Köpekler kızamık olabilirmi

Köpeklerde Kızamık Olabilir mi?

 

Haberleri takip ediyorsanız, muhtemelen kızamık hakkında çok şey duyuyorsunuz. Köpekler kızamık olabilirKöpekler kızamık olabilirmi mi? Tüm dünyada kızamık salgınlarının artmasıyla birlikte, insanlar anlaşılabilir bir şekilde bu son derece bulaşıcı hastalığın köpekleri de dahil olmak üzere ailelerini nasıl etkileyebileceğinden endişe duyuyorlar. Birçok evcil hayvan sahibi şunu soruyor: Köpekler kızamık olabilir mi?

Neyse ki, kısa cevap hayır. Köpekler kızamık olamaz veya virüsü insanlara bulaştıramaz. Ancak kızamıkla aynı aileden bir virüs olan köpek hastalığına karşı hassastırlar. Tedavi edilmezse, köpek hastalığı ölümcül olabilir veya köpeklerde kalıcı nörolojik hasara neden olabilir.

Köpekler Kızamık Olabilir mi?

Kızamık nedir?

Kızamık, Paramyxoviridae familyasına ait bir virüstür. İnsanlarda bu hastalık öksürük, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve kızarıklık gibi belirtilere neden olur. Kızamık, aşılanmamış insanlar arasında hızla yayılmasına rağmen,   Hastalık Kontrol Merkezleri, hiçbir hayvanın  bu virüsten etkilenmediğini bildirmektedir. Bu, köpeğinizin kızamık virüsünü kapamayacağı veya size yayamayacağı anlamına gelir.

 

Köpek Hastalığı virüsü nedir?

Köpek hastalığı virüsü  (KHV), kızamık virüsü ile aynı viral aileye aittir. KHV’den etkilenen köpekler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli semptomlar gösterir:

 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Letary
 • Oküler ve burun akıntısı
 • gece parmakları
 • Kusma ve ishal
 • Dairelerde tökezlemek veya yürümek
 • Baş eğme
 • Konvülsiyonlar
 • Zayıflık veya felç
 • Bazen “sakız uyumu” olarak adlandırılan anormal çene hareketleri
 • Pençe pedlerinin sertleşmesi

Köpekler Kızamık Olabilir mi?

Hastalık esas olarak köpekler arasında doğrudan temasla veya virüsün öksürme ve hapşırma yoluyla basiller haline getirilmesiyle bulaşır. Köpek hastalığı virüsü  insanları etkilemese de evcil köpekler, tilkiler, kurtlar, gelincikler, kokarcalar ve ayılar dahil birçok hayvan türü buna duyarlıdır.

Ne yazık ki,  köpek hastalığı virüsün tedavisi yoktur, bu da bu hastalığın bu kadar ciddi olmasının nedenlerinden biridir. Bunun yerine, tedavi tipik olarak sıvılar, antibiyotikler ve hastalık seyrini sürdürene kadar semptomların yönetimi gibi destekleyici bakımı içerir. Çoğu durumda, gençlik hastalığı ölümcül olabilir veya ondan kurtulan köpeklerde kalıcı nörolojik hasara neden olabilir. Köpeklerde hastalık virüsü oldukça bulaşıcıdır, ancak aşılama yoluyla önlenebilir.

Köpek Kızamık Aşısı Nedir?

Kendi araştırmanızı yaptıysanız, bir Köpek Kızamık aşısı ile ilgili referanslarla karşılaşabilirsiniz. Köpeklerde kızamık olmamasına rağmen, bu aşı daha önce çok genç köpeklerinizi Köpek hastalığı virüsü  hastalığına karşı korumak için kullanılıyordu. 

Bu gerekli çünkü anne antikorları – aşılanmış bir anneden yavrularına geçen bağışıklık – eğer yavrular henüz gençken yapılırsa KHV aşısını etkisiz hale getirerek onları enfeksiyona karşı savunmasız bırakacaktır. Yetişkin köpekler kızamık için aşılanmadıkları için, Köpek Kızamık aşısı, yavru köpekler için anne KHV antikorlarının azalmasına yetecek yaşa gelene kadar bir koruma önlemi sağlayacaktır.

 

Daha yakın zamanlarda, bilimsel gelişmeler, maternal antikorların üstesinden daha iyi gelebilen aşıların geliştirilmesine yol açtı. Mevcut KHV aşıları, yavru köpekler 16 haftalık oluncaya kadar tipik olarak 3-4 haftalık aralıklarla verilmektedir. Bu program, yavrunun anneden gelen antikorlar azaldıkça yeterli bağışıklık kazanmasını sağlar. Modern KHV aşıları daha etkili olduğu için, Köpek Kızamık aşısı artık nadiren kullanılmaktadır.

Kızamık ve hastalık hastalığı aynı viral aileye ait olsa da, kızamık köpekler için bir tehdit oluşturmaz. Köpek distemper ise köpeklerde uygun aşılama ile önlenebilen ciddi ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Köpek hastalığı hakkında endişeleriniz varsa, veterineriniz köpeğinizi korumaya yardımcı olacak en iyi kaynağınızdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında