Köpekler İçin Yabancı Tehlike
 

Köpeğinizi başka insanlarla tanıştırmak heyecanlı ve eğlenceli olabilir. Biz buna Yabancı Tehlike diyoruz. Ancak köpeğiniz yeni insanlarla tanışmaya ve farklı yüzler görmeye alışkın değilse bu sorun olabilir.

Burada sizlere bu tür durumlarla nasıl başa çıkmanız gerektiğini anlatacağım. Bu duruma genel olarak ‘yabancı tehlike’ olarak adlandırıyoruz.

Köpeğiniz ‘yabancı tehlike’ moduna geçtiğinde arkanıza saklana bilir, yabancı olan insandan uzaklaşmak için kaça bilir. Daha kötüsü saldıra bilir.

Köpeğinizin bir başkasıyla tanıştırırken ilk yapmanız gereken şey köpeğe yabancı olan kişi ya da kişilerle birlikte yavaşça yürümektir. Bu ilk etapta ortamın gerginliğini yumuşatacaktır.

‘Korkunun nedeni’


‘Korkunun nedeni’

Köpeklerde diğer hayvanlar gibi insanlardan korkarlar. Bunun başlıca nedeni köpeğinizin geçmiş deneyimleri ya da

Köpekler İçin Yabancı Tehlike
Köpekler İçin Yabancı Tehlike

insanlar arasında yaşadığı olumsuzluklardır.

Örneğin istismara uğrayan köpekler belirli kişilere ve durumlara alışmakta zorlana bilirler. Bu tür köpeklerin daha çok eğitim ve tedaviye ihtiyaçları vardır.

Eğitilmemiş köpekler ya da insanlar içinde sosyal etkileşimde bulunmayan köpekler yabancı insanlarla karşılaştığında ‘yabancı tehlike’ moduna girer ve farklı davranmalarına sebep olurlar. Köpeğinizin sosyalleşmesi gençlik dönemlerinde çok etkilidir.

Yabancı Tehlike

Yabancı insanlarla tanışmak onlar için kaygı, utanç ve gerginlik tavırlarını tetikleye bilir. Ayrıca yabancılara agresif tavırlar sergileyerek kendisini ve bölgesini korumak isteye bilir.

Sizler köpeğinizin hangi anlamda endişe duyduğunu anlamanız ve köpeğinizin eğitimini o yönde uygulamanız en doğrusudur. Bunun için bir veteriner hekimden ya da köpek eğitmeninden destek alabilirsiniz.

Bazı saldırgan köpekler bu durum karşısında yabancı insanlara saldıra bilir hatta ciddi yaralamalara sebep olabilirler. Bunun için asla köpeğinizi yabancı insanlarla tanıştırmakta ısrarcı olmayın. Bunun için köpeğinize zaman tanıyın. Eğitim köpeğiniz için en etkili yöntemdir.

Yabancı insanları köpeğinizle göz teması kurmamaları konusunda uyarın. Ani hareket ve tepkiye neden olacak bir hamle yapmamaları konusunda onlarla konuşun.

Köpeğinize ne zaman yaklaşmaları gerektiğine köpeğiniz karar vermeli. Köpeğiniz her dostane yaklaşımında onu ödüllendirin. Bu ödüllendirmeyi onların her barışçıl yaklaşımında sürdürmeye devam edin. Bu ilişkilendirme onu yabancılara karşı eğitiminde önemli bir adım olacaktır.

Köpeğinizin stresli davranışlarını düzeltmek ve eğitmek

 

Stres köpeğinizi bunalta bilir. Bu köpek için çekilmez bir durumdur. Köpeğinizi yabancı insanlarla tanıştırmak için ilk başta köpeğinizle her zaman olduğu gibi olağan davranın.
Yabancı Tehlike
Farklı davranmanız onun farklı tepki vermesine neden olabilir. Bazı komutlar üzerinde köpeğinizi eğitin. Örneğin beni izle ya da otur! Kalk! Gibi. Bu komutlar onların her zaman duyabileceği komutlar olmalı. Yabancı insanlarla tanıştırırken bu komutları tekrarlayın.

Köpeğiniz bu komutları uyguladığında ödüllendirin. Yabancıların yanında korkmuş, sıkılmış ya da gergin olduğunu fark ettiğiniz zaman bu komutları yineleyin. Bu köpeğinizin stresini hafifletecektir. Unutmayın köpeğinizi zorlamanız onu daha çok agresif yapacaktır. Bunun için zaman ve sabır gösterin.

Sizin de köpeğiniz yabancılarla yakınlaşırken stresli oluyorlar mı? Ya da nasıl davranışlarda bulunuyorlar? Bu sorunları bize yazarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında