiyon hızla tehlikeli hale gelebilir ve hatta yaşamı tehdit edebilir.

Köpeğinizin yaşayabileceği bazı yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Bulantı kusma
 • İshal
 • Salya akması
 • Öğürme/kusma
 • Yorgunluk
 • İştah kaybı
 • İdrarda renk değişikliği
 • Ateş

Bu ilacı çok fazla alan veya uzun süre metronidazol ile tedavi edilen köpekler, aşağıdakileri yaşarlarsa acil veteriner müdahalesi gerekebilir:

 • Düzensiz veya anormal derecede yavaş kalp atışı
 • Titreme
 • Nöbetler
 • Sertlik veya kas spazmları
 • Genişlemiş öğrenciler veya göz seğirmesi

Metronidazol

Bağırsak iltihabı, parazitler, bakteriyel enfeksiyonlar ve bunlara eşlik eden ishal gibi semptomlar, köpeklerimiz için ciddi düşmanlardır. Neyse ki, iyileşmelerine yardımcı olmak için metronidazol gibi güçlü tıbbi silahları kullanabiliyoruz.

Bu makale, köpeklerde metronidazol hakkında sizi bilgilendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve veteriner tavsiyesi ve danışmanlığının yerini alması amaçlanmamıştır. Metronidazol kullanmak ya da tedaviyi bırakmanız için mutlaka veterinerinizle ya da uzman köpek danışmanından yardım alınız.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir